Fe­hér An­na

gyöngyfűző mester

🎤 Hirosimától Sárközig - négy égtáj gyöngyei - interjú

📖 Készítsd magad: Lakócsai nyakék

 

Budapesten, a József Attila Gimnázium rajz-tagozatán érettségiztem, majd a nyíregyházi Bessenyei György Tanárképző Főiskola matematika-rajz szakán diplomáztam 1977-ben. A rajzolás mellett gyöngyfűzéssel kezdtem foglalkozni. A gyöngyékszerek területén kutatásba kezdtem, a népi hagyományokat igyekeztem a még elérhető helyeken gyűjteni. Borbély Jolika néni tanácsára jártam Sárközbe Berekai Éva nénihez, és Erdélybe Buba Kati nénihez.
1983-ban nyertem el a Népművészet Ifjú Mestere címet. Ekkor mutattam be a már kissé megszelídített sárközi gyöngygallérokat a Táncháztalálkozón.
1994-ben Debrecenben az I. Népi Ékszer pályázaton I. díjat nyertem.
1995-ben Balatonlellén a Sámánjelképek a mai magyar Képzőművészetben címmel kiírt országos pályázat I. díját Hoppál Mihálytól vehettem át sámánékszereimért.
1999. augusztus 20-án Király Zsiga Díjat kaptam a népművészetért folytatott tevékenységemért. Gyöngystúdiómban rendszeresen tanítottam a gyöngyfűzést. Ugyanitt folyamatosan kiállításokat rendeztem társalkotókkal közösen. A Fiatal Iparművészek Stúdiójának tagja vagyok, velük is rendszeresen kiállítok.
1990-ben és 1995-ben részt vettem a Washington D.C.-ben tartott Gyöngy Konferencián. 1990-ben és 1992-ben meghívottként bemutatót tartottam Japánban.
1994-ben megalakítottam a Magyar Gyöngytársaságot, melyet később Magyar Gyöngy Egyesületként be is jegyeztettünk.
Kétszer jártam előadást és kurzust tartani Angliában, a Great-Britain Bead Society meghívására.
2004-ben Megrendeztem egyesületemmel az 1. Magyar Gyöngy Konferenciát, 2005-ben a 2. Magyar Gyöngy Konferenciát.
2008-2009 között A gyöngyök reneszánsza címmel 12 helyszínre vittem el bemutatni az egyesület tagjainak munkáit, és a gyűjteményemet, többek között a Vajdasági Magyar Folklórcentrumba is.
A Népművészeti Egyesületek Szövetségében szakmai tevékenységet végzek.
A Hagyományok Házában Népi ékszer-készítő tanfolyamot vezetek.
Önálló kiállításom volt a Ferencvárosi Pincetárlatban és a FISE kiállítótermében.

 

Elérhetőség:

Fehér Anna Virtuális Gyöngymúzeuma

Gyöngyimádók Társasága

fehersasfeszek@gmail.com

A Ha­gyo­má­nyok Há­za is „fesz­ti­vá­lo­zik”

A nyári hónapokban a Hagyományok Háza is „fesztiválozik” - a Ház színes programkínálatával számos nyári fesztiválon találkozhat a közönség, így a Gombaszögi Nyári Táborban, a Művészetek Völgye Folkudvarában, a Mesterségek Ünnepén és a Tusnádfürdőn megrendezett Tusványoson is. 

Át­ad­ták az idei Kis­jan­kó Bo­ri-dí­ja­kat

A 2025-ben immár 31. alkalommal megrendezett Kisjankó Bori Országos Hímzőpályázatra idén rekordszámú pályamű érkezett, 102 alkotó 409 munkája. A népi kézművesség egyik legrangosabb szakmai eseményének számító megmérettetés kiemelkedő színvonalon zajlott. A legkiválóbb pályaművek alkotói különböző kategóriákban – köztük Hagyományos Mesterremek és Modern Míves Termék – részesültek elismerésben.

Me­sék, ame­lyek össze­köt­nek

A 34. Művészetek Völgye fesztiválon a Hagyományok Háza Folkudvara idén is különleges élményekkel várja a látogatókat: minden este 20:30-tól élőszavas mesemondók lépnek színpadra, hogy a magyar néphagyományok kincsestárából merítve varázsolják el a közönséget. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!