Sá­ros­pa­ta­ki­né Fa­ze­kas Ju­dit

Csipkekészítő Népi Iparművész, szakoktató

Eredeti foglalkozásom biológus, rovarökológiai kutatással a biológiai tudományok kandidátusa fokozatot szereztem. A szabás-varrás alapjait édesanyámtól tanultam, majd a népművészet mintakincse egyre inkább magával ragadott. A népviseletkészítés érdekelt legjobban, és az, hogy a kézi csipkéket hogyan lehet ruhadarabok díszítményeként felhasználni, ezért elvégeztem a csipkekészítő kurzust, valamint népi játék és kismesterségek oktatója vizsgát is tettem.

2011-ben alapfokú népviseletvarró tanfolyamot indítottam felnőtteknek, jelenleg két helyszínen tartom ezt a szakkört. Több feldolgozást készítettem a zoboralji hímzésekkel és csipkékkel. Részt veszek az Artera Alapítvány szervezésében a gyűjtőmunkában a gyimesi, a moldvai és a hétfalusi csángóknál. 2016-ban Király Zsiga-díjat kaptam és elnyertem a Népi Iparművész címet viseletkészítő foglakozási ágban.

Az alkotás a lételemem, a magyar népművészet mintakincséből öröm dolgozni. Úgy érzem, megtaláltam a helyem, és szeretném továbbadni és éltetni a néphagyomány értékeit.

Sárospatakiné Fazekas Judit

 

Elérhetőség:

fjpicur@gmail.com

+36 70395 1471

picurmuhely.hu

Sárospatakiné Fazekas Judit a Kárpát-medencei Kézműves Katalógusban

Ha­gyo­mány és ele­gan­cia: Se­bes­tyén Már­ta

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór, a népművészet és a divat összefüggéseit boncolgatja. A közel 150 kiállított ruha és kiegészítő között megcsodálhatjuk a Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas népdalénekes Sebestyén Mártának azt a pompás fellépőruháját, amit 1999-ben II. Erzsébet királynő előtt viselt.

Tán­co­sa­ink is­mét Er­dély­ben

A Magyar Állami Népi Együttes június 21-én Erdélybe indul. A négynapos előadássorozat Marosvásárhelyen kezdődik, Kolozsváron és Székelyudvarhelyen folytatódik, és az utolsó állomása Nagyvárad. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!