Do­binsz­ki Csil­la

Nemezkészítő népi iparművész, szakoktató

Eredeti végzettségem magyar-történelem szakos tanár. A fiaim születése után az a régi vágyam, hogy kézművességre tanítsam a gyerekeket, egyre erősebben élt bennem, és ehhez megtaláltam a legmegfelelőbb helyet. A Hagyományok Háza Népi játszóházvezetői képzésére iratkoztam be, majd elvégeztem az OKJ-s nemezkészítő képzést, később oktató lettem. A nemez az az anyag, amiben megtaláltam minden olyan lehetőséget, aminek csak a képzeletem szab határt. Nemeztárgyat készíteni minden apró részletében különleges dolog. Teljes valóddal benne kell lenned. Hosszú órák, van, hogy napok kellenek, míg elkészül egy-egy tárgy, ami alatt nemcsak a nemez, hanem a gyapjúval együtt alakulok én is. Alázatra, kitartásra, precizitásra nevel.

Szerencsésnek mondhatom magam, mert mára a kézművesség az életem részévé vált. Ez lett a munkám és a hobbim is egyben. A régi vágyam valósággá vált: gyermekeket és felnőtteket tanítok nemezkészítésre, különféle hagyományos kézműves technikákra. Munkámmal kapcsolatban a számos pozitív visszajelzés megerősít abban, jó úton járok.

Tárgyalkotóként munkáim több hazai és négy külföldi kiállításon vettek már részt. Alkotásaim tervezésénél és elkészítésénél többnyire a hagyományos nemezkészítő népek mintakincsét és a magyar motívumrendszert veszem alapul. Olyan - mintájukat tekintve gyökereinkhez visszanyúló - tárgyakat, viseleti darabokat készítek, amik napjainkban is megállják a helyüket, viselhetők, használhatók.

Dobinszki Csilla

 

Elérhetőség:

www.facebbok.com/barackafelt

csillanemez@gmail.com

A Ha­gyo­má­nyok Há­za is „fesz­ti­vá­lo­zik”

A nyári hónapokban a Hagyományok Háza is „fesztiválozik” - a Ház színes programkínálatával számos nyári fesztiválon találkozhat a közönség, így a Gombaszögi Nyári Táborban, a Művészetek Völgye Folkudvarában, a Mesterségek Ünnepén és a Tusnádfürdőn megrendezett Tusványoson is. 

Át­ad­ták az idei Kis­jan­kó Bo­ri-dí­ja­kat

A 2025-ben immár 31. alkalommal megrendezett Kisjankó Bori Országos Hímzőpályázatra idén rekordszámú pályamű érkezett, 102 alkotó 409 munkája. A népi kézművesség egyik legrangosabb szakmai eseményének számító megmérettetés kiemelkedő színvonalon zajlott. A legkiválóbb pályaművek alkotói különböző kategóriákban – köztük Hagyományos Mesterremek és Modern Míves Termék – részesültek elismerésben.

Me­sék, ame­lyek össze­köt­nek

A 34. Művészetek Völgye fesztiválon a Hagyományok Háza Folkudvara idén is különleges élményekkel várja a látogatókat: minden este 20:30-tól élőszavas mesemondók lépnek színpadra, hogy a magyar néphagyományok kincsestárából merítve varázsolják el a közönséget. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!