Do­binsz­ki Csil­la

Nemezkészítő népi iparművész, szakoktató

Eredeti végzettségem magyar-történelem szakos tanár. A fiaim születése után az a régi vágyam, hogy kézművességre tanítsam a gyerekeket, egyre erősebben élt bennem, és ehhez megtaláltam a legmegfelelőbb helyet. A Hagyományok Háza Népi játszóházvezetői képzésére iratkoztam be, majd elvégeztem az OKJ-s nemezkészítő képzést, később oktató lettem. A nemez az az anyag, amiben megtaláltam minden olyan lehetőséget, aminek csak a képzeletem szab határt. Nemeztárgyat készíteni minden apró részletében különleges dolog. Teljes valóddal benne kell lenned. Hosszú órák, van, hogy napok kellenek, míg elkészül egy-egy tárgy, ami alatt nemcsak a nemez, hanem a gyapjúval együtt alakulok én is. Alázatra, kitartásra, precizitásra nevel.

Szerencsésnek mondhatom magam, mert mára a kézművesség az életem részévé vált. Ez lett a munkám és a hobbim is egyben. A régi vágyam valósággá vált: gyermekeket és felnőtteket tanítok nemezkészítésre, különféle hagyományos kézműves technikákra. Munkámmal kapcsolatban a számos pozitív visszajelzés megerősít abban, jó úton járok.

Tárgyalkotóként munkáim több hazai és négy külföldi kiállításon vettek már részt. Alkotásaim tervezésénél és elkészítésénél többnyire a hagyományos nemezkészítő népek mintakincsét és a magyar motívumrendszert veszem alapul. Olyan - mintájukat tekintve gyökereinkhez visszanyúló - tárgyakat, viseleti darabokat készítek, amik napjainkban is megállják a helyüket, viselhetők, használhatók.

Dobinszki Csilla

 

Elérhetőség:

www.facebbok.com/barackafelt

csillanemez@gmail.com

Szár­nya­ló ze­nei öt­le­tek

Május 2-án ismét izgalmas zenei kísérletnek lehetünk szem- és fültanúi, a Hagyományok Háza Népzenei inkubátor programjában, ezúttal ugyanis három tehetséges és kreatív népzenész öltöztet új köntösbe egy közismert magyar népmesét, A szorgalmas és a rest leány történetét. A Cinka triót Paár Julcsi mentorálja.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!