Bot­ta Mó­ni­ka

Nemezkészítő

1995-ben ismerkedtem meg a nemezzel, ill. a nemezeléssel. A tárgyak díszítési technikáit többnyire magam fedeztem fel, figyelve a témában megjelent szakmai könyveket (Vidák István – Nagy Mari, külföldi nemezesek internetes munkái és könyvei stb.). Majd egyre több forma és megmunkálási lehetőséget láttam az anyagban, s ez által egyéni technikák megvalósítása is lehetővé vált számomra. Először sodrott fonal díszítést használtam, majd egyik évről a másikra kezdtem el a bőrrátétes díszítést (2000), a szövött szegély díszítést (2002), a selyem és géz használatát (2009), a viszkóz, muszlin, tüll használatát (2017), a csipke benemezelését (2019). Munkám első éveiben inkább népművészeti tárgyakat készítettem, majd fokozatosan tértem az iparművészet felé, ill. egyéni elképzeléseim megvalósításához.  Elsősorban ruházat készítésével foglalkozom, modern, újkori, ma használatos fazonok tervezésével és kivitelezésével, melyeken megjelenítem díszítés, mintázat formájában a népművészeti ill. ősi motívumvilág elemeit, így átörökítve azokat.2002-ben kaptam meg a Népművészet Ifjú Mestere díjat.

 

Kiállítások:

1999 - Magyar Iparművészeti Múzeum, Budapest, Az év kézműves remekei, csoportos kiállítás

2000 - Magyar Iparművészeti Múzeum, Budapest, Az ezredforduló kézműves remekei, csoportos kiállítás

2001 - Matrica Múzeum, Szombathely, IHAROS Népművészeti Egyesülettel a Zsámbéki-medence kézműveseinek vándorkiállítása, csoportos kiáll.

2001 - Magyarok Háza, Bartók Terem, Budapest, egyéni kiállítás

2002 - Díjazottak kiállítása a Magyar Művelődési Intézet Népi Iparművészeti Titkárság Kiállítótermében

2004 - Iparművészeti Múzeum, Kecskemét, Nemezművészeti Világtalálkozó, csoportos kiállítás. 2004.07.23-08.01 - Művészetek Völgye, Monostorapáti, egyéni kiállítás

2004 - NIT kiállítóterem, Budapest, IHAROS Népművészeti Egyesülettel csoportos kiállítás.

2004 – Monostorapáti – Művészetek Völgye , egyéni kiállítás

2005 - Iparművészeti Múzeum, XIV. Országos Népművészeti Kiállítás

2005 - Zsámbéki Művelődési Ház, IHAROS Népművészeti Egyesülettel csoportos kiállítás

Botta Mónika

Nemez vállkendőmet és a derékdíszt selyemre készítettem, ausztrál merinó gyapjút használva. Rátétes madár és tulipán motívummal ill. kirakásos selyemszálakkal díszítettem. Gyöngyözésnél kása gyöngyöt és flittert használtam.

 

Elérhetőség:

e-mail

Facebook

 

Er­dély­ből Er­dély­be

Fehér Anikó Erdélyből Erdélybe című írását ajánljuk a Ritmus és hang blogon, mely Jávorszky Béla Kelemen László című életrajzi könyvéről és annak könyvbemutatójáról készült.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!