Bar­kó Kéz­mű­ves Egye­sü­let

Az Ózd térségében élők egyik igen komoly – még alig felfedezett és kiaknázott – kulturális értéke a barkóság öröksége. A Néprajzi Múzeumban is összesen 7 db tárgyi emléket őriznek, pedig van mire büszkének lennünk! A barkó népcsoport a palócok egy igen zárt közössége, különleges motívumvilággal, ami a helyi vaskohászat hatására hamar elpolgáriasodott; így a barkók szokásaikból is korán „kivetkőztek”.

Egy sorsdöntő találkozásnak köszönhetően 2013-ban – Beszprémy Katalinnal, a Hagyományok Háza akkori szakmai vezetőjével – a korábbi kezdeményezéseink a barkóság újrafelfedezése érdekében értelmet nyertek. 2014 februárjában a Hagyományok Háza szakembereivel két képzés indult a Művésztanyában: a népi játszóházvezetői tanfolyam a térség pedagógusait, közösségi szakembereit fogta össze. A mesterségtanulás képzést négy Mester tanította: Beszprémy Katalin és Illés Vanda a hímzést és viseletvarrást, Pintér Piroska a szövést, Ament Éva a bútorestést.

A képzés keretében használati tárgyak készültek, a tervezéstől a kivitelezésig a Mesterek rendkívül széleskörű tudást osztottak meg a 20 Inassal. A képzés eredményeként minőségi helyi termékek születtek. Mára az Inasok maguk terveznek, folyamatos szakmai megmérettetésen sikerrel vesznek részt. 2017-ben elindult a Hagyományok Háza hálózati projektje, melynek mi is részesei vagyunk.

Számos kiállítást, divatbemutatót, szakkört szerveztünk a térségben, és tovább folytattuk a pedagógusokkal az óvodákban, iskolákban megkezdett munkát. Fontos mérföldkő az életünkben, hogy elindult a felvidéki gyűjtésünk is. A hálózati együttműködés részeként 2019-ben indult el a barkó játékkészítő képzésünk, mely során 12 helyi pedagógus és közösségi szakember tanulta meg Sevella Zsuzsannától és Gonda Emmától a népművészeti játékkészítés alapjait. Azóta az egész térségben - óvodákban, iskolákban- népművészeti játékokkal fejlesztik a gyermekeket.

Célunk, hogy nemcsak a magunk, de mások örömére is tanuljunk, fejlődjünk, így adva tovább hagyományainkat, őseink mintavilágát, értékeit.

 

Portékák

Ha tetszenek a termékek és vásárolna, bátran keresse fel az alkotót az alábbi elérhetőségek valamelyikén.

 

Elérhetőség:

palmaiilka@gmail.com

+36 30 558 5926

www.muvesztanya.com

facebook.com/Muvesztanya/

A csár­dás nyol­ca­dik örök­sé­günk!

2024. december 4-én, Paraguay fővárosában, Asunciónban az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának 19. ülésszakaszán egy újabb magyar kulturális kincs nyerte el a világ figyelmét és elismerését, ami ezennel már a nyolcadik örökségünk. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!