Ba­ra­bás Má­ria

Bőrműves szakoktató mester

1983-ban végeztem bőrdíszművesként. Életem legjobb döntése volt, hogy érettségi után ezt a szakmát választottam.

Mindig is alkotó ember voltam. Megálmodom általában az ötleteim kivitelezését, ami nagy flow élmény. Az alkotás során teljesen megszűnik számomra a külvilág. Kizárok mindent magam körül, és izgatottan várom, hogy kész legyen az elképzelt tárgy. Képes vagyok éjt nappallá téve dolgozni is rajta! Alkotás egyfajta izgalmi állapot számomra.

A szakmám a hobbim is egyben, így folyamatosan tanultam és fejlesztettem magam. Sok kis üzemben és műhelyben dolgoztam. 1985-ben szereztem meg a Bőrdíszműves Mester címet. Dolgoztam modellezőként, majd Vörös Zsuzsa iparművésszel is. Saját vállalkozóként is több évig működtem.

Ekkoriban több kiállításon is részt vettem munkáimmal és zsűriztettem is. Később folytattam a tanulást, és elvégeztem a Népi bőrműves képzést is a Népi Mesterségek és Művészetek Szakközépiskolájában, majd a Szakoktatóit is.

Barabás Marcsi

Közel 20 éve az oktatás teszi teljessé az életemet. Sosem készültem erre, de egyszer a műhelyben, amikor valamit magyaráztam a kollégámnak, Ő azt mondta nekem, hogy „Mária belőled nagyon jó oktató lenne”! Ennek hatására indultam el ebbe az irányba, hiszen nagyon szeretem a szakmámat és szeretném, ha még sokáig fent is maradna. Elsősorban OKJ-és szakmát tanítottam több intézményben és volt olyan is, hogy szó szerint minden nap tanítottam. Gyerekeket és felnőtteket is.

2009 óta a Hallássérültek szakiskolájában is oktatok. 2014-ben vettem át a Mestertanári diplomámat a BME Gazdaság- és Társadalomtudományi Karán. 2014-17-ig a Bőrtanoda megalapításában is részt vettem. 2018 óta tanítok a Hagyományok Házában.

Alkotásra nem sok időm marad, viszont rengeteg ötlet vár még megvalósításra saját, jól felszerelt műhelyemben.

Jelenleg tanítványaim munkáiban élem ki magam! A tanítás teszi teljessé az életemet. Szeretem a szakmámat, az embereket. Nagy öröm, amikor meglátom az „alkotói izgalmat” a tanítványok arcán. Nekem jelenleg sokkal nagyobb örömet okoz a tanítványok sikere, mint a saját egyéni alkotás.

 

Elérhetőség:

m.barabas62@gmail.com

Ze­nész­port­rék – El­fújt em­lé­kek

2024. november 29-én láthatja először színpadon a Hagyományok Háza közönsége a Magyar Állami Népi Együttes új előadását Zenészportrék – Elfújt emlékek címmel, mely egy sorozat első darabjaként nemcsak a zenei örökségünket idézi meg, hanem egyúttal tisztelgés a zenészek generációi előtt, akik a dallamok révén őrizték meg kultúránk színeit. 

El­hunyt Mu­csi Já­nos

November 14-én hajnalban 76 évesen elhunyt Mucsi János Harangozó Gyula-díjas, a Magyar Érdemrend Tiszti keresztjével kitüntetett koreográfus, Érdemes művész, a Duna Művészegyüttes egykori művészeti igazgatója, a Duna Karnevál Nemzetközi Kulturális Fesztivál elnöke. 

De­cem­ber 6-án in­dul az Ün­nep­vá­ró for­ga­tag

Az idén december 6. és 8. között megrendezésre kerülő Ünnepváró Forgatag koncertekkel, bábelőadássokkal, ajándékkészítő műhelyekkel, mesével, gyerektáncházzal, kézműves vásárral és mesterségbemutatókkal, valamint kedvezményes kiadványárusítással várja a látogatókat. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!