Bács­né Bal­la Gyön­gyi

Csipkekészítő, Viseletkészítő Népi Iparművész

Gyerekkorom óta hímzek, varrok, de végzettségemet tekintve földrajz-testnevelés szakos tanár és közgazdász vagyok. Amióta gyermekeim néptáncosok lettek, fellépőruhákat készítek, a viseletekhez viszont elengedhetetlen ismerni az eredeti szabásvonalakat és díszítményeket. Ezért iratkoztam be a Hagyományok Háza csipkekészítő képzésére, aminek elvégzése után oktatói vizsgát is tettem, majd 2018-ban a viseletkészítő népi tárgyalkotó iparművész címet is megkaptam. Alkotásaimmal több pályázaton (Országos Textiles Konferencia, Magyar Kézműremek Díj, A Magyar Kézművességért Alapítvány, Komakendő-komatál pályázat) indultam, melyeken számos díjat nyertem. Munkáim hazai és külföldi kiállításokon egyaránt láthatóak voltak már.

Bácsné Balla Gyöngyi

A csipkekészítés, a hímzés, a viseletek varrása és ezek oktatása teljes mértékben kitölti a mindennapjaimat, több helyszínen tanítok gyerekeket és felnőtteket egyaránt. Ez a szakma számomra kapocs a múlt, a jelen és a jövő között, egy különös imádság - ahogy a régiek is tartották. Egy viselet, a rajta lévő csipkékkel, hímzésekkel, az alkalmazott jelképekkel befolyásolja gondolkodásunkat. Ez a mesterség lehetőséget adott számomra, hogy ráébredjek a magyar népi kultúra üzenetére, és egyben egyfajta közvetítőjévé is váljak.

 

Elérhetőség:

bacsballa@gmail.com

+36209555576

Bácsné Balla Gyöngyi a Kárpát-medencei Kézműves Katalógusban

 

Le­gen­dás öl­tö­zé­kek: Re­gő­czy Krisz­ti­na kűr­ru­há­ja

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór a népművészet és a divat időtálló kapcsolatára hívja fel a figyelmet. A kiállítás egyik különlegességeként Regőczy Krisztina olimpiai ezüstérmes, világbajnok műkorcsolyázó matyómintás övvel díszített kűrruhája is megtekinthető, amit 1976-ban viselt az olimpián, amelynek műsorán akkor szerepelt először a jégtánc.

Ke­le­men Lász­ló Kos­suth-dí­jas

Kelemen László zeneszerző, folklorista, a Hagyományok Háza alapítója és címzetes főigazgatója a mai napon a nemzeti ünnep alkalmából a magyar kultúra művelésének és ápolásának elismeréséért járó legmagasabb magyar állami kitüntetést, Kossuth-díjat vehetett át a hagyományos paraszti kultúra megőrzéséért, terjesztéséért kifejtett sok évtizedes művészi, tudományos és szervezési munkájának elismeréseként.

Be­mu­tat­ko­zott a Folk_ME Ka­tar­ban

Székely Levente a Hagyományok Háza képviseletében Katarba utazott, hogy részt vegyen a Global Public Diplomacy Network (GPDNet) tizedik közgyűlésén. A találkozón bemutatta a Hagyományok Háza digitális zenei oktatási programját, amely több ország érdeklődését is felkeltette, új együttműködések lehetőségét teremtve.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!