Al­ba Re­gia Tánc­egye­sü­let

Az Alba Regia Táncegyesületet a Közép-dunántúli régió legnagyobb városában, Székesfehérváron alapították 1994-ben. Az országosan egyedülálló Táncház épületében a régió vezető népművészeti műhelyeként működik. Egy olyan speciális szervezet, amelyet a népművészeti értékek, különösen a népzene és a néptánc megóvása és továbbéltetése céljából hoztak létre.

Küldetése

Közhasznú szervezetük küldetése az 1949 óta működő, Európa-díjas Alba Regia Táncegyüttes munkájának támogatása, fenntartása és fejlesztése: a kulturális örökség felkutatása és megóvása, a néphagyományok, különösen a néptánc és a népzenei értékek ápolása, megőrzése, átadása, továbbá a népművészettel kapcsolatos új értékek létrehozása. Céljuk, hogy népi örökségünket népszerűsítsék és az egyetemes kultúra részeként beillesszék mindennapjainkba. Ebben a szellemben szervezik tanfolyamaikat, továbbképzéseiket, konferenciáikat, készítenek kiadványokat, oktatási segédanyagokat, digitalizálják a már meglévő kép-, hang- és mozgófilm felvételeiket. A magas szintű tudományos feldolgozás mellett arra törekednek, hogy a gyűjtött népzenét a kortárs kultúrába is beépítsék, az oktatás és a közművelődés számára is elérhetővé tegyék.

Tevékenységei

Néptáncbemutatók, népzenei koncertek, szakmai kiállítások, játszóházak, táncházak, táborok, a szakma oktatóinak képzése biztosítja a magyar népi kultúra továbbadását itthon és határon túl egyaránt. Szolgáltatásaik között található továbbá a szakmai tanácsadás, melyet a közművelődési és oktatási intézmények, művészeti csoportok, műhelyek, szakkörök, civil szervezetek és a szakterületen dolgozó szakemberek számára biztosítanak elsősorban a régióban. Több országos verseny megyei, területi (regionális) elődöntőjét rendezték meg már az évtizedek során és rendezik ma is. Ilyen például a békéscsabai Országos Szólótánc Fesztivál regionális elődöntője, valamint a Gyermek Szólótáncosok országos versenyének regionális előselejtezőit.

Az egyesület feladatául tűzte ki a határon túli magyarság és más népek hagyományainak megismerését. Egyik legnagyobb rendezvényük évente a Királyi Napok Nemzetközi Néptáncfesztivál, mely 1996 óta korosztálytól függetlenül közel 70 000 látogatót vonz Európa és a világ minden tájáról. Ide a világ legkiemelkedőbb – főként felnőtt – néptánccsoportjaiból várnak résztvevőket mind az öt földrészről.

Az Alba Regia Táncegyesület tagja több hazai és nemzetközi folklórszövetségnek, így az Örökség Nemzeti Gyermek és Ifjúsági Népművészeti Egyesületnek, a Martin György Néptáncszövetségnek, továbbá a C.I.O.F.F. nemzetközi fesztiválszövetségnek. Programjaik megjelennek a nemzetközi fesztiválszövetség kiadványaiban. Szervezetük olyan tevékenységet folytat, melyben a tagokon kívül más személyek is részesülhetnek. Az egyesület eredményes munkájának köszönhetően 2007-ben Fejér Megyei Príma-díj Fődíjában és Különdíjában részesült, valamint bekerült a Fejér Megyei Értéktárba is.

A Tánegyüttes bemutatása

Alba Regia Táncegyüttes 

A székesfehérvári Alba Regia Táncegyüttes 1949 óta működik. Az együttes a nevét városuk latin nevéről kapta: Alba Regia. Több mint 70 éve a legsikeresebb vidéki táncegyüttes Magyarországon. A csapat tagjai nem hivatásos táncosok. Pedagógusok, orvosok, mérnökök, rendezvényszervezők, katonák, egyetemisták, családapák, akik számára a tánc hobbi. Hetente háromszor próbálnak abban a házban, amit Táncháznak hívnak – és ami csak nekik épült, hogy számukra megfelelő próbateremben készüljenek az előadásokra, fesztiválokra. Koreográfiájukban az egész magyar nyelvterület táncait, színes népviseleteit mutatják be. Az autentikus koreográfiák mellett az együttes repertoárja kortárs- illetve táncszínházi alkotásokkal is folyamatosan bővül. Az együttes mindig fontosnak tartotta, hogy élő zenekari muzsikára táncoljon, ahogy ezt tették elődeik is több mint száz évvel ezelőtt. Az együttes fenntartója az Alba Regia Táncegyesület, mely civil szervezetként önkormányzati, állami, hazai és nemzetközi nyertes pályázatok támogatásából, valamint szponzori támogatásokból tartja fenn a negyvenfős csoportot. Az egyesület és az együttes 23 éve a Királyi Napok Nemzetközi Néptáncfesztivál és a Tánc Világnapi Gálaműsor házigazdája. 
1994 Európa-Díj a Népművészetért 
2007 Megyei Príma-Díj 
2014 Vidéki Hagyományőrzés különdíja

Alba Regia Táncegyüttes Senior Csoportja 

Az Alba Regia Táncegyüttes Senior Csoportja 1999-ben alakult az együttes 50 éves évfordulója alkalmából. A közel ötven főt számláló csoport tagjai között egyaránt megtalálhatjuk a tánccsoport alapító tagjait és a nemrég még aktívan táncoló harmincéves fiatalokat is. Az igen változó korosztályú csoport néptáncos körökben már ismertté vált, amit legjobban fellépéseik gyarapodó száma bizonyít. A meghívások nemcsak határainkon belülre vonatkoznak, hanem azon túlra is. Felléptek már Csehországban, Olaszországban, Németországban, Litvániában, Franciaországban, Finnországban és Szlovéniában is. Műsorszámaik Magyarország különböző területeinek hagyományait, szokásait elevenítik fel. Repertoárjukban szerepelnek a Fejér Megyei Népi Együttes (az Alba Regia Táncegyüttes eredeti neve) régi kedvelt koreográfiái és újonnan tanult műsorszámok.

Alba Regia Alapfokú Művészeti Iskola

2003-ban az együttes művészeti műhelye köré alakult az együttes utánpótlását biztosító Alba Regia Alapfokú Művészeti Iskola, ahol a saját kinevelésű táncpedagógusok saját módszereikkel tanítanak több korosztályt. Fontos feladatnak tartják, hogy fejlesszék a gyerekek és fiatalok mozgáskultúráját, testi, lelki állóképességét, kapcsolatteremtő képességét, a gyermekek fogékonyságát a múlt és a jelen értékeinek befogadására, valamint egészséges, jó tartású, jó mozgású tanulókat, táncművészetet értő közönséget, táncot szerető fiatalokat neveljenek, és nem utolsó sorban, hogy lehetőség szerint, szakirányú továbbtanulásra is felkészítsenek. 
Az évfolyamok tananyagát az alapfokú művészetoktatás követelményei és tantervi programja alapján állította össze a tantestület, melyben a három dialektus (Duna, Tisza, Erdély) táncai találhatóak meg. A gyermekek számára sok fellépési lehetőséget és családias környezetet biztosítanak, ahol délután vannak a foglalkozások. Az Alba Regia Alapfokú Művészeti Iskola fenntartója az Alba Tánc Nonprofit Kft. Az elmúlt években sok fesztiválon és táncversenyen vettek részt a csoportok, ahol nagy sikert arattak és több kategóriában hoztak elismerést.

2006 Legeredményesebben felkészítő iskola 
2007 Kiválóra minősített alapfokú művészetoktatási intézmény cím 
2015 Legsokoldalúbb Táncegyüttes díja

Néptánc csoportvezetői tanfolyam 

Az Alba Regia Táncegyesület képzései közül kiemelkedő a néptánc csoportvezetői tanfolyam, ami egy 240 órás akkreditált képzés. Azoknak ajánlják a képzést, akik művészeti iskolai kereteken kívül működő néptánccsoportot szeretnének vezetni, akik ilyen irányú felsőoktatási intézményben szeretnének továbbtanulni, valamint azoknak a pedagógusoknak, akik az iskolai tanóra keretén belül foglalkoznak néptáncoktatással. A tanfolyam elvégzésével a pedagógusok számára kötelezően előírt hétévenkénti továbbképzési pontszámot is megkapják. A 120 elméleti órán táncjelírást, táncfolklorisztikát, tánctörténetet, zeneelméletet, népzenei ismereteket, közművelődést, néprajzot, a 120 gyakorlati órán táncgyakorlatot, tréning technikát, gyerekjátékokat és tanítási módszertant tanítanak két éven keresztül havonta egy hétvégén.

 

Kapcsolat

Alba Regia Táncegyesület – Fejér megye

info@artefolk.hu
+36 22/312 795

www.artefolk.hu
 

Ran­gos dí­jat ka­pott Ke­le­men Lász­ló

Kallós Zoltán-díjat adományozott dr. Kelemen Lászlónak, az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány elnökének az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület. A díjat április 13-án vette át a budapesti Hagyományok Háza volt főigazgatója Kolozsvárott, a Protestáns Teológiai Intézetben. 

Érdekel a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!