Turós István­né

Csipkekészítő Népi Iparművész

🎤 Csipke-szerelem - interjĂş

đź“– KĂ©szĂ­tsd magad: Csipke szĂ­v

 

Csipke Ă©s nĂ©pi Ă©kszer kĂ©szĂ­tĹ‘ vagyok. 45 Ă©ve nagymamámtĂłl tanultam a csipke kĂ©szĂ­tĂ©st, majd Ă“nodi SzabĂł SándornĂ©tĂłl a Hunnia csipke kĂ©szĂ­tĂ©st, legtöbbet ezt kĂ©szĂ­tem, mert finomsága, változatossága lebilincsel.

40 Ă©ve vagyok ötvös, prĂłbálom a kĂ©t technikát ötvözni. 1987-ben megkaptam a NĂ©pművĂ©szet IfjĂş Mestere cĂ­met. 1997-tĹ‘l a Magyar CsipkekĂ©szĂ­tĹ‘k EgyesĂĽletĂ©ben, 2010-tĹ‘l a PalĂłcföldi NĂ©pi IparművĂ©szek EgyesĂĽletĂ©ben is dolgozom, Ă©s a nemzetközi konferenciákon többször oktattam a Hunnia csipkĂ©t mind itthon, mind kĂĽlföldön. 2005-ben OKJ csipkekĂ©szĂ­tĹ‘, majd oktatĂłi vizsgát tettem. 2013-ban elnyertem a NĂ©pi IparművĂ©sz cĂ­met, Ă©s a Magyar NĂ©prajzi Társaság TradĂ­ciĂł pályázatán „A Hunnia csipke kĂ©szĂ­tĂ©se” cĂ­mű dolgozatomra kiválĂł minĹ‘sĂ­tĂ©st kaptam. Az OIDFA a Nemzetközi Vert Ă©s Varrott Csipke SzövetsĂ©g pályázatain nĂ©gyszer dĂ­jazásban rĂ©szesĂĽltem, Franciaországban pedig második dĂ­jat kaptam. Lauran Sundin amerikai csipkekĂ©szĂ­tĹ‘tĹ‘l megtanultam a fĂ©m csipke kĂ©szĂ­tĂ©sĂ©t. 2017-ben ErzsĂ©bet királynĂ© koronázási ruharekonstrukciĂłján vĂ©gzett csipkemunkám, majd 2018-ban Hunnia csipkĂ©s medál kollekciĂłm Ă©s fĂ©m csipkĂ©bĹ‘l kĂ©szĂĽlt liliomos nyakĂ©kem lett Magyar KĂ©zműves Remek-dĂ­jas. CĂ©lom, hogy az emberek megismerjĂ©k, megszeressĂ©k ezt a rĂ©gi hagyományos technikát, melyet prĂłbálok a mai emberek számára is használhatĂł formába bemutatni Ă©s átadni.

Turós Istvánné

Sóvári fehér gallérom eredetijét 1985-ben a Néprajzi Múzeum textiltárában találtam, próbáltam lerajzolni, otthon megcsinálni, de nem ment. Másnap a múzeumban megcsináltam egy motívumot, ma már tudom, hogy párcserés technikát alkalmaztak a galléron, de akkor ezt nekem senki se tudta megmutatni. Az eredetihez nagyban hasonlít, érdekessége, hogy három darabból épül fel szerkezetileg. Sóvári ezüst színű gallér és zsebfedél. Ezt nálunk hópehelymintának nevezik. A mintavándorláskor a magyar terítőkön érdekes, hogy nem szimmetrikusan, hanem csak az egyik oldalon léptek vissza a mintába, és utána mindenki a rossz mintát utánozta. Sóváron még szimmetrikusan készítették a mintát. Én az eredeti mintát készítettem.

Turós Istvánné

A torockói nyakék, mandzsetta és táska az eredeti piros arany szín összeállítás helyett bordó arany szín összeállításban szerepel. Az eredeti torockói csipke mindig méterbe készült, és a kötényen vagy a mellen a kívánt formára összehúzták a megfelelő hely kitöltésére. Én nem ezt a megoldást alkalmaztam, hanem már eleve az adott helyre készítettem el a csipkét, így a mellen alul fordultam a mintával. A Hunnia csipke felsőrészt az Iparművészeti Múzeumban talált fénykép alapján készítettem. 1936-ban készült az eredeti fotó. A fölső rész mintája nem jól látható a képen. 100/2-es gépi hímzővel és egy vastagabb kontúrszállal készült. Az enyémen a sárközi főkötők életfája elevenedik meg a régi paritta főkötők hímzéséből, egy gépi tüll alapon rátétként. Alul és felül két sorban apró virágsor fut körbe, ebbe van az összehúzó szalag elrejtve. Ez a munkám az OIDFA pályázatán 2010-ben Kobéban harmadik díjban részesült. A mai viselet kultúránkba próbálom a régi tradíciókat beépíteni.

 

Elérhetőség:

e-mail

Interested in other programmes?

Subscribe to our newsletter and be the first to hear about our events and training.