📖 Készítsd magad: Szövés Kamoc­say Ju­dit­tal

Mélyüljön el az otthoni alkotás örömében!

Szalagszövés kétlyukú kártyán

 

Hogyha nincs szádfánk, akkor kártyával így tudunk szőni.

 

Eszközök:

Kartonlap

Olló

Két gombolyag fonál

Egy bármilyen, kb. 10 cm-es drót (vagy egy méretes biztosító tű)

Egyenes vonalzó

 

1. Készítsünk kartonból 11 db 7x3 cm-es kártyát.

2. 10 db-nak a rövidebbik oldalán középen csináljunk egy-egy lyukat papírlyukasztóval. A tizenegyediket a szalag szövésének kezdetén fogjuk használni.

3. Egyik oldalára írjuk föl a kártya sorszámát, a másikon A-val és B-vel jelöljük meg a lyukakat; célszerű az egyik lyuknál (pl. az A-nál) a kártya élét színessel megjelölni.

4. Szabjunk a befűzéshez (láncfonalak) két különböző színű fonalból, színenként 10 db 90 cm-es, és a szövéshez (vetülék) egy 4 méteres szálat. (Szokás a vetüléket a szélső szál színével megegyezően választani.)

katryaszoves

5. Fűzzük be a minta alapján: az 1. kártyával kezdjük, betű felől befűzzük a 2 szálat és összekötjük. A szám felőli oldalára helyezzük. A 2. kártyával és az összes többivel is ugyanígy járunk el. Az elkészült kártyákat egymásra helyezzük: alul vannak a számok, felül egymáson az A és B lyukak.

6. Az A lyukakba lazán drótot fűzünk, hogy a kártyák a helyüket megtartsák.

7. A csomózott felét a szálaknak egy segédszállal összekötjük, és egy fix ponthoz erősítjük. Fix pont lehet egy kilincs vagy a szekrény fogantyúja.

8. A kártyákkal kifésüljük a szálakat, és az összeset egy csomóba kötjük. Ez a fele lesz felénk. 

9. Szádnyílást készítünk úgy, hogy a befűzött kártyák függőlegesen álljanak, legyenek fölül az A lyukak, és ezen átfűzünk egy madzagot, amit azután a derekunkra kötünk.

10. Kész a felvetésünk. Olyan messze ülünk a fix pontunktól, hogy a szálak kifeszüljenek. Ha kifeszítettük a láncfonalakat, kioldhatjuk a drótot. 

11. A fix pont felé tekerjük az összes kártyát, a másik szádnyílás jön létre, mint amiben a madzagunk van (B lyuk van felül). Dugjuk a 11. kartont a nyílásba.

12. Tekerjük vissza a kártyákat úgy, hogy az A lyuk felöli színes jelölés hátul maradjon. (A lyuk van felül) Most vetjük bele a vetüléket, 4 cm lógjon ki a túloldalon.

13. Hátrafelé tekerünk (B van felül), a kicsi fonalat is és a többit is ugyanezen a szádnyíláson átvetjük (ebben a nyílásban két vetülékszál lesz)

14. Magunk felé forgatunk (A van felül). Leverjük a vetüléket. Ez azt jelenti, hogy a cserélődő alsó és felső láncfonalak közé szorítjuk a bevetett fonalat (használhatunk ehhez egy egyenes vonalzót, vagy a tenyerünk élét), majd jól meghúzzuk mindkét kilógó szálat, hogy csak a láncfonalak látszódjanak. Ezzel eldogoztuk a kezdést, a szalag nem fog kibomlani, ha majd levesszük.

15. Innentől csak bevetjük a fonalat, forgatunk, leverünk, helyére húzzuk a vetüléket…

A forgatás olyan, mint a ringatás: Nem tévesztjük el az irányt, ha a színes kártya-élek a forgatásnál mindig hátul maradnak

Ha abbahagyjuk a szövést, tegyük vissza a drótot.

16. Ha elkészült a szalagunk, a fix pontnál vágjuk el a láncfonalakat, és húzzuk ki a kártyákat. A maradék vetülékből készítsünk szoros bandázst a szövött rész tövében. A kilógó maradék szálakat négyesével össze is sodorhatjuk.

Szádfára tervezett egyszerű mintákat szőhetünk kétlyukú kártyával.

A mintarajz mutatja az átalakítás menetét: például a rést megfeleltetjük A-nak, a lukat, pedig a B-nek.

kártyaszövés

Arra kell csak figyelnünk, hogy a szálak száma lehetőleg páros legyen, mert ha két szál helyett csak egy van a kártyában, az megnehezíti a szövést!

Szeredás

Kamocsay Judit, az 5 éves Nyitott Műhely áprilisi alkotójának kedvenc műtárgya a Magyar Népi Iparművészeti Múzeumból

Interested in other programmes?

Subscribe to our newsletter and be the first to hear about our events and training.