Ki­hir­dették a Ka­poli faragópályáz­at dí­jazottjait

A legjobb alkotásokat kiállításon ismerhetik meg az érdeklődők

Idén immár 34. alkalommal valósította meg a Hagyományok Háza Id. Kapoli Antal emlékére az országos faragópályázatot a Somogy Megyei Népművészeti Egyesülettel és a Rippl-Rónai Megyei Hatókörű Városi Múzeummal együttműködésben. A seregszemle – amelyet három évente tartanak meg - 2025-ben visszatért gyökereihez: a kiállítás hosszú idő után ismét Somogy megyében, a kaposvári Rippl-Rónai Megyei Hatókörű Városi Múzeumban kapott helyet. Idén 43 alkotó 177 pályamunkával jelentkezett, amelyek közül több kategóriában osztottak ki díjakat a szakmai zsűri döntése alapján. A beérkezett pályamunkákból 137 zsűrizett alkotás tekinthető meg a kaposvári Rippl-Rónai Megyei Hatókörű Városi Múzeumban. 

Töretlen hagyománnyal 

Az Id. Kapoli Antal nevét viselő pályázat – amely az 1957 óta töretlen hagyománnyal bíró esemény – az első Kossuth-díjas faragó népművész örökségét őrzi, aki Somogy megyében tevékenykedett, és meghatározó alakja volt a 20. századi magyar népművészetnek. A pályázatra – amelyre bárki jelentkezhet életkori és szakmai megkötés nélkül – minden alkalommal faragott alkotásokkal lehet nevezni, legyen az fa, csont vagy szaru.

Fotó: Dusa Gábor

A kiállítás anyaga

Az idei évben 43 alkotó 177 tárggyal jelentkezett, ezek közül 137 műtárgy került a zsűri javaslatára a kiállítás anyagába. A beküldött pályamunkák között megjelentek a dunántúli és somogyi pásztorművészet hagyományai, de határon túli és más tájegységekből származó inspirációkat is használtak az alkotók. A legfiatalabb résztvevő 35 éves, míg a legidősebb 80 fölötti – a pályázat így valóban átfogó képet ad a kortárs népi faragóművészet sokszínűségéről. A szakmai zsűri (név szerint Bereczky Csaba Kálmán, Gosztonyi Zoltán, Mónus Béla, Szabó Zoltán, Széll János) – amelynek tagjai között több Népművészet Mestere és néprajzkutató, de MMA-akadémikus is helyet kapott – idén is az anonimitás elvét szem előtt tartva értékelte a munkákat. Az Id. Kapoli Antal vándordíjat Bujtor István nyerte el egy hagyományos pásztortárgy, a kutyagerinc megújításával, amely példamutató mesterségbeli tudással és formai igényességgel készült. A kiemelt alkotók között szerepel még Kasza Miklós, akinek réz és szaru kombinációjával készült lőportartója nagy szakmai elismerést aratott és Mester díjat ért, valamint Fehér Vilmos, akinek spanyolozással díszített faragásait, a dunántúli ornamentika magas színvonalú megjelenítéseit a Somogy Megyei Népművészeti Egyesület különdíjával jutalmazták, amelyet a Magyar Művészeti Akadémia támogatott. A kiállítás egyik különlegessége, hogy több, nem a régióra jellemző hagyomány is megjelenik: így például a mohácsi busójárás ihlette tárgyak is helyet kaptak, tovább színesítve a már önmagában is rendkívül változatos anyagot. Bereczky Csaba Kálmán a pályázat értékelésekor elmondta, hogy ebben az évben kiemelkedően sok a pályamunkák között a pásztortárgyak forma és motívumkincse alapján készült alkotás. A pályázók között van Szabó Csaba László, aki aktívan dolgozik a bakonyi pásztorkultúra megőrzéséért és a bakonyi pásztorbot faragások magas szintű újrateremtéséért, gyűjtéséért és feldolgozásáért. 

Fotó: Dusa Gábor

A kiállítás

A kiállítás 2025. november 16-ig látogatható a Rippl-Rónai Múzeumban, a szokásos múzeumi nyitvatartási rend szerint (kedd–vasárnap 10:00–18:00). Az eseményhez online katalógus is készült a Hagyományok Háza felületén, amelyben tájékozódni lehet az összes díjazott alkotásról.

Online katalógus ITT elérhető. 

 

Folk_ME has been in­tro­duced in Qatar

Hungarian Heritage House’s digital music education program, which garnered interest from several countries, opening up new opportunities for collaboration.

Interested in other programmes?

Subscribe to our newsletter and be the first to hear about our events and training.