Sza­kmai élményn­ap egyetemistáknak

Fontos, hogy a jövő pedagógusai megismerjék és továbbéltessék a néphagyomány értékeit

A néphagyomány értékeiről, a hagyományközvetítés sajátos módszertanáról szól az idén harmadik alkalommal megvalósuló Szakmai (élmény)nap a Hagyományok Házában 2025. február 21-én, amelyen gyermekkultúra mesterszakos hallgatók vesznek részt. A pedagógusképzésben résztvevő egyetemisták elméleti előadások, bemutató foglalkozások, elemző beszélgetésekre is lehetőséget adó műhelymunkák mentén beavatást nyernek a néphagyomány mai alkalmazásának szemléletmódjába. Mindemellett megismerkednek a több mint ötven éves táncházmozgalom hagyományközvetítő jó gyakorlataival is. Tudásbővítésről, meglévő ismeretek kiegészítéséről, tapasztalatok megosztásáról és szemléletformálásról szól ez a nap, tartalmilag gazdag, módszereiben változatos programtípusokkal, törekedve a saját élményű tapasztalatszerzésre.

Dusa Gábor fotója

Programokról

A szakmai élménynap fókuszában a hagyományos mesemondás, a népi játék és élőzenével kísért néptáncoktatás, az óvodai és szakköri kézműves tevékenységek, a múzeumpedagógia és az élőzenés gyermektáncház műfajai állnak. Előadói – köztük a Hagyományok Háza munkatársai, dr. Sándor Ildikó és Gál Boglárka – valamint Fábián Éva, Bese Botond, Dobi Pál, Kiss Márton Zsolt, Kocsis-Pintér Borbála olyan elismert szakemberek, akik elméleti felkészültségük mellett az oktatásban és a közművelődés különféle színterein szerezték sokrétű gyakorlati tapasztalataikat, máskülönben pedig a Hagyományok Háza módszertani képzéseinek, gyermekprogramjainak állandó közreműködői. 

Dusa Gábor fotója

A néphagyomány értékei 

„A néphagyomány értékei oly módon válhatnak a kortárs gyermekkultúra részévé, ha minél több olyan felkészült szakember van, aki kellő néprajzi tájékozottsággal rendelkezik, ugyanakkor a néphagyomány-átadás módszertanát és eszközeit is jól ismeri ahhoz, hogy az oktatás és közművelődés színterein alkalmazza – mondta el az élménynap főszervezője, Németh Nóra etnográfus, a Hagyományok Háza Közművelődési és Tudományos szakcsoportjának munkatársa, majd hozzátette: „Tapasztalatunk szerint hálás dolog ebben a műveltségben elmélyülni, mert az is gazdagabbá válik, aki tanítja-átadja és az is, aki tanulja.”

Dusa Gábor fotója

 Alapvető célkitűzések

A Hagyományok Háza egyik alapvető célkitűzése ezzel a rendezvénnyel, hogy két fontos terület, az oktatás és a közművelődés közötti szakmai párbeszédet és hosszútávú együttműködést segítse és erősítse bevonva a folyamatba a felsőfokú pedagógusképző intézményeket. A másik meghatározó küldetése pedig, hogy ne egy múltbeli, lezárt műveltséget ismerjenek meg a hallgatók, hanem a hagyományos kultúra továbbélő és továbbéltethető elemeinek vizsgálatára és alkalmazására nyújtson alternatívát, ami közvetíthető a társadalom különböző rétegei felé a mai kor igényei szerint.

Bővebb információ: https://hagyomanyokhaza.hu/hu/program/szakmai-elmenynap-gyermekkultura-mesterszakos-hallgatoknak

 

Folk_ME has been in­tro­duced in Qatar

Hungarian Heritage House’s digital music education program, which garnered interest from several countries, opening up new opportunities for collaboration.

Interested in other programmes?

Subscribe to our newsletter and be the first to hear about our events and training.