Para­szti kultúra és roma et­ni­citás kapc­sol­ata a re­viv­al tevékenységekkel

Szekció-összefoglaló

 

Moderátorok: Beck Zoltán (PTE BTK Romológia és Nevelésszociológia Tanszék) és Balatonyi Judit (PTE BTK Néprajz – Kulturális Antropológia Tanszék; ELKH). 

Beszélgetőtársak: Orsós János doktorandusz (ELTE BTK Irodalomtudomány Doktori Iskola); Dr. György Eszter PhD. egyetemi adjunktus (Atelier Interdiszciplináris Történeti Tanszék); Dr. Pulay Gergely PhD. tudományos munkatárs (ELKH Társadalomtudományi Kutatóközpont, Kisebbségkutató Intézet) 

Részvevők: 15 fő, vegyesen: zenészek, kézművesek, újságírók, művelődésszervezők, tudományos szféra és egyetemi hallgatók.

 A szekció témája: 

A kerekasztal résztvevői a roma folklór és a hazai mainstream folklórmozgalom bonyolult és összetett kapcsolatairól és kapcsolódásairól beszélgettek, érintve a roma folklórmozgalom intézményesülésének a kérdéseit is.

A legfőbb témák a következők voltak:

  • milyen volt, milyen a hazai folklorisztikai és antropológiai kutatások, illetve a folklórmozgalom roma folklór/kultúra/hagyomány-képe;
  • mikor és miként fontos a folklór felhasználása, adaptációja, rekonstrukciója, illetve konstrukciója során az etnicitás;
  • hogyan viszonyultak a roma népzenészek, táncosok, hagyományőrzők a folklórmozgalom főbb eredményeihez és csapásirányaihoz (adaptáció kérdése)? 

 A szekcióvezető tapasztalatai, meglátásai: 

A visszajelzések szerint a beszélgetést mind az esemény offline és online résztvevői érdeklődéssel követték. A szekció fő problémafelvetését, a megfogalmazott kérdéseket és a kérdésekre adott sokféle nézőpontú válaszokat, megközelítéseket fontosnak és újszerűnek találták. A résztvevők kíváncsiak voltak roma etnicitás-folklór tudományos vizsgálatának módszertanára, ennek kritikáira, a terepmunkával kapcsolatos személyes tapasztalatok is izgalmas témának bizonyultak.

A kerekasztal résztvevői elsősorban a kérdés – roma etnicitás és mainstream folklórmozgalom, tudományos vizsgálatok kapcsolata – bonyolultságára szerettek volna első ízben rámutatni. Nem fix válaszokkal kívántak szolgálni, hanem a különféle nézőpontok, tapasztalatok ütköztetésére vállalkoztak. A beszélgetés inkább ízelítő gyanánt szolgált, a problémák első megfogalmazását tűzte ki célul. Az egyes nagy kérdések mentén, újabb érdekes részproblémák merültek fel. Ilyen volt az autentikusság, a falusi és városi (többségi és roma) kultúra iránti eltérő mértékű érdeklődés kérdése és ennek a megváltozása, a láthatóság problematikája, a népzene és a népmese plurális jelentéseinek, az „élő” néphagyomány és a revival közötti különbség kérdése.  

A kerekasztal résztvevőivel egyetértettünk abban, hogy a megkezdett munka folytatását fontosnak tartjuk. Meg lehetne tartani a kerekasztalt, mint műfajt, de hasznos lehetne a workshop is munkaformaként. Évi egy, maximum két alkalom kivitelezhető lenne. A mostani résztvevők mellett más kutatók, civilek, és főként hagyományőrzők, táncosok, zenészek (stb.), gyakorlati szakemberek bevonása is fontos lenne. Fontos lenne továbbá a láthatóság növelése, roma szervezetek megszólítása, a hálózatosodás támogatása.  

 

Összeállította: Dr. Balatonyi Judit

 

 

Többi szekcióülés összefoglalója 

 

Folk_ME has been in­tro­duced in Qatar

Hungarian Heritage House’s digital music education program, which garnered interest from several countries, opening up new opportunities for collaboration.

Interested in other programmes?

Subscribe to our newsletter and be the first to hear about our events and training.