A Nép­művész­et Ifjú Mesterei

Népművészeti Ifjú Mesterének lenni egyéni kitüntetés, annak elismerése, hogy a díjazott a saját mesterségének egy adott témájában alaposan elmélyült és olyant alkotott, ami példaértékű a korosztálya és az utána következők számára.

De Népművészet Ifjú Mesterének lenni egyúttal egy közösséghez tartozást is jelent, vagy jelentett hosszú időn keresztül: ebből a társaságból alakult meg például a Fiatalok Népművészeti Stúdiója.

A pályázat létjogosultságát és fontosságát mi sem bizonyítja jobban, mint hogy az itt bemutatkozó fiatal (nomád) nemzedék tagjai és tanítványaik tevékenykednek a legeredményesebben napjainkban is a népművészet területein, különösen az oktatás területén működő kézműves szakiskolákban, művészeti iskolákban.

A Népművészet Ifjú Mesetereit felvonultató sorozatunkban meglepődve fogjátok tapasztalni, hogy szinte minden „nagy név”-vel találkozni fogtok: a Táncházmozgalom szellemi motorjaival, aktív aktoraival, akiknek neve a mai programoknál referenciát jelent a minőségre és hitelességre.

A Népművészet Ifjú Mestere díjat 1969-ben létesítette a KISZ KB, a népművészet területén dolgozó fiatalok elismeréseként. Az első díjazott Budai Ilona népdalénekes volt. A pályázatot akkoriban szakmailag a Magyar Tudományos Akadémia Zenetudományi Intézete és a Népművelési Intézet tartotta kézben.

A hetvenes évektől a későbbi díjazottak részvételével alkotótáborokat szerveztek Fadd-Domboriban, majd Tokajban, amelyek szervezése Bánszky Pál, Zelnik József és Borbély Jolán nevéhez köthetők, szakmailag a Népművelési Intézet szervezte. 1975-től indult a táncházvezető és zenészképző tábor Héra Éva, Sebő Ferenc és Tímár Sándor kezdeményezésére, mely az előadó-művészeti terület legjobbjait fogta össze.

A táborok a díjazottaknak, a pályázaton résztvevőknek „jutalom” volt, a népművészet területén elért eredményeik elismerése. Ugyanakkor megteremtette a fiatalok számára a közös együttlét, a közös gondolkodás, és tenni akarás lehetőségét is.

1989-től a díj gondozója a Magyar Művelődési Intézet lett, ettől kezdve a díjjal járó címet a művelődési miniszter adja át. 1997-től a cím hivatalos állami kitüntetés, az elismerést plakettel, illetve éremmel és pénzösszeggel is jutalmazzák.

Az elismeréseket az augusztus 20-i ünnepségek során nyújtják át az arra érdemes pályázóknak. 2001 óta szakmai szempontból a Hagyományok Háza felügyeli és bonyolítja le a pályázatot a mindenkori kulturális tárca megbízásából. A 70-es évek óta összesen több mint 500 díj került kiosztás ez idáig, korábban évente 15 címet osztottak ki összesen a két meghirdetett kategórián belül (előadó-művészeti és tárgyi alkotóművészeti kategória). Sajnos a kiosztható címek száma 2017-ben ötre csökkent, mely komoly dilemmákat szül a zsűri köreiben is.

2020-ban sikerült az évek óta szünetelő tábort újra indítani Kiscsőszön, első körben csak a tárgyalkotók körében, melyet idén az előadói kategória pályázóival is kibővítünk.

Sorozatunkban az elmúlt húsz év kiemelkedő ifjú mestereinek bemutatására vállalkozunk. Ez a sorozat számunkra is érdekes tanulmány lesz, látni azt, hogyan változik évről évre a különböző szakmák aránya a jelentkezők körében, utánanézni, melyik díjazottnak hogyan folytatódott szakmai élete, áttekinteni a díjak és a jelentkezők számának változását.

Vetró Mi­hály

Nemezkészítő, a Népművészet Ifjú Mestere, a Nádudvari Népi Kézműves Szakközépiskola művészeti vezetője és nemez oktatója

Folk_ME has been in­tro­duced in Qatar

Hungarian Heritage House’s digital music education program, which garnered interest from several countries, opening up new opportunities for collaboration.

Interested in other programmes?

Subscribe to our newsletter and be the first to hear about our events and training.