Ízelítő a Nyitott Műhely elmúlt hat évéből

A Nyitott Műhely alapvető célja a szélesebb körű közönség megszólítása, a népművészet, néphagyomány iránt a figyelem felkeltése, újabb vendégek bevonzása a Hagyományok Háza körébe.  A Magyar Népi Iparművészeti Múzeum kiállítóterületével összekapcsolt műhely lehetőséget nyújt arra, hogy élményszerűvé tegyük a kortárs népművészet, népi iparművészet mesterségeit, alkotófolyamatait.

Az elmúlt 6 évben több mint 10 000 érdeklődőt (felnőttet és gyereket) fogadhattunk személyesen. A pandémia ugyan okozott nehézségeket, de majdnem 1000 érdeklődőt vonzottak az online térben megvalósuló programjaink is.

Rendkívül népszerűek nyílt napjaink és a különböző mesterségekre épülő tárgykészítő workshopjaink, amelyekkel az érdeklődő, de a Hagyományok Háza tevékenysége iránt még nem elkötelezett látogatóknak nyújtunk betekintést különböző népművészeti tárgykészítő technikákba. Műhelyünkből indult el az „Online műhely” sorozat első része Az Első festett könyvem címmel, mely reagált a pandémia okozta helyzetre. Ezzel a kurzussal a személyes kontaktust igénylő kézműves-foglalkozások helyett kínálunk alternatív megoldást a kézművességgel kapcsolatos időtöltést keresők számára.

Rendszeresen meghirdetett gyerekrajzpályázatunk célja a népművészeti mintakincs megőrzése és a gyerekek, fiatalok tudásának bővítése. A csoportmunkára ösztönzés minden évben újszerű, kreatív alkotásokat, új megoldásokat hozott aktivizálva a pedagógusokat és az otthonról tanuló diákokat.

A Nyitott Műhely alkotóinak népszerűsítése kiemelt feladatunk. Az elindított interjúsorozatunkban 11 interjú, és 15 „csináld magad” leírás készült el a tavalyi évben, ami honlapunkon folyamatosan elérhető.

Alkotóink az elmúlt 6 évben közösséggé formálódtak. A műhely inspiráló alkotói légköre lehetőséget nyújt az egyének számára a szakmai tudásbővítésre, különböző szakterületek, mesterségek kapcsolódására, munkacsoportok létrehozására, innovatív programok, tárgytípusok fejlesztésére. Távolabbi célunk a kézműves közösség bővítése, a  kezdő, haladó és professzionális szakemberek bevonása.

A 2017-ben belső kezdeményezésként elindult „kis fekete alapruhák díszítésére épített program” ami a 2020-as év legsikeresebb projektjévé: a Kis fekete 2020 pályázattá alakult át. A népi kézművesség erőssége a magas szintű technikai tudás, a magyar motívumkincs ismerete. A modern öltözködéskultúrába remekül beilleszthetőek az így készült kiegészítők. A felhívással nemcsak a kézműves alkotókat, hanem designereket, ruhatervezőket is elértünk. Itt nyílik lehetőség arra, hogy hidat képezzünk az alkalmazott iparművészet területén dolgozók és a népi iparművészek között, összekapcsolva a tervezési konceptualitást a gyakorlati megvalósítással és a mesterségekhez kötődő technikai tudással.

Az idei évben célunk a néprajzi szakterületek bekapcsolása, szakmai párbeszédek elindítása, újabb kapcsolódási pontok felkutatása, a különböző szereplők érzékenyítése.

 

További információ:

Farkas Réka

Magyar Népi Iparművészeti Múzeum

(+ 36) 70 377 2236

Nyitott Műhely

 

Interested in other programmes?

Subscribe to our newsletter and be the first to hear about our events and training.