Kerek fenekes kosár

Farkas Réka   |    2020. június 12.  |  Olvasási idő: 5 perc 

 

Legeza Márta kosárfonó néprajzos kollégámat kérdeztem a Magyar Népi Iparművészeti Múzeum gyűjteményében őrzött kosárról.

 

Ki készítette ezt a kosarat, milyen technikával?

Ezt a kétfüles tároló kosarat Székely Éva néni készítette, aki a Hagyományok Háza oktatója volt hosszú ideig. Éva néni népművészet, népi kézművesség iránti elhivatottsága, évtizedeken át végzett munkája generációkat tanított meg a népi kézművesség fortélyaira.

 

Milyen technikával készült?

Ez egy négy a négyben keresztre fonott, vagyis 8 fenékkaróval készített kerek aljú kosár, amit úgy is szoktunk nevezni, hogy kerek fenekes kosár, amit vegyesen hántolt és héjas vesszővel fontak. Minden fenékkaró mellé 2 oldalkarót tűztek, majd azokból alakították ki a lábazatot. Háromszálas gyűrűvel alakították ki az egyenletes oldaltávolságot. Az első berakás egy duplaszálas berakás. Ezután következik az egyszálas sima berakás. A 2 berakás között háromszálas gyűrű erősíti a fonást. Az elszegése sima hárompáros, az elszegés módok legegyszerűbb fajtája ez. A fülek egyszerű csavart fülek.

Szekely Éva kosara

 

Milyen típusú kosarak vannak?

Ez egy fenekes szegett kosár. Vannak olyan kosártípusok, amiknek másmilyen az aljkialakítás. Ilyén például a kávás kosár vagy a hollandi kosarak. Nagyon sokféle kosártípus és fonásmód található Magyarországon, nagyon gazdag a vesszőfonás hagyománya. Készültek csibeborító kasok, különböző varsák, halfogó eszközök, gabonatároló kasok, vesszőkópicok. Kaskötésnek is hívták a hagyományos kosárfonást, hiszen a paraszti kaskötők az egyszerűbb kosarak, kasok készítésének módját apáról fiúra örökítették. Ezek a fenekes kosarak Németországból terjedtek el. A régészeti ásatások, sövényházak maradványai tanúsítják, hogy a vesszőfonásnak fontos szerepe volt a falusi építkezésben is.

 

Milyen a formája Székely Éva néni kosarának? Mire használták?

Ez egy felfelé szűkülő forma.

Ahogy fölfelé halad, befelé szűkül, az átmérője kisebb lesz. Van egy stabilitása, a fenekén ül a kosár. Ez egy praktikus, jól használható tároló kosár.

 

Milyen alapanyagot használnak a kosarasok?

Magyarországon kosárfonók számára a legfontosabb fűzfajta az amerikai fűz; mivel nemesített, ez a legértékesebb. A hántolatlan része nyers színt kap a főzés után. A kosárfonók azért kedvelik, mert kevésbé sérülékeny. Fonás előtt vissza kell áztatni kb. két órán keresztül. Az élettartalma hosszabb, mint a többi fajtáé.

Magyarországon vannak vadon termő fűzek, és termesztett kultúrfüzek. A természetes körülmények között élő füzeket vadon termő füzeknek hívjuk. Ilyen a fehér fűz, a törékeny fűz, a kecskefűz, a csigolyafűz, a cinegefűz vagy a nyúlvessző. Nemesített füzek közé tartozik a sárga kötőfűz, az aranyfűz, a bíborfűz, a mandulafűz, de hazánkban a jelenleg legelterjedtebb és legértékesebb fonófűz az amerikai fűz.

 

Honnan lehet alapanyagot beszerezni?

Hazánkban a folyók, árterek mellett több jelentős fűztermesztéssel és kosárfonással kapcsolatos körzet alakult ki.

Alapanyagokat a régi kosárfonótelepekeről szerezhetünk be: Békésről, Tiszaalpárról. Én a kosárfonó oktatótársaimtól, Kovács Zoltántól és Takács Judittól veszem. Miskolc mellett lakik Barna István, ő is termel és árul vesszőt. Régen nagy füzesek voltak Magyarországon, de mára már ezeknek a mérete jóval kisebb.

Székely Éva

 

Mit tudhatunk az alkotóról?

Székely Éva népművészet, népi kézművesség iránti elhivatottsága legendás volt, évtizedeken át generációkat tanított meg a népi kézművesség fortélyaira. A felnőttek körében végzett oktatói, nevelői munkája pedagógusok, szülők százait vezette egy előzőleg számukra ismeretlen területre, amely a népművészet, a hagyomány továbbéltetése.

Éva néni legnagyobb erénye az volt, hogy közösséget tudott teremteni és nagyon meg tudta szerettetni a kosárfonást a diákjaival. Nagy szeretettel tudok rá emlékezni, mert tényleg nagyon sokat köszönhetek neki. Nála fontam életem első kosarát is 2011-ben, az ő keze alatt a Hagyományok Háza Népi játszóházvezetői képzést záró szigligeti táborban. Az anyag szeretetét, tiszteletét tanultuk meg tőle. Arra is figyelt, hogy jól tartson bennünket: az órára mindig hozott friss kenyeret, zakuszkát. A volt hallgatói is visszajártak az óráira. Így mi is megismerhettük őket.

F. Tóth Marica méltatásából idézem: „A népi kézművesség, a mesterségek, a mesterségbeli fogások iránt érdeklődők körében generációk nevelődtek fel Székely Éva tanításának, Népi Játszóházainak, iskolai és iskolán kívül szervezett képzéseinek köszönhetően. A szálasanyagok megmunkálásának, különösen a kosárfonásnak minőségi terjedése, a hagyományos kosárfonás mesterségbeli átörökítése iránt óriási felelősséggel viseltetett.”

 

Hol találkozhatunk kosárfonókkal?

A kosárfonók minden év szeptember végén Tiszaalpáron gyűlnek össze az Országos Kosárfonó Találkozón. De sokakkal találkozunk vásárokban és a Mesterségek Ünnepén.

A hagyományos, mesterséget iparszerűen űző kosárfonók mellet vannak hobbifonók, kísérletezők is és olyanok is, akik csak egy-egy szakkör keretében vágynak belekóstolni a mesterségbe.

Folk_ME has been in­tro­duced in Qatar

Hungarian Heritage House’s digital music education program, which garnered interest from several countries, opening up new opportunities for collaboration.

Interested in other programmes?

Subscribe to our newsletter and be the first to hear about our events and training.