Kovács Gerz­son Péter

TranzDanz

Kovács Gerzson Péter néptáncosként kezdte táncművészeti karrierjét, a Bartók Táncegyütteseben, Tímár Sándor tanítványaként. Később társaival megalapította a Summásokat, az első autentikus stílusban dolgozó hivatásos kamaraegyüttest, majd több amatőr néptánccsoportot vezetett (Avas Együttes, Csepel Együttes).

1987-ben alapította meg kortárs táncegyüttesét, a TranzDanz-t, ezt a folyamatosan megújuló társulatot, ahova a klasszikus balett, a kortárs tánc és a néptánc legtehetségesebb szólistáit, művészeit hívja meg. Zenész társai szintén a zenei élet legkülönbözőbb területeiről érkeznek: az elektronikus zajzenétől a neoklasszikus kortársig, az akusztikus ethno-jazztől az innovatív DJ-kig, a népzenétől a korabarokkig. 

1989-től 3 évig Franciaországban dolgozott a Ballet du Fargistan táncos-asszisztenseként, majd ismét Magyarországon, folytatta a TranzDanz-zal megkezdett munkát. 1996-ban Londonban a Laban Center-ben látványtervezői diplomát szerzett (Visual Design for Dance).

1992-ben a korszak legrangosabb kortárs koreográfiai versenyén, a Rencontres Choreographiques Internationales de Bagnolet-en (Párizs) elnyerte az ADAMI Előadói Díját és a Zsűri Zenei Különdíját. 1993-ban a Fővárostól az év Legjobb Altenatív Produkciója Díjat kapta. A Co-Ax című produkció 2000-ben a III. Országos Kortárs Összművészeti Fesztiválon a zsűri Előadói Díját, 2001-ben a IV. Fesztiválon a Coda című produkcióval a zsűri Produkciós Díját, és a darab táncosa a Legjobb Táncosnő Díját, a Magyar Stúdiószínházi Műhelyek XIII. Fesztiválján a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma megosztott alkotóközösségi díját, a darab zeneszerzője – Dresch Mihály – a legjobb zenéért járó díjat kapta. 2003-ban a Tánc Fesztiválján Kovács Gerzson Pétert a Legjobb Férfi előadó Díjával tüntette ki a zsűri.
2006-ban a magyar tánc-szakma Harangozó Gyula Díjjal, a hazai kortárs tánc független szakértőiből álló zsűri Lábán Rudolf Díjjal tüntette ki, 2009-ben a Magyar Táncművészek Szövetségétől az Évad Legjobb Alkotója Díját kapta meg, 2010-ben ismét Lábán Díjban részesült, és XIII. Országos és Nemzetközi Kortárs Összművészeti Találkozón a re-DNS című produkcióval a Fődíjat hozta el. 2014-ben az előző évben készített, Lábán Díjra nominált DiverZity című produkciót elismerve az Évad Legjobb Alkotója Díjat kapta.

Kovács Gerzson Péter – a TranzDanz mellett – dolgozik más kortárs tánc produkciókban, drámai színházakban, 2013-ig, 8 éven át a Magyar Állami Népi Együttes társ-rendezője, koreográfusa, látványtervezője volt…

A TranzDanz játszott Párizsban, Londonban, Berlinben, Tel Avivban, Toulouse-ban, Liechesterben, Erhlangenben, Potsdamban, Bukarestben és Frankfurtban, Gyergyóban, Koppenhágában, Veszprémben, New Yorkban, Amsterdamban, Szingapúrban, Varsóban és Lublinban, Hamburgban, Montrealban, Lille-ben, Temesváron, Biarritzban...

Kovács Gerzson Péter a MU Színház egyik megalapítója, 1994-től 2002-ig Művészeti Vezetője. Irányítása alatt a MU Színház az ország legjelentősebb, nemzetközileg is elismert, független kortárs befogadó színházává vált.
A legjelentősebb európai kortárs tánc hálózat, az Aerowaves magyar képviselője volt 8 éven át, később az NKA Táncművészeti Kollégiuma, majd az Imre Zoltán Program kurátora.

Jelenleg is, immár 32 éve, a TranzDanz művészeti vezetője, koreográfusa, látványtervezője. 

 

Folk_ME has been in­tro­duced in Qatar

Hungarian Heritage House’s digital music education program, which garnered interest from several countries, opening up new opportunities for collaboration.

Interested in other programmes?

Subscribe to our newsletter and be the first to hear about our events and training.