To­MiMEUs Nemz­etközi Pro­gram

A Hagyományok Háza Magyar Népi Iparművészeti Múzeum egy új Erasmus+ projektben vesz részt. A 2019 novemberében indult, kétéves Towards Multisensory and Inclusive Museums for Individuals with Sensory Disabilities (ToMiMEUs) projekt fő pályázója az Erdélyi Néprajzi Múzeum, romániai projektpartnere pedig a Babes Bolyai Tudományegyetem. A nemzetközi partnerek Görögország, Törökország, Bosznia Hercegovina és Magyarország egy-egy múzeuma és egyeteme. Hazánkat az ELTE BGGYK és intézményünk képviseli.

Első találkozó

A ToMIMEUs projekt első találkozójának Kolozsvár és az Erdélyi Néprajzi Múzeum adott otthont 2019. november 25-26-án. A kétnapos megbeszélés során elsőként megismertük a résztvevő intézményeket, majd áttekintettük a projekt célkitűzéseit, a lebonyolítással kapcsolatos fontos dátumokat, valamint a projektpartnerek szerepét és feladatait. A projekt során a múzeumok látás- és hallássérült gyermekek és fiatalok részvételével – az egyetemek szakmai útmutatásával – valósítanak meg inkluzív múzeumpedagógiai programokat. A projekt kiemelt célja a szemléletformálás a múzeumi dolgozók körében; képzés során annak tudatosítása, hogy a múzeum az érzékszervi fogyatékos fiatalok számára is fontos és értékes tanulási környezet, a kultúra forrása, amely az egyenlő esélyű hozzáférés biztosításával az ismeretszerzés gazdag színtere.

Második találkozó

A projekt második nemzetközi találkozóját 2020. február 3-4-én tartották Athénban, a görög partnerintézménynél (Cycladic Art Museum). A szakmai megbeszélés sorra vette a projekt teendőit. Az első feladat, melyen kollégáink is aktívan és hatékonyan közreműködtek, a különböző országok múzeumi integrációs gyakorlatait gyűjtötte össze egy szakmai anyagban. Az angol nyelvű nemzeti gyakorlatokat bemutató dokumentumot a projekt hivatalos honlapján (www.tomimeus.eu) teszik közre várhatóan még februárban. A megbeszélés részletesen kitért arra, hogy a résztvevők intézményeiben milyen munka folyik az érzékszervi fogyatékkal élők bevonását célozva és a projektben milyen megvalósítandó feladatokat kívánnak kitűzni. Az is kirajzolódott, hogy a résztvevő múzeumi intézmények más és más szinten alkalmazzák az akadálymentesítés gyakorlatát.

Hagyományok Háza a projektben

A Magyar Népi Iparművészeti Múzeum több szakember bevonásával múzeumi integrációs foglalkozások megvalósítását és tapintható eszközök, tárgyak segítségével egy tapintható tárlat kialakítását célozta meg több budapesti partneriskola bevonásával. Intézményünket a projektek megbeszélésein Gál Boglárka és Farkas Réka képviselte. A projekthez kapcsolódó híreket és letölthető anyagokat a jövőben a Hagyományok Háza honlapján követhetik figyelemmel valamint az angol nyelvű projekt hivatalos honlapján (www.tomimeus.eu). 

 

Kapcsolódó dokumentumok

1. szellemi termék - keretezés

3. szellemi termék - képzési anyag

6. szellemi termék - jó gyakorlatok

7. szellemi termék - disszemináció

Eredmények

 

Támogatók

Erasmus+ logo                               TOMIMEUS

 

To­MiMEUs Ko­loz­s­vár

Beszámolót teszünk közzé a ToMiMEUs projekt kolozsvári nemzetközi találkozójáról. A múzeumok kihívása, hogy programokkal változatossá tegyék kulturális kínálatukat.

 

Folk_ME has been in­tro­duced in Qatar

Hungarian Heritage House’s digital music education program, which garnered interest from several countries, opening up new opportunities for collaboration.

Interested in other programmes?

Subscribe to our newsletter and be the first to hear about our events and training.