Új, form­a­bontó di­vat­szín­házi előadás

Körforgásban

–  Tradíció és modernitás a Hagyományok Háza új, formabontó divatszínházi előadásában

Habár a hagyományos és a modern kultúra látszólag két, egymástól távoli univerzumot takar, valójában ezeknek a világoknak a találkozása sokféle módon inspirálja a legkülönbözőbb művészeti ágakat. Nincs ez másképp a divattal sem. A Hagyományok Háza Körforgásban című új, összművészeti produkciója egy nem mindennapi divatbemutató formájában eleveníti fel a témát átjáró örök kérdéseket: miként helyezheti új kontextusba a kortárs művészet a múltat, a hagyomány miként tud jelen lenni és alapot szolgáltatni a művészeti fejlődésnek. Az előadást október 2-án és 5-én láthatják az érdeklődők a Hagyományok Háza Színháztermében.  

A kulturális örökség dinamikus megőrzésének egyik legjobb módja a hagyomány és a kortárs művészet közötti párbeszéd elősegítése. Ennek biztosít teret a Hagyományok Háza Körforgásban című divatszínházi előadása, amelyben a Magyar Állami Népi Együttes táncosai és zenészei színpadi produkció keretében mutatják be a Szűcs Edit öltözéktervező által, erre az alkalomra megálmodott ruhadarabokat, de a térben a Magyar Népi Iparművészeti Múzeum műtárgyai is láthatóak lesznek. „Ruhatörténetek táncjelenetekben bemutatva” – így is összefoglalhatnánk a Dr. Czingel Szilvia, a Magyar Népi Iparművészeti Múzeum vezetőjének ötlete alapján létrejött előadást, amelyet október 2-án és 5-én láthatnak az érdeklődők a Hagyományok Háza Színháztermében. 

„A divat és az öltözködéskultúra egy nagyon izgalmas kommunikációs kód arra, hogy a múltat és a jelent összekössük, illetve a népi kultúrát 21. századivá tegyük. Az olyan kísérleti műfajok, mint akár egy divatszínház, remek eszközei lehetnek ennek a missziónak”  – fogalmazott Dr. Czingel Szilvia, aki azt is elmondta, kevés olyan előadás létezik, ahol egy múzeum az ötletadó és azt egy színház vagy egy táncegyüttes valósítja meg.

A produkcióban látható ruhákat teljes mértékben a népi kultúra motívumai ihlették, akár egy bizonyos hajfonás vagy egy adott tájegység speciális mintakincsei. Szűcs Edit jelmez- és divattervező szerint sokféle út létezik a tradíció és a modernitás egyidejű megjelenítésére az öltözékekben, ráadásul, mint mondja, „ez egy valódi slágertéma” a tervezők körében – nem véletlenül. A Körforgásban című produkció általa tervezett darabjait elsősorban a színpadi látványosság szempontjai ihlették, de munkái között olyan alkotások is megtalálhatóak, amelyek egy kis egyszerűsítéssel akár hordhatóvá is tehetők. „A divattervezők gyakran úgy dolgoznak, hogy a bemutatón látványosabb, játékosabb öltözékeket vonultatnak fel, majd azoknak a letisztultabb verzióit dobják piacra” – mesélte, hozzátéve, hogy a Körforgásban előadás célja elsősorban egy olyan szemléletváltásra való figyelemfelhívás, amely a hagyomány és a modernitás közötti hidat igyekszik még inkább láttatni. 

Az előadásban a képzőművészethez hasonlóan a mozdulatoknak is a híd szerep jut, hiszen erősítik a hagyomány és a modernitás két pólusának kapcsolódását. Darabos Péter, az előadás rendező-koreográfusa úgy véli, a kortárs művészet kihívások elé állítja a megszokott normákat azzal, hogy a múltat új kontextusba helyezi és kritikai szemmel vizsgálja azt. Így képes arra is, hogy új perspektívákat tárjon fel az alkotók számára. 

Bővebb információ: https://hagyomanyokhaza.hu/hu/program/korforgasban-divatszinhaz

2024. október 2-i előadás: https://hagyomanyokhaza.hu/hu/program/korforgasban-divatszinhaz/20241002-1900

2024. október 5-i előadás: https://hagyomanyokhaza.hu/hu/program/korforgasban-divatszinhaz/20241005-1800

Folk_ME has been in­tro­duced in Qatar

Hungarian Heritage House’s digital music education program, which garnered interest from several countries, opening up new opportunities for collaboration.

Interested in other programmes?

Subscribe to our newsletter and be the first to hear about our events and training.