Szeretettel köszöntöm a XXIII. Országos Szőttespályázat katalógusának olvasóit!
Köszönjük a Hagyományok Házának, hogy az idén is meghirdette a szakmáknak oly fontos szakági pályázatok közül a Szőttespályázatot!
Amit immár 11. alkalommal kísér Nemzetközi Szőtteskonferencia, melyet a Hagyományos Értékek Megőrzéséért Alapítvány, a Hevesi Népművészeti és Háziipari Szövetkezet és a Csillagvirág Népművészeti Egyesület szervez Báder Miklósné vezetésével. Ezúton is köszönjük munkájukat.
Gratulálunk a díjazottaknak, és kívánjuk, hogy továbbra is leljék örömüket e csodálatos mesterség művelésében!
Az idén 34 alkotó, 85 alkotása érkezett be a XXIII. Országos Szőttespályázatra.
21 alkotást mesterremeknek, 34 alkotást míves terméknek minősített a bíráló bizottság, 2 alkotás pedig ajándéktárgy zsűri számot kapott.
Összességében nagyon jó pályázati anyag érkezett, de sajnos meglepően kevés.
A bizottságban mi magunk is elgondolkodtunk azon, hogy mi lehet az oka annak, hogy ilyen kevesen szánták el magukat a pályázatra.
Arra gondoltunk, hogy a „gyapjú vagy szőnyeg” kategória mindösszesen 10 pályamunkája annak is köszönhető, hogy nagyon nehéz igazán jó gyapjú alapanyaghoz jutni. Egy kis reményt talán ad, hogy mostanában szerencsére sokan kezdenek maguk is gyapjúfonalat fonni.
A „vászon” kategória gazdagabb volt, és a szokásos mondat, miszerint a zsűrinek nehéz dolga volt, itt érvényesült igazán.
Nagyon sokféle kategóriát állapíthattunk meg, ezt tükrözi a különféle díjak meghatározása is.
Nagy öröm volt számunkra a különböző díjak kigondolása, hiszen több esetben teljesen egyedülálló, de kiváló alkotás érkezett.
Az, hogy kevés pályamunka érkezett talán amiatt is van, hogy a szövős társadalom nagyon szigorúnak tartja a „hevesi zsűrit”. Azonban a hevesi bírálóbizottság összetétele nem állandó, a különböző szakemberek személye alkalmanként változik.
Azt gondoljuk, hogy egy lágyszívű zsűri nem jó zsűri, mert nem bízhatunk abban, hogy részrehajlás nélkül kizárólag a minőséget értékeli.
„Minden pályázattól azt várjuk, hogy új alkotásokkal segítse a szövés fennmaradását és a hagyomány mai, újszerű alkalmazására is példát mutasson.
A zsűri a jeligés pályázatok közül igyekezett azokat kiemelni és a figyelem középpontjába állítani, amelyek a hagyomány hiteles közvetítésével és a továbblépéssel, mai esztétikai igényünknek megfelelnek és környezetünkbe illenek.
Az előképek a régi paraszti szőttesek, a len- és kendervásznak, amelyek felvillantotta valamit a múltból, arra inspiráltak, hogy a felismert szépségek szellemében tevékenykedjenek és többféle típusú szövőszéken, mesterfokon kivitelezzék és megvalósítsák elképzeléseiket.”
Ezeket a szavakat Bakay Erzsébet 1999-ben elhangzott értékeléséből idéztem, mert úgy gondolom, ezek a szavak ma pont annyira érvényesek, mint huszonnégy évvel ezelőtt.
Tisztelettel ajánlom figyelmükbe a XXIII. Országos Szőttespályázatának anyagát, remélve, hogy örömüket lelik a szépséges textíliák nézegetésében!
2023. szeptember 12.
Landgráf Katalin textilművész, a zsűri elnöke