Úti be­szá­moló Lon­don­ból 2

Czingel Szilvia néprajzkutató, kultúrantropológus beszámolója

 

BEVEZETÉS

2023. április 12-15 között a HH Magyar Népi Iparművészeti Múzeum vezetőjeként Londonban vettem részt két napos szakmai képzésen az ERASMUs mobilitási program keretén belül.

Az utazás célja az volt, hogy megismerkedjek a londoni múzeumok kiállítási stratégiáival, kurátori tevékenységeikkel, a legújabb kiállítási trendekkel, valamint betekintést nyerjek az ottani múzeumok közönségkapcsolati módszertanába és a látogatóbarát tárlatvezetés technikáiba. Három múzeum nyújtott erre lehetőséget:

1) V&A Museum

2) British Museum

3) Transport Museum

 

ELVÉGZETT TEVÉKENYSÉGEK/FELADATOK

  1. V&A Museum

Szakmai tárlatvezetés a múzeum történetéről és legfontosabb műtárgyairól. Ebből kiderült, hogy a múzeum a világ első iparművészeti múzeuma.

Milyen tárgyakkal vették körül magukat az emberek az iparosodás korszakában? Mit tekintettek szépnek, mi volt a mintaadó norma?

Miért jöttek létre az iparművészeti múzeumok, és tulajdonképpen mi az iparművészet?
A londoni Victoria & Albert Museum megalapítására az 1851-es londoni világkiállítás sikere után, 1852-ben került sor, akkor még Museum of Manufactures néven. 1853-tól Museum of Ornamental Art néven, 1857-től pedig South Kensington Museum néven működött. Alapításánál Albert herceg játszott kezdeményező szerepet, új épületének emelése pedig Viktória királynőhöz köthető, aki 1899-ben rakta le annak alapkövét, ekkortól viseli a Victoria & Albert Museum nevet. Hatására Európa-szerte számos hasonlóan didaktikus szándékkal alapított iparművészeti múzeum jött létre, Edinburgh-ban (1854), Bécsben (1864), Berlinben (1868), Budapesten (1872), Brünnben (1873), Rómában (1874), Oslóban (1876), Zágrábban (1880) és Prágában (1885).

Ezután a V&M múzeum az angol divatot bemutató történeti kiállításán vettem részt és találkoztam Susan North-al a kiállítás kurátorával. A V & A fantasztikus divat galériája a reneszánsz kortól a mai napig- mutatja be az angol öltözködéskultúrát, és az egyik legnagyobb és legátfogóbb gyűjteménye a múzeumnak. A kurátor bemutatta a kiállítási koncepciót, azt, hogy milyen szempontok mentén választották ki a bemutatott ruhákat és öltözetkiegészítőket. Milyen látványelemeket építettek be a kiállításba, hogy izgalmassá tegyék a látogatók számára. Megfogalmazta azt is, hogy bár a kiállítás 2012-ben készült állandó kiállításnak, mégis ki kellett bővíteni 2020-ban, hiszen reflektálni akartak a covid járványra. A járvány miatti bezártság hogyan hatott a kézimunkára és milyen ötletes kötött ruhák készültek el ezidő alatt, külön installáció mutatja be. Fontos kurátori szempont volt a férfi és női ruhák bemutatásának egyensúlya is.

Lehőségem volt két további fontos időszaki kiállítás megtekintésére is.

a. Afrika Fashion

A hatalmas divattörténeti kiállítás arra fókuszált, hogy a tradicionálos afrikai népviselet a 20. század elejétől, hogyan került be haute couture világába, hogy jelent meg pl. a Vogue magazin manökenjein egy-egy ruhakollekció. Hogyan inspirálódtak divattervezők, kortárs fotósok, vizuális művészettel foglalkozó designerek egy olyan dinamikus és változatos afrikai népi motívumkincsből, ami egy különleges divatvilágot hozott létre, amiből hatalmas életerő sugárzik. A kiállítás az afrikai viselet globális hatását és a kontinens színes és egyedi életerejét eleveníti meg.

b. Hallyu! The Korean wave

Dél-Korea színes és dinamikusan fejlődő popkultúráját mutatja be, feltárva a koreai újhullám létrejöttét és globális hatását a mozi, dráma, zene, a szépség és divat kreatív iparágakra. A kiállítás modern látványelemekre, modern kiállítási installációkra épít, miközben ötvözi a tradicionális látványelemeket is. A témafelvetés is nagyon izgalmas, igazi szociológiai és kulturális antropológiai utazás az 1950-es évektől a jelenkori dél-koreai társadalomban.

Látogatás a V&A múzeum textilrestaurátor műhelyében igazi kuriózum volt. Műtárgyvédelmi okokból ide ritkán engednek be látogatót. Ezért volt nagy élmény az ottani restaurátorokkal beszélgetni és betekintést nyerni a restaurálási folyamatokba. A múzeum 2023 június 24.-én nyitja meg legújabb időszaki kiállítását „Díva” címmel. A tárlat az ikonikus előadók erejét és kreativitását ünnepli majd, feltárva és újradefiniálva a „díva” szerepét, valamint azt, hogy ezt az idők során hogyan forgatták fel vagy fogadták el az opera, a színház, a populáris zene és a film meghatározó képviselői. A restaurátorok hírességek ruháit restaurálták épp és készítették elő a kiállításra. Óriási élmény volt az előkészületekbe bepillantani.

  1. Transport Museum

A londoni közlekedési múzeum mely nem kevesebbet tűzött ki célul, mint hogy a világ vezető városi közlekedési múzeumává váljon.  múzeum megnyitója 1980-ban volt, amikor Anna hercegnő (II. Erzsébet királynő testvére) átvágta a szalagot, útjára bocsátva London egyik legsikeresebb múzeumát. Ekkoriban még hagyományos gyűjteménynek indult, ám haladva a kor kihívásaival modernizálták és interaktívvá tették az elérhető anyagokat is. A kiállítás tárgyai között a legszélesebb körű bőséget találjuk: járművek, média anyagok, poszterek, táblák, uniformisok, fotók, hirdetések, térképek és mérnöki rajzok mind-mind a járművekről, a vonalakról és a megállókról.

A gyűjtemények terén olyan bőség található mely utolérhetetlen, és tanulmányozása is jó pár órát igénybe vesz. A film-videó részlegen kívül fotókönyvtárat is találunk, valamint vezetett túrára is jelentkezhetünk a múzeum 6000 négyzetméteres raktárába, ahol az elmúlt 150 év járműveit nézhetjük meg, és ki is próbálhatjuk őket. Kurátori szemmel, rengeteg ötletet adott a kiállítás, a múzemi kommunikáció a látogatókkal, a „zöld gondolatok”, valamin a múzeumi bolt is fontos szempontokra hívta fel a figyelmet.

  1. British Múzeum

londoni British Museum egyike a világ legnagyobb, az emberi történelemmel és kultúrával foglalkozó múzeumainak. Gyűjteményei – melyek együttesen több mint 13 millió tárgyból állnak – a kezdetektől a jelenkorig mutatják be az emberi kultúra történetét. A British Museumot 1753-ban alapították, nagyrészt Sir Hans Sloane orvos és tudós gyűjteményére támaszkodva. A múzeum először 1759január 15-én nyitotta meg kapuit a közönségnek a bloomsbury-i Montague House-ban, a mai múzeumépület helyén. A monumentális múzeumban szintén szakmai tárlatvezetésre került sor, ahol elhangzott az is, hogy évente közel 6 millió látogatója van a múzeumnak. Ehhez professzionális irányítótáblákra, digitális tájékoztatásra van szükség. Rengeteg ötletet láthattam a múzeumban a látogatók informálására, valamint arra, hogy hogyan lehet egy ilyen hatalmas múzeumot látogatóbaráttá tenni.

A szakmai vezetés pedig arra adott alkalmat, hogy megfigyelhessem, hogy lehet jól és rosszul egy tárlatot bemutatni. Láttam példát informatív és kevésbé informatív tárlatvezetésre és tárlatvezetési technikákra is.

 

A MUNKÁVAL KAPCSOLATOS KÉSZSÉGEK

A legújabb kiállítási trendek megismerése. Művészettörténeti, divat és néprajzi ismeretek bővítése. Restaurálási technikák megismerése.

A NYELVI KÉSZSÉGEK

Szakmai nyelvi készségek fejlesztése rendkívül sokat adott hozzá a szakmai tudáshoz. Az angol nyelvi kompetenciák rendkívül hatékonyan bővültek.

A DIGITÁLIS KÉSZSÉGEK

A kiállítási digitális trendek az internetes adatgyűjtés, információszerzés formái mind fontos előremutató szempontot adtak. A megtekintett múzeumok honlapjának és adatbázisainak böngészése és megismerése jó példát adott a múzeumi adatszolgáltatás lehetőségeire.

SZERVEZÉSI/VEZETŐI KÉSZSÉGEK

A program sok lehetőséget adott a szakmai kapcsolatépítésre. Megalapozta lehetséges együttműködések lehetőségét a jövőben. A komplex többnapos program megszervezése, több múzeumot érintett. Ezáltal fejlesztette a szervezőkészséget, a strukúrált gondolkodást, és a logisztikai készséget.

A KOMMUNIKÁCIÓS KÉSZSÉGEK

Az egyeztetések alkalmat adtak a párbeszédre, a kritikus gondolkodás elsajátítására, az érvelő gondolatok megfogalmazására, a vitakészség fejlesztésre. A kommunikációs lehetőségek (irányítótáblák, piktogrammok stb.) megfigyelése lehetőséget adott a legújabb múzeumi kommunikációs trendek elsajátítására.

EGYÉB KÉSZSÉGEK

A szakmai egyeztetések jó gyakorlatokat mutattak be, hogyan kell látogatóbarát, modern, látványos és inspiráló kiállításokat létrehozni. A párbeszédre alapuló, történeteket mesélő, fejlett digitalizált látványelemekkel megalkotott kiállítások kijelölték a jövő legújabb múzeumi trendjeit.

 

Erasmus_logo

 

Folk_ME has been in­tro­duced in Qatar

Hungarian Heritage House’s digital music education program, which garnered interest from several countries, opening up new opportunities for collaboration.

Interested in other programmes?

Subscribe to our newsletter and be the first to hear about our events and training.