Botezatu Viktória

Klézse nagyközség Buda nevű részén él Botezatu Viktória, vagy ahogy legtöbben szólítják „Néne Viktori”, aki 2005-től az Moldvai Csángómagyarok Szövetségének munkatársa hagyományőrzőként, de korábban is több szálon kötődött a szervezethez, a magyar ügyhöz, hiszen szülőként az elsők közt volt Klézse községben, aki gyerekei számára kérte a magyar nyelvű oktatást.

A Csángó Oktatási Programba oktatóként bekapcsolódva a gyerekekkel való rendszeres foglalkozások mellett, kezdettől meg tudta szólítani a felnőtteket is: a budai asszonyok rendszeresen „guzsalyaskodtak” Viktori néni házánál, ami egyben az oktatási helyszín is lett. Ezeken a guzsalyasokon kerültek elő az énekek, balladák, a régies ingek, amelyek mintájára újak születtek. Viktori néninél mindig ott van kézügyben a vászon, a tű, a cérnák, ha 10 perc szabadideje van, azt is varrásra használja. Számos gyönyörű női ing került ki a keze közül, de varrt férfiinget, kócinát, servétetet is.  A guzsalyaskodó asszonyokból alakult meg hivatalosan 2007-ben a budai Szályka Rózsa Hagyományőrző Csoport, akik azóta is aktívak, annak ellenére, hogy tagjai közül sokan Bákóba járnak dolgozni.

Szintén Viktori néni volt a megálmodója 2011-ben a Szályka Rózsa Balladaéneklő Találkozónak, és azóta is örökös házigazdája, 2022-ben a 12. alkalommal szervezték meg nagy sikerrel.

Néne Viktori kezdeményezésére a falusiak újra járnak az adventi–karácsonyi időszakban kántálni, ilyenkor a karácsonyi ünnepkörhöz kapcsolódó szentes énekek kerülnek terítékre.

Számos tanítványa van Viktori néninek, akik nemcsak a Bákó megyei programokon értek el szép helyezéseket, hanem más régiós, országos szintű népdal- és balladaéneklési versenyeken is sikerült az elsők között végezniük. Felnőtt hagyományőrző csoportja is számos találkozón, fesztiválon méltóképpen képviselte a moldvai magyarságot.

A Moldvai Csángó Oktatási Programban több csoportban tanítja az gyermekeknek a szüleitől és nagyszüleitől örökölt hagyományos tudást: népdalokat és néptáncokat, szokásokat és kenyérsütést egyaránt.

A falusi gyermekek a lakásomhoz jönnek hozzám iskola után, és ott tartok nekik foglalkozásokat. Csángó éneket és táncot tanítok nekik és kézművességet, mindent ami a hagyományőrzéshez tartozik. Szővünk, varrunk és hímzünk, koszorúkat készítünk, tojást festünk.”

Folk_ME has been in­tro­duced in Qatar

Hungarian Heritage House’s digital music education program, which garnered interest from several countries, opening up new opportunities for collaboration.

Interested in other programmes?

Subscribe to our newsletter and be the first to hear about our events and training.