A Hagyományok Háza Folklórdokumentációs Könyvtár és Archívum gyűjteményében nagyszámú, eddig digitalizálatlan irat és egyéb papíralapú dokumentum található, például Erdélyi Zsuzsanna teljes kéziratgyűjteménye és levelezése, a Magyar Állami Népi Együttes kottatára, a Táncház Archívum kisnyomtatvány- és plakátgyűjteménye. Ezek digitalizálására 2021-ben rendszerbe állítottunk egy professzionális reprodukciós szettet.
A kellően nagy felbontású digitális fényképezőgépek megjelenése óta ezek az eszközök egyre elterjedtebbek az archívumi digitalizálásban. Ilyen vagy hasonló eszközöket használnak a vezető nemzetközi és hazai archívumok és múzeumok, többek között a Nemzeti Múzeum, a Néprajzi Múzeum, az Országos Széchenyi Könyvtár és a Nemzeti Levéltár is.
A szett több fő elemből áll. A Kaiser márkájú professzionális állványzat a hozzá tartozó tárgyasztalokkal lehetőséget nyújt síkműtárgyak digitalizálására akár A0 méretig. A fényképezőgép mozgatása motorosan megoldható. A tárgyasztal speciális, csillogásmentes üveglappal rendelkezik, amely lehetővé teszi a papírlapok kisimítását. Ezen kívül könyvek digitalizálására is alkalmas.
A megvilágítás két nagyméretű, állítható fényerejű és színhőmérsékletű stúdiólámpa segítségével történik. Egy professzionális átvilágítóasztal segítségével lehetőségünk nyílik átlátszó dokumentumok, például fotónegatívok digitalizálására is. A felvételeket egy Sony Alpha 7R IV típusú fényképezőgéppel készítjük, amely 61 megapixeles felbontásával elegendő nagyméretű dokumentumok digitalizálásához is. A különböző dokumentumméretekhez két professzionális, cserélhető objektívvel rendelkezünk. Mind a lámpák, mint a fényképezőgép esetében lineáris polarizációs szűrőket szereztünk be, amelyekkel kiküszöbölhető a fényes anyagú dokumentumok becsillanása.
A nemzetközi szabványoknak megfelelő digitalizálást egy komplex kalibrációs rendszer, a Golden Thread NXT segítségével végezzük. A felvételi beállítások minden egyes digitalizálási egységnél külön, szoftveresen ellenőrizhetőek a megfelelő megvilágítás, az élesség, a kívánt felbontás, az expozíció és a színhűség tekintetében. Ehhez a FADGI 19264 nemzetközi szabványt, és az annak megfelelő tesztábrát vesszük alapul. Minden egyes dokumentumot egy kisebb méretű tesztábrával együtt digitalizálunk, amelynek segítségével az elkészült fájlok egyenként is kiértékelhetőek. Az elkészült fájlok feldolgozását, korrekcióját, körbevágását és a különböző felhasználásra készülő digitális másolatok konverzióját a Capture One szoftverrel végezzük.
Nagyméretű, A3 méretnél nagyobb dokumentumok esetében a digitalizálás nehezen oldható meg a hagyományos síkágyas szkennerek segítségével. Ezenkívül ez a megoldás kíméletesebb, precízebb műtárgykezelést tesz lehetővé, ami különösen fontos a régi, sérülékeny anyagok esetében. A dokumentumok cseréje egyszerűbbé válik, és a digitalizálás időtartama is lerövidül, ezzel a munka felgyorsítható akár a 2-3-szorosára.
Távlati terveink között szerepel további hasonló szettek beszerzése a digitalizálási munka hatékonyabbá tételére, és az eddig használt, részben elavult és elhasználódott szkennereink kiváltására.