For­radalmi hangu­lat versekre, tárog­atóra és cim­ba­lomra

Rácz Anna | 2022. március 16. | Olvasási Idő: 6 perc

Elgondolkodott-e már azon a kedves olvasó, hogy vajon milyen is lehetett az 1848-49-es forradalom és szabadságharc időszakának zenéje? Mi szólhatott a Pilvaxban? És mit énekeltek a szabadságharcosok? A zene bizonyosan nagyon fontos része volt a forradalmi lelkületnek, nem véletlen, hogy sok, ma is ismert dalunk származik ebből az időszakból. A hozzáértők úgy tartják, több dal azért is tudott ilyen sokáig fennmaradni, mert a forradalomhoz kapcsolódó szöveggel rendelkezik. Sőt, olyan dalunk is létezik, amely több dallamváltozattal is fennmaradt. A hangszerek között mindenképp meg kell említenünk a tárogatót, amely már a Rákóczi szabadságharc idején is népszerű hangszer volt, 2014-ben pedig hungarikummá minősítették. A Hagyományok Háza most arra vállalkozik, hogy felidézze az 1800-as évek zenéjét és hozzájáruljon ennek a különleges hangszernek a továbbéléséhez is. Petőfi Emlékév lévén pedig természetesen nem maradhat el a forradalom- és szabadságharchoz köthető versek felidézése sem. Mindez egy rendhagyó környezetben, a Magyar Népi Iparművészeti Múzeumban történik majd. A részleteket Járfás Judit, a Múzeum munkatársa árulta el.    

Kettős jubileum inspirálta a rendezvény létrejöttét. Mi adta az ötletet, hogy érdemes a két évfordulós alkalmat összekötni?
Egy olyan, négy alkalomból álló projektnek a kezdete ez, amely különböző eseményekhez kötődik. Az elsőt 1848-hoz és március 15-éhez szeretnénk kapcsolni. Az 1800-as évek hangulatát idézzük meg, ebben az időben élte virágkorát a tárogató hangszer, amely jubileumát ünnepli és idén Petőfi emlékév is van, tehát a forradalmi versek nagyon jól köthetőek ehhez a témához. 

A szabadságharc zenei öröksége nagyon vegyes képet mutat. Milyen jellegű darabokat válogattak a zenészek erre az alkalomra? 
Éppúgy el fognak hangzani Rákóczi nóták mint a Bánk bán-ból a Hazám, hazám kezdetű dal. A repertoáron szerepel például Káldy Gyula Virágéneke vagy a Tiszán innen, Dunán túl című népdal is. 

Mindig nagyon érdekesek a komolyzene és a népzene vegyítésére tett kísérletek. Úgy tűnik, ezen az alkalmon is kap ebből ízelítőt a közönség.
Decemberben is tettünk már kísérletet erre egy tárlatvezetés alkalmával, és nagyon jól sikerült. Sándor Norbert már akkor is fellépett nálunk, klarinétot is hozott magával. 

s_n
Sándor Norbert

Összművészeti jellegű lesz ez a programotok, mert versek is kiegészítik a zenés darabokat. 
A versek előadásával tudjuk megjeleníteni Petőfit ebben a programban, illetve ennek a projektnek egy nagyon fontos célkitűzése az, hogy újabb közönségcsoportot hozzunk be a múzeumba. A fiatalokat szeretnénk megszólítani, ezért Borsos Léna, egy fiatal tehetség fog verseket mondani az est folyamán, ahogyan zenészeink is a fiatal nemzedéket képviselik. 

A szabadságharc idején nagyon fontos közösségformáló ereje volt a zenének. Időtállónak bizonyulnak az ebben az időszakban született zeneművek vagy dalok?
Nagyon bízunk benne, hogy igen. Nemrég kezdett el kialakulni például egy olyan új közösség, amelynek a tagjai megpróbálják tovább éltetni a tárogató hangszert és ennek kultúráját. Nagyon bízunk abban, hogy ez a közösség ellátogat a rendezvényünkre.

Az 1800-as évek kulturális közege és annak jellemzői is nagyon eltérőek voltak a vidéki területeken illetve a városban. Melyiknek a jellemzői fognak inkább megjelenni az est folyamán? 
Ahogyan a cím is mutatja, alapvetően a városra koncentrálunk, zenészeink sem népzenészek. Közreműködőink megismertetik a közönséget azzal is, hogy vajon milyen zene szólhatott ezekben a forradalmi időkben a Pilvaxban. 

Mutassuk be az olvasóknak a közreműködő zenészeket.
Lisztes Jenő világszinten is elismert cimbalom művész, aki korábban már pályázott a hagyományok Házánál is, és olyan neves koncerttermekben lép fel, mint a Carnegie Hall vagy a bécsi Musikverein. Roby Lakatos zenekarában játszik, és a Budapesti Fesztiválzenekarnak is rendszeres vendége.  Sándor Norbert most szerezte meg mesterdiplomáját a Zeneakadémián, Talentum Hungaricum díjas művész, aki fiatal kora ellenére már több zenei elismerést is a magáénak tudhat. A komolyzene mellett nyit a tárogató hangszer felé is, és ő is szívén viseli ennek a hangszernek a jövőbeni sorsát. 

lisztes
Lisztes Jenő

A házi muzsikálások hagyományát is szeretné ez a program feleleveníteni. Hogyan valósítható meg ez? 
Már magával a helyszínnel is, hiszen itt leszünk a Magyar Népi Iparművészei Múzeumban, amely egy közösségi tér. Alapvetően nem zenei eseményekre kialakított hely, de nagyon jó hátteret tud biztosítani a kamarazenélés hangulatához. A fellépők fognak beszélni a hangszerükről, és ezáltal a korszak, illetve annak zenei kultúrája is bemutatásra kerül. 

Milyen korosztálynak lehet ajánlani ezt a programot?
Teljesen nyitott a programunk minden korosztály számára, és bízunk benne, hogy a projektünk eléri célját, és fiatalabb közönséget is be tud vonzani. Alapvetően bármely korosztály számára tudjuk ajánlani a részvételt. 
 

Folk_ME has been in­tro­duced in Qatar

Hungarian Heritage House’s digital music education program, which garnered interest from several countries, opening up new opportunities for collaboration.

Interested in other programmes?

Subscribe to our newsletter and be the first to hear about our events and training.