To­MiMEUS sza­kmai nyári tábor

Egyedülálló nemzetközi projektben vesznek részt a Magyar Népi Iparművészeti Múzeum munkatársai: a ToMiMEUS című Erasmus+ projekt célja, hogy multiszenzoros és inkluzív múzeumot alakítsunk ki úgy, hogy érzékszervi fogyatékkal élő gyermekcsoportok fogadására is lehetőség legyen a jövőben.

A projekt elmúlt egy évében elméleti szakmai segédanyagot készítettek munkatársaink, a most zajló, a Gébárti-tó melletti Alkotók Házában lévő egy hetes szakmai táborban pedig a módszertan megvitatása kerül a középpontba.

Első lépésként Gál Boglárka múzeumpedagógus, a projekt témafelelőse tartott előadást a befogadó múzeum jellemzőiről, és a munkatársakkal azt vizsgálták meg, hogy a Múzeumra jelenleg milyen dimenziók jellemzőek és mik azok az összetevők, melyek fejlődést vetítenek elő.

Tomimeus

Szabó Zoltán, a Múzeum vezetője és Pölös Andrea muzeológus a korábban vakok és gyengénlátók számára megvalósított programról tartottak előadást és reflektáltak arra, hogy ezeket a tapasztalatokat hogyan érdemes beépíteni a jelenlegi projektbe és a jövő gyakorlatunkba.

Legeza Márta a Hagyományok Házában fogyatékkal élőknek szervezett speciális komplex foglalkozásokról beszélt, Bangó Aliz pedig agyagterápiás szemléletmódját prezentálta. Részletesen beszélt korábbi terápiás gyakorlatairól, többek között a lipótmezői elmegyógyintézetben tartott foglalkozásairól, módszereiről, majd pedig egy autista lány egy éves egyéni terápiás foglalkoztatásáról. Lenyűgöző, milyen görcsök, nehézségek, stressz és negatív viselkedési minták oldhatók fel a kézművességgel, agyaggal.

Tomimeus

A harmadik naptól a gyakorlati kézművesség kerül a középpontba. Először Hunyadvári Szilvia vonta be a résztvevőket a fogyatékkal élő gyermekek számára kigondolt nemezelő foglalkozásába. Gondolatmenetének lényege, hogy az ujjbábok elkészítése és ezáltal a mesék a kreativitás és egyéni kibontakozás hatékony formája lehet. Megyeri István a gyermekek múzeumi terekben való tanításáról, készség- és képességfejlesztéséről beszélt.

Seregély Mirtill és Farkas Réka néhány mézeskalácsos játékot hozott, melyeket inkluzív foglalkozások alkalmával érdemes kipróbálni. Érzékenyített minket szaglással, ízleléssel és tapintással egyaránt.

Tomimeus

A hét további részében még Ament Éva vezetésével az Iharos Népművészeti Egyesület tagjainak ötleteiről beszélgetünk, majd a Nyitott Műhelyünk kézműveseinek ötleteit, eszközöket, játékokat, módszereket vitatunk meg. Utolsó napon Halmai Edina nemezkészítő, Kelemen Eszter bőrműves és Dobinszki Csilla kézműves-foglalkozását próbáljuk majd ki, és reményeink szerint tartalmas és szakmai párbeszédekben eredményes, hatékony hetet zárhatunk.

 

 Erasmus+ logo                               TOMIMEUS

Interested in other programmes?

Subscribe to our newsletter and be the first to hear about our events and training.