Tervezz velünk! - Népi bőrműves tovább­képzés

Szakmai beszámoló a Nemzeti Tehetség Program támogatásával megvalósult programról
ntp bőr

Nagy Veronika munkája

Tavaly augusztusában hirdettünk meg a programot, melyre 25 év alatti, már gyakorlattal rendelkező fiatal bőrműveseket vártunk. Pályázni 3 db eddig készült, és a pályázó munkásságát bemutató tárgy jó minőségű, szemléletes fotójával lehetett, illetve a pályaművek mellé kértünk egy egyoldalas motivációs, egyben bemutatkozó levelet. A beérkezett anyag áttekintése után 10 fiatal vehetett részt a programban.

Az eredetileg november és május között tervezett alkalmak időpontját a járvány miatt többször módosítanunk kellett, így az utolsó alkalomra június 25-én került sor.

Elsődleges célunk volt, hogy a már szakképzett fiatal bőrműveseket innovatív népi bőrműves tárgyak tervezésére és elkészítésére ösztönözzük, egyénre szabott szakmai irányítással. A megvalósulás során a tervezési folyamat nyomon követésével a csoporttagok egymás munkáját is megismerhették, így a saját tanulságaik mellé mások szempontjait is megfontolhatták.

ntp bőr

Török Tamás munkája

Oktatóink:

  • Győriné Fogarasi Katalin tervezés és szakrajz tanár, bőrműves, szakmatörténet kutató
  • Terényi Gyöngy bőrműves, népi iparművész, szakoktató

 

A program az alábbi időpontokban valósult meg:

  • 2020. november 06., 07.
  • 2021. április 16. 17.
  • 2021. április 23, 24
  • 2021. június 25.

A kétnapos találkozások azonos program alapján zajlottak, első nap délelőtt elméleti előadásokat hallhattak a résztvevők, délutántól pedig tervezési feladatokat kaptak. A tennivalók közé még a tárgyak kiszabása is bele kellett férjen, hiszen az összeállításra csak otthon maradt idő. Így alaklomról alkalomra házi feladattal távoztak a fiatalok. A pandémia miatt kimaradt hosszabb szünetekben lehetőség volt az oktatókkal a folyamatos online konzultációra is.

Az utolsó összejövetel nagyon hasznosnak bizonyult. Mindenki elhozta az elkészített tárgyait, melyeket közösen elemezve áttekintették a tervezés buktatóit és az esetleges hibáit, és ötleteket kerestek arra is, hogy mit lehetne másként megoldani, ha újra elkészítené a tárgyat a résztvevő.

A folytatás reményében és új tervekkel a tarsolyukba váltak el egymástól a résztvevők. 

ntp bőr

Csíki Virág munkája

Elméleti előadások:

  • Körkép most, népi bőrműves stíluselemek alkalmazása a mai divatban
  • Tárgyak, korok stílusok a bőrműveségben
  • Táskatörténet

 

Gyakorlati feladatok:

Három, megszabott műfajú tárgyat kellett a program végére elkészíteni a résztvevőknek.

  1. Népi bőrműves stíluselemek alkalmazása a mai divatban - női táska tervezése
  2. Múlt példái alapján: szecesszió vagy modernizmus – népi bőrművesség – mai divat erszénytől a mappáig
  3. Önzáró táska. Olyan szerkezet alkalmazása, mely a használat során biztonságosan zárhatóvá válik a súly által, hátizsák, válltáska vagy övön viselhető táska
ntp bőr

Porkoláb Benedek munkája

Tervezési feladatok:

Egyéni kutatás elkezdése a készítendő tárgyhoz. A használat és az esztétikai szempontok áttekintése, források, példák összegyűjtése táska tervezéséhez. Tárgytervezés a vázlattömegtől a rajzilag kidolgozott elképzelésig. Egyéni konzultáció, díszítménytervezés, makett, ill. mintadarab készítés. Tanulságok megfogalmazása, majd ezek alapján módosítás vagy újratervezés. Technikai próbák készítése (díszítmények, záró elemek, stb.).

 

Szakmai felelős:

Benedek Krisztina

kézműves szakelőadó

 


Nemzeti Tehetség Program és a Miniszterelnökség támogatásával megvalósuló projekt.

Miniszterelnökség

 

nemzeti tehetség program

Interested in other programmes?

Subscribe to our newsletter and be the first to hear about our events and training.