Or­czi Géza (1955-2021)

Kedves Géza!

Ma reggel (2021.04.09.) erős orrvérzéssel ébredtem, amit nem tudtam mire vélni, hiszen bevettem a vérnyomáscsökkentő bogyókat, de a közérzetem sem volt túl fényes, ellenben nagyon nem volt kedvem semmihez. A kávé után jött a lehető legrosszabb: telefon Tökölről, hogy nincs tovább, a tested feladta a küzdelmet. Néztem a semmibe, a fagyott ablakokon megvillanó fénytöredékek az emlékek sorát kezdték ontani. Amikor ráeszméltünk, hogy a legelemibb „zenei együttest” (duda+dob) elkezdjük működtetni (2004) mekkora élmény volt mindkettőnknek. Két ilyen erőteljes hangszernél nincs értelme a szónak, hiszen a másik úgysem hallja. Csak összenéztünk és már tudtuk is a következő tempót, táncot, zenei váltást. Ilyen összhangot senkivel nem sikerült kialakítanom az elmúlt 42 évben. Kotorásztam a gépeimben, idegesen kerestem a fényképeket, a szövegtöredékeket, egy 2003-as levelet találtam egy kész lemeztervvel. Matatva a további szövegdarabok között megtaláltam, hogy első gitárodat 1964-ben kaptad, a kor szellemének megfelelően. Az 1970-es, 80-as évek pol-beat mozgalmában már aktívan részt vettél, ahol tagja voltál a „John Lennon béke-klubnak. Első tarabukádat (kisdobodat) 1986 áprilisában készítetted két mozdonykürtből.(!) Táncosként ismerkedtél meg a balkáni népek néptánckultúrájával, népzenéjével. Dobokon és pengetős hangszereken muzsikálva zenekari tagként 1987 júliusában az ORI-nál (Országos Rendező Iroda) vizsgáztál, majd 1988 májusától már zenekarvezetői vizsgával is rendelkeztél.

Zenekari tagként a Zsarátnok, Sirtos, Makám, Besh O Drom, Rila, Balogh Kálmán, Sebő, Kolo, Dilber együttesekben szerepeltél, meghívottként a Vizin, Maskarades, Kaláka, Zora, Korai öröm, Pireus, Rece-Fice. zenekarokban is közreműködtél.

Az utóbbi évtizedben több zenei produkció közreműködője voltál: Udrub, Vágtázó Csodaszarvas és Etnofon Zenei Társulás, Falka Folk., Carmina Danubiana.

A kezdetektől a napjainkig több tánc- és színházi produkció zenekari kísérőjeként is közreműködtél többek között az Állami Népi Együttes. Táncos magyarok, Pannon freskó, műsoraiban. A Tanac táncegyüttessel közösen készítettük el a Királyok Szentek, Vitézek műsort. A kortárs zene népszerűsítéséért Artisjus díjban részesültél 2005-ben, 2004-ben „tiszteletbeli bolgár igazolványt, 2006-ban, Bartók Emléklapot kaptál.

 

d

 

A SzABóTAGE duó tagjai (Orczi Géza–Szabó Zoltán) 2004 óta muzsikáltunk együtt táncházakban, színházakban, koncerteken. Zenénk egy kísérlet eredménye volt: alapja a virtuóz duda és a dob különleges hangzásvilága. Közösen dolgoztunk Faragó Bélával a Bárka Színház Rómeó és Júlia (2004, rendezte: Csányi János) című darabjának zenei kíséretén. Eddig önállóan egy lemezük jelent meg (Tündérek és Boszorkák – 2009 címmel), Külön színfoltja muzsikánknak Csörsz Rumen Istvánnal és Juhász Katalinnal a Carmina Danubiana együttes létrehozása, ahol két lemezük jelent meg: a Burgundia utca 2004, valamint a Budavár tövében (2008). A duó aktívan közreműködött több zenei formáció (Etnofon Zenei Társulás, Dilber, Kolo, stb.) együttes munkájában is. Milyen jó Nagy László műsort készítettünk Kiss Ferivel 2018-ban.  Visszaemlékezve a stúdiómunkákra mindkét lemezanyag alapmotívumait ketten játszottuk fel, hatalmas élmény volt mindkét lemez létrehozása. Csak azért nem folytatódott, mert akkor már nem volt értelme a lemezkiadásnak.

A Kárpát-medencében és attól délre, a Balkán-félszigeten elterjedt tündérhitben a vilék, tündérek, sellők, szépasszonyok, hableányok lehetnek segítők, de ártók, sőt kifejezetten gonoszok is, tevékenységük száz szálon összefonódik az emberek cselekedeteivel. A tündérek folyópartokon, erdei tisztásokon táncolnak duda- vagy furulyazenére; a dudások-dobosok tőlük kapják azt a TUDÁST, ami nélkül nem lehetnek jó muzsikusok. A Dráva-mentén el is törik a dudások bal kezének kisujját, hogy jó zenészekké váljanak. Egy 1893-as szófiai dalgyűjteményben találtuk az alábbi szöveget, ami azt mutatja, hogy a korabeli Bosko dudás-kavalosnak is erős kapcsolata volt a tündérekkel.

 

Bosko dudás és az öreg tündér
(Pirin–Makedonia)

 Bosko zenész játszott három nap, három éjjel. Táncolt az öreg tündér, azt mondta a zenésznek:
– Zenélj, csak zenélj, Bosko! Ha addig játszol, míg mi elfáradunk, akkor odaadjuk Neked a legfiatalabb tündért! Ha nem tudsz tovább játszani, és mi még tudunk táncolni, akkor elvesszük két szép fekete szemedet!
Játszott Bosko, játszott három nap, három éjjel, táncoltak a tündérek, táncoltak. A tündérek elfáradtak, az öreg tündér azt mondja a zenésznek:
– Eleget játszottál, Bosko, a gyermekeim elgyengültek az éhségtől az aranybölcsőben.

2003-ban azt írtam Neked: úgy érzem elérkezett az idő, hogy elkészítsük közös lemezünket. Már évek óta készen volt a folytatás is PANNON PIPE-BLUES címmel, amit majd az égi szépasszonyoknak tündéreknek játszunk el.

 

Szabó Zoltán

Interested in other programmes?

Subscribe to our newsletter and be the first to hear about our events and training.