Akik még az on­line Aprók táncán is élőben vesznek részt

Nyitrai Anett tősgyökeres vízivárosi: itt született, itt nőtt fel és most itt él férjével és négy gyermekével. Még tágabb családja is az első kerület lakója. A mostani járványhelyzet ugyan az ő életüket is felborította, de korábban rendszeres látogatói voltak az Aprók tánca sorozatnak. Sőt, ők azok, akik az online Aprók táncán is részt vesznek, és jelenlétükkel segítik a foglalkozásvezető munkáját.

 

Mióta jártok Aprók táncára?

A harmadik lányom volt picike, amikor megnyílt a felújított épület. Nagyon vártuk már, mert ismerősöktől hallottuk, hogy mennyire élvezik a gyerekek a zenét. Ezt később mi is megtapasztaltuk. A közelben lakunk, így adta magát a lehetőség, hogy péntek délután táncolni megyünk a lányokkal. Ez különösen a hosszú, hideg téli estéken volt vonzó program a játszótér helyett. A gyerekek hamar kötnek barátságokat, így nemsokára sokakat ismerősként üdvözölhettünk. Egykettőre heti fix programmá vált a gyerektáncház az egész család számára. Mióta megszületett a kisfiam, ő is velünk szokott tartani.

Mit jelent számotokra ez a program?

Önfeledt játékot leginkább. Aki akar, kézműveskedik, aki inkább táncolna vagy szaladgálna másokkal, azt is megteheti. Úgy tapasztalom, hogy mindenki megtalálja előbb-utóbb a számítását. Ha pedig megszólalnak a hangszerek, a zene magával ragadja az embert. Kicsit olyan élmény, mintha az ember (rock)koncertre vinné a gyerekeit.

 

Jojo csalad

Mit szerettek benne a legjobban?

Sok ismerősünk van, akikkel itt szoktunk találkozni. Olyanok is vannak köztük, akiket mi csábítottunk el, és azóta visszajárnak. A közösségi élmény nagyon fontos tényező.

Aztán említhetném azt is, hogy a lányaim már rendszeresen énekelnek maguknak vagy egymásnak csupa kedvtelésből. Ismerik a dalokat, ezen keresztül könnyebben lehet befolyásolni a hangulatukat és – végső soron – kapcsolatot is könnyebben teremtenek másokkal.

Mit jelent számodra a Hagyományok Háza, a hozzá való kötődés? Jártok-e más programra is, mint a gyerektáncház?

Számomra nagy felfedezés volt, hogy egy ilyen érdekes intézmény lakik itt a város közepén. A járvány alatt nem nagyon volt mód a személyes részvételre, előtte pedig még mindig volt olyan pici gyerekem, aki miatt nem nagyon volt mód eljárni otthonról. Mi a gyerektáncház okán kerültünk kapcsolatba a Hagyományok Házával, de biztos vagyok benne, hogy én és a gyerekeim is visszatérő vendégek leszünk.

Jártok-e más hasonló programra, eseményre, ahol népdalokat, gyerekjátékokat tanulhattok, kézműveskedhettek? Miért fontos ez számotokra?

Korábban jártunk Ringatóra. Azt is szerettük, a zene mindig fontos volt számunkra. A kézművességgel itt találkoztunk először. Az, hogy a kettő egy helyen megtalálható, nagy előny. A nagyvárosi lét velejárója, hogy nagyon nehéz a gyerekek számára olyan közeget teremteni, ahol nem didaktikus módszerekkel, hanem a maga természetességében ismerhetik meg a hagyományos kultúrát. Ez itt szerintem sikerült.

 

Jojo csalad

Mi az, amit a népdalok, ölbéli játékok, gyerekjátékok, néptánc hozzáad a gyerekek testi-lelki-szociális fejlődéséhez?

Nem vagyok pedagógus, úgyhogy ezt nálam avatottabbak jobban meg tudják fogalmazni. Én azt látom csak, hogy a gyerekeim mindennapjaiba beépültek a hallottak, látottak, tapasztaltak. Könnyebben értelmezik a meséket, amiket olvasunk nekik. Észrevétlenül rögzülnek olyan alapértékek, amiket másként még nem is tudnának értelmezni ebben a korban. Könnyebben kifejezik örömüket, bánatukat, ezáltal magabiztosabbakká válnak. Aztán persze a fantáziájuk is bővül: előfordul, hogy a legnagyobb lányom ölbéli játékot játszik az öccsével. Mindketten nagyon élvezik. Csak én aggódom, hogy leejti. Most éppen egy „előadásra próbálnak” a lányok. Táncolnak és énekelnek, éppen ahogy a táncházban látták.

 

Jojo csalad

Ti vagytok az a család, akik az online programokon is részt vesztek, és jelenlétetekkel segítitek a foglalkozásvezetők munkáját…

Amikor kitört a járvány, számunkra is nagy kihívást jelentett négy pici gyerek energiáinak lekötése, ezért mi kifejezetten örültünk a felkérésnek. Úgy tudom, Legeza Márti, a program felelőse azért keresett meg bennünket, mert a közelben lakunk, így rugalmasabbak tudtunk lenni, nem kellett utazással vesződni, és egyszerre négy főt tudtunk prezentálni közönség gyanánt. A gyerekeknek csak annyiban volt más a helyzet, hogy kevesebben voltak, mint korábban. Ők a felvételeket is egy foglalkozásnak fogták fel. Aztán persze nagyon élvezték, mikor önmagukat látták viszont a képernyőn és eljátszották újból az egészet.

Miért javasolnátok olyanoknak, akik még sosem hallottak róla!?

Egyszerűen jó móka. Ez talán a legfontosabb.

Folk_ME has been in­tro­duced in Qatar

Hungarian Heritage House’s digital music education program, which garnered interest from several countries, opening up new opportunities for collaboration.

Interested in other programmes?

Subscribe to our newsletter and be the first to hear about our events and training.