Aranyos Boglárka: A király meg a kovács; Az er­dőzöldítő és mezővirágoztató királykisas­szony

Aranyos Boglárka, a vajdasági Moholról származó mesemondó hozott két szép tündérmesét a Folkstúdió e heti adásába.

Meséinek forrása egy válogatáskötet, Magyar népmesék címmel. Ezt az antikvár könyvet mesemondónk nagy becsben tartja, mert még a nagymamája kapta, gyerekkorában, az iskolai jó tanulmányi előmeneteléért. (Könyvészeti adatai:  Magyar népmesék. Bratsztvo-jedinstvo: Novi Sad, 1949.) A 27 népmesét tartalmazó gyűjteményt Oláh Sándor, neves szabadkai festőművész illusztrálta, XIX. századi klasszikus magyar néprajzi gyűjtések átiratai szerepelnek benne.

Ahogyan az ismeretlen szerkesztő megjegyzi, a szűkebb szakközönségnek szánt kiadványokkal ellentétben itt „szövegeink nem a népszájon forgó szavak változatlan másai, hanem a mese szellemének hű megőrzése mellett irodalmi feldolgozások.” Ezeket az irodalmi feldolgozásokat teszi most újra élettelivé Boglárka előadása, újabb szép példáját adva az írott és a szóbeli hagyomány sokszoros egymásba fonódásának.

A népmesék azonban nemcsak az írásos és a szóbeli hagyomány elemeit hordozzák szövegükben, hanem a közösség és az egyén alkotóerejét is egyesítik magukban egy-egy meseváltozat létrejöttekor. Amikor ugyanis egy mesélő a hagyományos improvizatív stílusban, fejből elmond egy mesét, egyben újabb meseváltozatot is létrehoz. Ahogyan a mese stílusával, esztétikájával foglalkozó erdélyi kutató, író, Nagy Olga megfogalmazta: „Mert a mese éppúgy közösségi alkotás, amennyire nem lehet elválasztani egyéni alkotójától; mágikus talajban gyökerezik, de ágaival a valóságba kapaszkodik; transzcendentális térfelettiségét a legvaskosabb földiség ellensúlyozza; időfelettiségével a legreálisabb időbeliség áll szemben. Mélyen belegyökerezve a közösség kultúrájába, a mese alkalom, ürügy és lehetőség az egyén saját érzéseinek, véleményének kimondására.” (Nagy Olga- Vöő Gabriella: Havasok mesemondója.- Jakab István meséi. (ÚMNGy XXVI. Szerk. Nagy Ilona) Akadémiai kiadó, Budapest, 2002.23.o.

A király és a kovács tipológiai besorolása: az AaTh 554 (Hálás állatok) és az AaTh. 570 (A nyúlpásztor), Az erdőzöldítő és mezővirágoztató királykisasszony tipológiai besorolása az AaTh 409Bx ( A méhmagzatnak elígért tündér) és az AaTh 329 (A rejtekbe látó királykisasszony) típus kombinációja.

 

Többet szeretnék tudni

Interested in other programmes?

Subscribe to our newsletter and be the first to hear about our events and training.