dr. Tóth­né Kőrösi Zsófia: Al­kalmi ruhák höveji csip­kével díszítve

Nem hivatásos kézműves

 

Amatőr szinten  höveji hímzéssel foglalkozom, így a „karantén időben” is egyértelmű volt, hogy a szabad időmben is ezt hímzem. A munkahelyem leállt a Korona-vírus miatt, viszont itthon új kihívás várt rám. Öt iskoláskorú gyermekem van, megkezdtük az itthon tanulást. Néha-néha sikerült tanulás közben is egy-egy öltést ejtenem, de ez a ritka pillanatok egyike volt. Kézimunkára tanulás, főzés, mosogatás, takarítás, kertészkedés után volt lehetőségem. Szerencsére nagyon szép tavaszunk volt, így a legtöbbször az öreg almafánk alatt hímeztem két növendék komondorunk felügyelete alatt. A természetes napfény elengedhetetlen volt a fekete anyagon fekete hímzés készítéséhez.

Tóthné Kőrösi Tünde csipke

 

Fekete koktélruha

2019 nyarán hímeztem két fekete (höveji)csipke fodrot. Az eredeti tervem az volt, hogy egy fekete bikini felső dísze legyen, de sajnos nem érvényesült jól a fodor áttörtsége, „elveszett” a fekete háttér előtt. Így kilenc hónapra a fiókba került.

2020 márciusában újra elővettem, és egy kisestélyi ruha vállfodrát álmodtam meg belőle. Szerintem a höveji varrott csipke kiválóan alkalmas a mai modern viseletek, mindenekelőtt az elegáns, alkalmi ruhák díszítésére.

Megrajzoltam a ruhát, amiről természetesen nem hiányozhatott a csipkés dekoltázs és derékvonal. Megterveztem a hiányzó csipkerészek motívumait. Ez a rész mindig komoly fejtörést okoz. Több változat is készül sok-sok radírozással, rajzolással, újabb és újabb virágokkal, indákkal, borsólyuk sorral, lencsével. Mivel nem vagyok profi varrónő, a szabásvonalak megszerkesztése is nagy kihívás számomra, de óriási öröm és feltöltődés, amikor elragad az alkotás lendülete. Egy-egy ruha elkészítésének minden fázisa élményt, boldogságot okoz. A megálmodás, a szerkesztés, rajzolás, a minta anyagra rajzolása, alapanyag kiválasztása, hímzés, a végső simítások, mint a keményítés, vasalás.

Tóthné Kőrösi Tünde csipke

 

Bézs koktélruha

2019 nyarán (a Mesterségek Ünnepén is) hímeztem hagyományosan fehér színben höveji csipkevirágokat.

A ruhák tervezésénél mindig nagy kihívás az alapanyag kiválasztása.  A csipkét általában organdira vagy svájci batisztra készítjük. Mindenképpen „merev”, nem rugalmas anyagra, mivel a hímzés folyamata során az anyagot feszíteni kell keretre, vagy dobrámára. A mai modern viseleteknél viszont sokszor elkerülhetetlen, hogy rugalmas textillel dolgozzunk. Így jutottam arra az elhatározásra, hogy a csipke virágokat applikálom a ruha anyagára, és hogy a höveji hímzés eredeti jellege megmaradjon, az indákat, leveleket közvetlenül a ruha anyagára hímzem. Ez a ruha végeredményben egy kísérlet volt.

Tóthné Kőrösi Tünde csipke

Sokat gondolkodtam hímzés közben, felnéztem a tiszta kék égre, és arra gondoltam, olyan jó lenne, ha így maradna! Nincsenek kondenzcsíkok, tiszta a levegő, megszűnt a forgalom a falunkban, zsibong a tavasz, a fejem fölött kismadarak várják az etetést az öreg fa odvában. Itthon sült kovászos kenyeret eszünk, amiről csak nagyanyáinktól hallottunk.

A helyemre kerültem. Édesanya vagyok, aki otthon lehet a családjával.

Hálát adok az ajándékba kapott időért, amit a családunk együtt tölt.

Szerencsére nekünk ez az időszak nem hozott betegséget, és együtt érzek azokkal, akiknek ez a tavasz szenvedést vagy nehezebb élethelyzetet okozott.

Remélem, az ezen időszakban készült alkotásaim örömet szerzek viselőjüknek és azoknak, akiknek a tetszésére szolgál.

Interested in other programmes?

Subscribe to our newsletter and be the first to hear about our events and training.