Virágozta an­no... - Köszöntő

Idén negyedik alkalommal hirdettük meg rajz- és alkotópályázatunkat a Hagyományok Háza Nyitott Műhelyében. Célunk, hogy a gyerekek vizuális alkotómunka közben egyes tájegységeken, mesterségeken keresztül megismerkedjenek a magyar népművészet motívumaival.

Nagy örömünkre rengeteg alkotás érkezett szerte a Kárpát-medencéből. Az eredeti kiírás szerint csoportok jelentkezését vártuk, de április elején meghosszabbítottuk a beadási határidőt, és megnyitottuk a pályázatot az egyéni alkotók számára is. A zsűri tagjainak, Zele Jánosnak, a Magyar Rajztanárok Országos Egyesülete tagjának és Ament Éva bútorfestőnek, a Hagyományok Háza oktatójának rengeteg fejtörést okozott 800 pályamunkából kiválasztani a legjobbakat.

A karantén helyzet új megoldásokat, új alkotócsoportokat hozott. A Mátyásföldi Katica óvodában óvodapedagógusok online irányításával családok dolgoztak együtt, a kisebbek alkotókedvükkel bevonták a munkába a nagyobb testvéreket is, így formálódtak újabb közösséggé. A Süttői II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola diákjai Óvári Zsuzsanna tanárnő vezetésével műhelyeket is látogattak, és sokat tanultak a motívumokról. Sok pedagógus folytatta így a munkát, motiválta távolról a diákokat. Irányításukkal, ösztönzésükkel még a gimnazista korosztályból is sikerült diákokat bevonni a munkába, ez látható a Kanizsay Dorottya Katolikus Gimnázium és a Makói József Attila Gimnázium esetében. Köszönet jár a szülőknek is, akik támogatták gyermekeiket az otthoni alkotásban.

Ament Évát bútorfestőként rendkívül megérintette, hogy több tájegység motívuma is felfedezhető az alkotásokban. A Mezőkövesdi Általános Iskola munkáiban megtalálhatók a kedvencei, borsodi, miskolci motívumok, a Makói József Attila Gimnázium diákjainak alkotásában a makói hagymakereskedő ládáját láthatjuk. Új felfedezettünk, egy elképesztő tehetség, Olaj Petra óvodás pedig a Cinkotai tájház egyik szobáját dolgozta fel makettjeiben.

A pályázat során születtek mesekönyvek, játékok és érdekes térbeli alkotások is, ezek mentén rendeztük be szűk válogatásból virtuális kiállításunkat. A rendhagyó formák új megoldásokat jelentenek a diákok motiválására, a népművészet kincseinek újszerű felfedezésére.

A tárlat első fele a bútorokról szól, majd továbblépve a motívumok egyéni, festői feldolgozása látható. Ezután eljuthatunk a játékok szobájába, ahol memóriajátékokat, társasjátékot, forgatható térbeli formákat láthatnak a látogatók. Válogatásunk a mesékkel zárul, amik a Hagyományok Háza honlapján megtekinthetők lapozgatható könyv formájában is.

A csoportos fődíj egy múzeumpedagógiai foglalkozás a Magyar Népi Iparművészeti Múzeumban, az egyéni pályázókat pedig egy kézműveskedéssel összekötött múzeumi élménynappal jutalmazzuk, ahova barátaikat is meghívhatják.

A második és harmadik helyezetteket különleges tárgynyereménnyel jutalmazzuk. Azért, hogy a gyerekek távolról is átélhessék a kézműves munka élményét, a Nyitott műhely alkotóinak segítségével „Csináld magad” csomagokat állítottunk össze.

Ajánlom minden látogatónknak, legyen az felnőtt vagy gyermek, hogy figyelmesen nézzen körbe szemével és fülével, és gyönyörködjön velünk együtt virtuális kiállításunkban!

A kiállítás megvalósításában köszönöm a segítséget munkatársaimnak!

Gratulálunk minden alkotónak!

 

Farkas Réka

a Nyitott Műhely vezetője

Folk_ME has been in­tro­duced in Qatar

Hungarian Heritage House’s digital music education program, which garnered interest from several countries, opening up new opportunities for collaboration.

Interested in other programmes?

Subscribe to our newsletter and be the first to hear about our events and training.