„Tiszta for­rás­ból" - mag­yaror­szági néptáncc­so­por­tok edzőtáboroztatása

A Hagyományok Háza európai uniós pályázatok segítségével Felvidéken és Erdélyben rendezett ifjúsági táborokat. A Hagyományok Háza idén a három ifjúsági táborát európai uniós pályázatok segítségével szervezhette meg. „Hálózatépítés az élő néphagyományért – közösségfejlesztés és tudásbővítés megvalósítása a civil társadalom bevonásával a határon átnyúló kulturális kapcsolatok erősítésén keresztül”, rövidebben Otthonról haza elnevezésű, hároméves projekt e nyáron második szakaszához érkezett.
A munkaprogram keretében működő Tiszta forrásból elnevezésű pályázat segítségével magyarországi amatőr együttesek pályázhattak a szomszédos országok magyarlakta területein szerveződő táborokban való részvételre, azzal a kikötéssel, hogy az ott szerzett tapasztalatokat otthon hasznosítják. Az elbírálásnál szempont volt emellett, hogy az adott csoport lakóhelyükön is aktív legyen, s anyagilag hátrányos helyzetű családok gyerekei is eljuthassanak külhonba.
Az idei három tábor közül az elsőt, a Tulipános Láda Néptánc- és Alkotótábort a felvidéki Ipolyszakálloson rendezték július elején. Az eseményen a helyi két tánccsoport,  a felvidéki Sendergő Táncegyüttes és a Csalló Néptáncegyüttes a somogyi Ördögcérna, s a szegedi Tökmag csoportot látta vendégül. A tábor egyik fő tananyaga Gömörhöz kötődött, emellett bukovinai és nyárádmenti, szászcsávási táncokat is tanultak a résztvevők. Az egy hét alatt a kisebbeknek minden nap volt dráma-, valamint kézműves foglalkozás is a helyi pedagógusok és mesterek bevonásával.
Másodiként a sorban a Kalotaszegi Vándor Néptánctábor várta a gyerekeket Nyárszón, július második hetében. A tábor a Kalotaszegi Legénytársulat és lelkes helyi fiataloknak köszönhetően valósulhatott meg, s úgy tűnik a vándortábor révbe jutott a kétszáz lakosú településen. A nyolcadik születésnapját ünneplő kezdeményezésnek idén rekordszámú, 235 résztvevője volt, és örvendetes, hogy nagyon sokan a környékről érkeztek.
A jelenlévők öt csoportban kalotaszegi táncokat tanulhattak, Magyarországról a sátoraljaújhelyi Ördögszekér Néptáncegyüttes, és az edelényi Kiscsászta Néptáncegyüttes érkezett, mindkét csapatban a hátrányos, vagy a halmozottan hátrányos helyzetű gyerekek a csoport mintegy felét tették ki. 
Az idei programsorozatot e hétvégén a 22. Maros- és Kis-Küküllő Menti Népzene- és Néptánctábor zárta Magyarlapádon. A mintegy százharminc résztvevő között is nagyon sok volt a helyi fiatal, óvodások, kisiskolások, középiskolások, Budapestet a Bem Táncegyüttes néhány tagja, Perkátát a huszonöt fős Kankalin Néptánccsoport képviselte. Az utóbbiak még nem vettek részt néptánc-táborban, így számukra az erdélyi utazás igazi élményt jelentett: lapádi táncokkal gazdagodva térhetnek vissza Fejér megyébe. Az együttes egyik bátor tagja, Gergő, a legények igazi megmérettetésébe, a pontozóversenyre is benevezett, amit nagy tapssal jutalmazott a helyi közönség.  Az együttlétre a lapádi hegytetőn rendezett énekverseny tette fel a koronát.

Táborok:

2019. július 2-6., Ipolyszakállas, Szlovákia

2019. július 7-13., Nyárszó, Románia

2019. július 14-21., Magyarlapád, Románia

 


A program az 1.12.1-17-2017-00022 azonosító számú  „Hálózatépítés az élő néphagyományért – közösségfejlesztés és tudásbővítés megvalósítása a civil társadalom bevonásával a határon átnyúló kulturális kapcsolatok erősítésén keresztül” EFOP projekt keretében valósul meg. 

Efop logo also2

Interested in other programmes?

Subscribe to our newsletter and be the first to hear about our events and training.