For­gószél és Gara­bonciás né­pra­jzi verseny tábora

2019. július 14-20., Városlőd

A Kárpát-medencében egyedülálló, határokon is túl nyúló hon- és népismereti, néprajzi, népművészeti vetélkedő a Hagyományok Háza évente meghirdetett néprajzi levelező versenye a magyar népi kultúra gazdag, sokszínű világával ismerteti meg a gyerekeket. A jelentkező iskolások két korosztályi csoportban (5-6. osztályosok és 7-12. osztályosok) izgalmas, szórakoztató feladatok megoldásán keresztül fedezhetik fel szűkebb és tágabb környezetüket, elődeik szokásait, a régi idők világát. A legjobban teljesítők nyári jutalomtáborozásban vehetnek részt Magyarországon. A jutalomtábor olyan vidéki táborhelyen, Városlődön került idén megrendezésre, ahol természet közelben, szép környezetben kézműveskednek, néptáncolnak, népmesét hallgatnak, népi játékokat, népdalokat tanulnak közösen a gyermekek, ezzel együtt szoros kapcsolatok, barátságok születnek a tábor egy hetes időtartama alatt. A pályázattal a határon túli gyerekek és tematikák beemelésével a táborban résztvevő magyarországi gyerekek új – határon átívelő barátságokat, ismeretségeket kötöttek. Erdélyből, Székelyudvarhelyről érkezett lányok, akik regionális székelyföldi népdaléneklési verseny győztesei is népdalkincsükkel ajándékozták meg társaikat, erdélyi népdalokat tanítottak társaiknak. Vajdaságból érkezett gyerekek közül volt, aki mesét mondott, mások tánclépéseikkel, helyi népi játékokkal gazdagították kortársaikat.
A hon- és népismereti vetélkedő és néprajzi jutalomtábor célja a magyar nyelvterület és a Kárpát-medence történetileg és szájhagyomány útján fennmaradt kommunikációs rendszereinek (népzene, néptánc, népszokás, népköltészet) hozzáférhetővé tétele, megismertetése, tovább éltetése, a Hagyományok Háza foglalkozásain létrejött jó gyakorlatok átadása.  

Alapvető koncepció, cél: a hagyományos paraszti kultúra és értékrend közvetítése, szülőföld szeretetének megerősítése, nemzeti örökségünk megbecsülése, a magyar néphagyományok átadásával a gyerekekben a kötődés megerősítése a tájhoz, ahol élnek, helyi hagyományok megismertetése, lokális ismeretek tudatosítása, melyre már a feladatok kérdésfeltevéseiben nagy hangsúlyt fektetünk. Nemzeti identitástudatuk megalapozása is elsőrendű cél, hiszen a népi kultúra gazdag, sokszínű világának megismertetése által mindezt optimálisan megválasztott munkaformával, komplex módszerekkel, változatos eszközökkel érjük el, a résztvevő gyerekek életkorához igazodó, élményközpontú, felfedező ismeretterjesztéssel, tehetséggondozással, sokoldalú, a gyermeki aktivitásra és kreativitásra épülő tudásközvetítéssel. A gyerekek nem készen kapják az ismereteket, nem passzív befogadók, hanem aktív résztvevők. Alkalmazható, értékes ismeretszerzés vár rájuk, játékos formában történő felfedeztető tanulás. Nemcsak tudásátadásról, hanem kölcsönös, oda-vissza ható folyamatokról van itt szó. A tábor lehetőséget teremt a határon túli gyerekeknek, hogy saját vidékük tánchagyományát, népdalait, népszokásait, népi játékait megismertessék a táborozó magyarországi társaikkal és a táborban résztvevő felnőttekkel.
A tanulmányi versennyel és a legjobb eredményt elért versenyzők nyári szakmai táboroztatásával azt szeretnénk elősegíteni, hogy határon túli gyerekek is élményszerűen ismerkedjenek a néphagyományokkal.
A Hagyományok Háza és az Élő Hagyomány Alapítvány közös népművészeti tábora elsősorban a Hagyományok Háza képzéseiben résztvevő pedagógusoknak, közművelődési szakembereknek és családjaiknak szól. Ebbe a táborba integráljuk Forgószeles és Garabonciás diákjainkat. A levelező verseny nyerteseire vonatkozó program a tábor kínálta lehetőségeket használja ki. 
A tábor menete szerint a hét minden napján a gyerekek népi kultúránk, hagyományaink, szokásaink világával ismerkedtek meg. Tanultak a tájegységre vonatkozó játékokat, táncokat, énekeket, és változatos kézműves foglalkozásokkal vártuk őket. Vesszőből falapra fonott saját kis madáretetőt készítettek, ceruza/fogkefetartó kis kosarat fontak, gyapjúból szütyőt nemezeltek bőrrátéttel, szőttek szövőkereten.
A tábor több éve meglévő, az évről évre szerzett tapasztalatok alapján csiszolódott, formálódott struktúrájába illeszkedik bele a Forgószél és Garabonciás levelező verseny diákjainak programja.


A program az 1.12.1-17-2017-00022 azonosító számú  „Hálózatépítés az élő néphagyományért – közösségfejlesztés és tudásbővítés megvalósítása a civil társadalom bevonásával a határon átnyúló kulturális kapcsolatok erősítésén keresztül” EFOP projekt keretében valósul meg. 

Efop logo also2

Interested in other programmes?

Subscribe to our newsletter and be the first to hear about our events and training.