Bárány Mara

Gyékény-, szalma-, csuhétárgykészítő Népi Iparművész, szakoktató

A természetben gyűjthető szálas anyagok mindig vonzottak. Illatuk és tapintásuk elvarázsolt. Úgy éreztem, hogy méltatlanul kevés figyelmet kapnak a népművészeti ágakon belül. Ezért az 1970-es évek elejétől, a Fiatal Népművészek Stúdiójának (nomád nemzedék) tagjaként ezeknek az anyagoknak – a csuhénak, a gyékénynek, a szalmának és a vesszőnek – a kézműves hagyományait kezdtem kutatni és tanulni. 1979-ben otthagytam addigi munkahelyem, és szabadfoglalkozású népművész lettem. Azóta, több mint 40 évem a kézművesség tölti ki az életemet.

Alkotok és oktatok - népi játszóházvezető és szakoktató vagyok. Ezek mellett pedig nemcsak zsűrizési feladatokat látok el, hanem a tárgykör zsűrizési szempontrendszerének a kidolgozásában is részt vettem.

 

Az alkotómunka számomra összetett folyamat: a mesterség alapos ismerete, a kutatás, információgyűjtés, az anyagok megfelelő kezelése mind hozzá tartozik. Az alkotófolyamat legizgalmasabb szakasza a kísérletezés és tervezés. Mesterségem határait, kötöttségeit próbálom tágítani, új formákat-fonásmódokat kipróbálni, amennyire lehet, a színekkel játszani, anyagokat kombinálni. Akkor érzem, hogy sikerült egy alkotás, ha mai értékeimből és ízlésvilágomból születik, újszerű a megjelenése, ugyanakkor jól használható. Felemelő érzés, ha sikerül egy ilyen alkotást létrehozni, és ezt mások is vonzónak találják.

Gyermek játszóházakban többször tapasztaltam, hogy tanulásban sikertelen gyermek ügyesen old meg egy-egy kézműves feladatot. Jó érzés csillogó gyermekszemeket, boldog arcokat látni, ha sikerül egy játékot elkészíteniük.

Örömmel tölt el, ha a felnőttnél látom az elhivatottságot, az elmélyülést, a törekvést a minőségi munkára. Arra vagyok a legbüszkébb, hogy sok ügyes tanítványt sikerült megnyerni a szálas mesterségeknek. Nélkülük ma már nagyon kevés ismerője lenne ezeknek. Bizakodom, hogy tanítványaim továbbviszik, továbbtanítják ezeket a szép mesterségeket. 

 

Barany Mara

2010-ben az „Élő Népművészet" kiállításon arany oklevelét vehettem át, 2012-ben és ’13-ban a Hagyományok Háza „Év oktatója” lettem.

Önállóan és társszerzőként is jelentek meg oktatási segédanyagaim, szakmai kiadványaim.

Tagja vagyok a Pest-Budai Pest-Budai Kézműves és Népművészeti Közhasznú Egyesületnek, akikkel rendszeresen kiállítok, a Néprajzi Múzeum Baráti Körének, a Népi Alkotóházak Országos Egyesületének, tiszteletbeli tagja vagyok a nagypalli Régi Mesterségeket Felelevenítő Egyesületnek, valamint a NESZ Szálasanyag Szakmai Bizottságának.

 

Portékák

 

Ha tetszenek a termékek és vásárolna, bátran keresse fel az alkotót az alábbi elérhetőségek valamelyikén.

 

Elérhetőség:

maracka@freemail.hu

+36 30 610 6065

Bárány Mara a Kárpát-medencei Kézműves Katalógusban

Folk_ME has been in­tro­duced in Qatar

Hungarian Heritage House’s digital music education program, which garnered interest from several countries, opening up new opportunities for collaboration.

Interested in other programmes?

Subscribe to our newsletter and be the first to hear about our events and training.