Bor­sos Ro­land: Bartóki megúju­lás. Most kezdünk fel­nőni Bartók gon­dolat­me­n­etéhez

Magyar Hírlap

Most kezdünk felnőni Bartók gondolatmenetéhez

Kincses Felvidék címmel mutatja be új táncelőadását a Magyar Állami Népi Együttes. A Bartók-trilógia első tételét, melyben magyar és szlovák alkotók is közreműködnek, az idén ötvenöt éves együttes ma este hét órakor adja elő a Művészetek Palotájában.

 

Hivatásos néptáncegyüttes még nem foglalta össze Magyarországon a Felvidék etnikailag sokszínű tánc- és zenekultúráját – mondta el Kovács Gerzson Péter, a Kincses Felvidék című darab rendezője tegnap, az előadás főpróbája előtt szervezett sajtótájékoztatón a Művészetek Palotájában. Megtudtuk: bár Bartók Béla népzenekutatói munkásságából indultak ki a háromtételes előadássorozat összeállításánál, inkább Bartók Kárpát-medence koncepciójának érzékeltetésére törekedtek.

"Most kezdünk felnőni Bartók gondolatmenetéhez, hogy amit a múltból nyerünk, az nem más, mint a megújulás. Minden művészet egy előző művészetben gyökerezik, miért ne juttathatnánk a néphagyományt is ilyen helyzetbe?" – mondta Bartók Béla szavait idézve Sebő Ferenc, az együttes szakmai igazgatója. "Bartók a romantika előtti zenékből, a Kárpát-medencei parasztok zenéjéből kapott élő impulzusokat, abból, amit ma régi zenének nevezünk" – magyarázta, hozzátéve: ebben a korban még inkább vallási okokból "gyilkolták egymást" az emberek, a mai értelemben vett nacionalizmus nem létezett. Ennek értelmében Bartók is egységben látta a Kárpát-medencében élő népek kultúráját.
Sebő Ferenc szerint ez a szemlélet az egyik legfontosabb örökségünk. Kiemelte: az előadásban szlovák táncosok is részt vesznek. "Ezek a fiatalok olyan táncházat hoztak létre Szlovákiában, amilyet mi a hetvenes években itthon. A szlovákok nemcsak, hogy vállalják a rokonságot, hanem hivatkoznak is a magyar elődökre, bekapcsolódnak a bartóki gondolatmenetbe, és erre máig nem volt példa."

Hagyomány és megújulás kérdése is szóba került az ötéves Hagyományok Háza és az égisze alatt működő, ötvenöt éves Magyar Állami Népi Együttes sajtótájékoztatóján. "Akik nem ismerik a munkánkat, azoknak idejemúlt szerkezetnek tűnhet az együttes" – mondta el Mihályi Gábor művészeti vezető, hozzátéve: ezért is törekedtek az újításra, a nyitásra a műfajok területén. A mostani bemutatón "Bartók szemléletét követve, de nem szolgai hűséggel másolva" igyekeztek a gyökerekhez visszanyúlva bemutatni a felvidéki táncokat és zenéket.

 

 Hagyomány és művészet

Kétnapos konferenciát szervez június 6-ától a Hagyományok Háza és szakmai partnere, az ELTE BTK Néprajzi Intézete. A Hagyomány és művészet – Bartók Béla művészeti koncepciója az ezredfordulón című szakmai találkozó témája: milyen szerepe van a mai magyar köztudatban a hagyományos kultúrának, hogyan jelennek meg a hagyományos műveltség értékei a társadalom különféle szegmenseiben.

Borsos Roland

Interested in other programmes?

Subscribe to our newsletter and be the first to hear about our events and training.