FE: Ká­práz­atosan édes és keserű

Helyi Téma

A Magyar Állami Népi Együttes újabb káprázatos táncprodukcióval rukkolt elő május 7-én a Hagyományok Házában. Az Édeskeserű című Erdély-antológiáról Kelemen László, a mű zenei szerkesztője mesélt.

Az 1970es években indult tánc­házmozgalom egy nemzedék figyelmét irányította Erdély párját ritkítóan gazdag tánc- és zenekultúrájára, amely generációkon átöröklődve megélte a XX. századot. Az Édeskeserű ebből a kincsestárból válogat, s egyben választ keres az örök, mindannyiunk számára feltehető kérdésre: szülőföldünk és múltunk elhagyása annak elvesztését is jelentie egyben.

- Az Édeskeserű szerves része a nálunk hosszú évek óta tartó alkotói folyamatnak, amely korszerű folklórértelmezésével, a színház eszközeinek alkalmazásával, makacs következetességgel mutat rá újra és újra gyökereinkre, hagyományos kultúránk fontosságára - kezdte Kelemen László, a Hagyományok Háza főigazgatója.

Az előadás kiindulási pontja a szülőföldjét elhagyó ember, aki a világba kiáltja indokait, miért nem tud tovább hazájában élni. Az idegen környezetben sokféleképpen alakulnak a sorsok, a boldogságát soha meg nem lelőtől a másik végletig, az új otthonra talált emberig minden előfordul. Egy biztos, a közösség, amit az ember hátrahagy, virtuálissá válik, és nem segíti többé a belőle kiszakadt tagot. Ez kihat az ember érzelmi életére és egész létezésére. - Az előadásunk üzenete, hogy aki csak teheti, ne menjen el otthonról, és ha már elment, őrizze, mint a Bibliát, mindazt, amit saját közösségétől kapott, különben elvész. A túlélés egyetlen esélye, ha elszakíthatatlanul ragaszkodunk gyökereinkhez, legalább hagyományaink, kultúránk gyakorlásán keresztül, mert az megtart minket.

FE

Interested in other programmes?

Subscribe to our newsletter and be the first to hear about our events and training.