Hagyományok Háza Szabadegyetem
ONLINE ESEMÉNY
„A népmese mai élete” és a Meseszó Egyesület „ÉLŐSZÓVAL, amit a meséről tudni kell” című sorozatainak közös alkalmára várunk minden mesekedvelő felnőttet online programunkon, témánkat – vis major okból – megváltoztatva: Mesemondás egy halászfaluban - A Zemplén megyei Sára község meseélete Dégh Linda gyűjtéseinek tükrében címmel.
2025-ben sorozatunkat a mesemondás egyes hagyományos és mai alkalmainak, helyszíneinek, a mesemondó és hallgatósága közötti interakciók “etikettjének”, ezen hagyományok alakulástörténetének szenteljük.
Januári vendégelőadónk Németh Richárd mesemondó lesz, aki halászok mesemondó alkalmairól, egy halászfalu meseéletéről, egy klasszikus kutatás utóéletéről beszél majd.
Németh Richárd a Meseszó Egyesület tagja, 2022-ben elvégezte a Hagyományok Háza Magyar népmese - hagyományos mesemondás című tanfolyamát. Civil foglalkozása informatikus, de mesemondóként és az egyesület tagjaként is rendkívül aktív. Jelenleg egy folklorisztikailag releváns témán, Dégh Linda sárai gyűjtésének anyagán dolgozik.
Ezekkel a gondolatokkal vezeti be január 29-i előadását: “Az 1940-es évek új, izgalmas fejezetet nyitottak a magyar mesekutatás történetében. Ortutay Gyula és a személye körül megjelenő fiatal, ambiciózus folkloristák merőben új módszerekkel és új szempontok szerint gyűjtötték, vizsgálták és publikálták a hazai népmesekincset. Ezen kutatók közül Kovács Ágnes mellett fontos szerepet játszott Dégh Linda (1918-2014) is. Jóvoltából számos új eszközzel gyarapodott a mesekutatók eszköztára, többek között jelentős eredményeket ért el a mesemondó közösségek antropológiai szemléletű vizsgálatában. Munkásságának egy fontos, ámde kevéssé ismert állomása a Zemplén megyei Sára faluban végzett gyűjtőmunkája, melyet 1942 és 1959 között folytatott. A falubeli halászok mesemondó közössége kapcsán új aspektusból vizsgálhatjuk meg a mesemondó és hallgatósága közötti kapcsolatot. A gyűjtő végigkísérte a sárai mesemondás virágzását és hanyatlását. Ezen kutatása által közelebb kerülhetünk a Dégh Linda által a mesekutatás végső kérdéseként emlegetett gondolat megválaszolásához: „Milyen szükséglet hívta létre és tartotta fenn a mesemondás társadalmi szokását, milyen erők teremtik meg a mesét és biztosítják a mese elterjedését, konzerválódását, variálódását?” (Ethnographia LXXIII. (1963) 1. 1-12.)”
Programunk ingyenes, de a honlapon található regisztrációhoz kötött, a regisztráltaknak az esemény előtti napon küldjük ki a zoom-linket.
A regisztráció itt érhető el:
Regisztráció
Aki többet szeretne tudni Dégh Lindáról és munkásságáról, annak bevezetőül ajánljuk:
https://ujkor.hu/content/kivandorlok-telepesek-ingazok-degh-linda-utkeresese-ket-kontinensen
Aki többet szeretne tudni Németh Richárdról és a Meseszó Egyesületről, annak ajánljuk az Egyesület honlapját (https://www.meseszo.hu/), illetve azt a nemrég megjelent kiadványt, amelyben 27 kortárs mesemondó között Németh Richárd meséje és annak bemutatása is megtalálható:
Klitise-Szabad Boglárka (szerk.): Mindannyiunk meséi. Újraalkotott népmesék. Budapest, Hagyományok Háza - (https://webaruhaz.hagyomanyokhaza.hu/mindannyiunk-mesei-ujraalkotott-nepmesek-1010)