Bendire Sala En­semble - Török mis­ztikum és rit­mus

Az együttesről

Az együttest Suat Orhan, a Kulturális és Idegenforgalmi Minisztérium Konya Török Szufi Zenei Együttes ritmusművésze alapította 2022-ben. A Sala szó szerint „hívást, meghívást” jelent, és az együttes alapját képező bendir csoport; alapelemekből áll; mint például oud, cümbüş (egyfajta mandolin fémtesttel), ney (végfúvós fuvola), bağlama (három dupla húros hangszer), ének, dhikr és semah (örvény).

Az együttes célja, hogy a hagyományos dallamokat itthon és külföldön az eredetivel összhangban mutassa be; mint például a dhikr, a semah és a hangszeres zene, amelyek a szúfi zene sarokkövei, amelyeket a páholyokban, a dervis kolostorokban és a djemeviben (az alevi és a bekkashiyyah nép törökországi imahelye) adnak elő, és amelyeknek az anatóliai földrajz lényegét kell alkotniuk.

Bendír története

Feltételezhető, hogy az emberiség még beszélni sem tudott, és az ókorban a kommunikáció zenei formáját használta bizonyos anyagok és hangszerek megütésével. Nem lenne tévedés azt állítani, hogy a történelem legrégebbi hangszerei az ütőhangszerek. 


Az őskorban feltalált és minden civilizáció által a mai napig használt bendir-t a többi ütőhangszer ősének tartják, amelynek bőrét fára feszítették. Ahogy Redmond (1997) kifejezte: „A bendir, az egyik legrégebbi ismert szakrális rituális hangszer, először egy anatóliai templom falfestményén jelenik meg Kr. e. 6000-ben”. A hangszer, amelyről úgy gondolják, hogy körülbelül i. e. 10 000-re nyúlik vissza, egy olyan népi hangszer, amelyet hagyományosan játszottak Anatóliában és a világ számos részén az anatóliai civilizációktól kezdve egészen napjainkig. A bendir egy Anatóliából és egész Európából elterjedt hangszer, amelyet általában kézi játéktechnikával játszanak.


A bendir hangszer, amely a hagyományos török zene szinte minden formájában helyet kapott, és különböző formák, metrumok, előadások és terminológiák vannak az anatóliai és a közeli földrajzi zenében, bizonyítja, hogy milyen erős ütőhangszer.

Interested in other programmes?

Subscribe to our newsletter and be the first to hear about our events and training.