4. nap - Ör­dög­kat­lan Feszt­ivál

Rácz-ház 

Both Miklós és a Hagyományok Háza udvara az Ördögkatlan Fesztiválon

📅július 31. – augusztus 3. 
📍Nagyharsány

Az idei Ördögkatlan Fesztiválon Both Miklós és a Hagyományok Háza udvarában egész napos kézműves-foglalkozásokkal várják a kicsiket és a nagyokat egyaránt – készíthetünk fesztiválékszereket gyöngyből, nemezből vagy fonalból, de lesz lehetőség közösségi nemezszőnyeg készítésére is.
Az udvarban tudományos ismeretterjesztő előadásokat, valamint izgalmas interjúkat hallgathatunk meg a Nagyharsányi portrék című sorozat keretében, és megtapasztalhatjuk azt is, milyen egy többszólamú, interaktív énektanítás.
A néprajzi tematikájú, interaktív, családoknak és felnőtteknek szóló programokon lesznek játékok alakoskodással, zenével, tánccal, meseszóval, kőlevesfőzés szegénylegény módra, lepényműhelyek minden korosztálynak. Minden este koncertekkel és tánctanítással egybekötött táncházakkal várják az érdeklődőket, muzsikálni a Helka, a Tindia, Nóvé Soma & ifj. Csoóri Sándor, a Sárarany, valamint a Zengő Várad Rezesbanda fog majd.

Program
10:00-18:00Fesztiválékszerek készítése fonalból, nemezből és gyöngyből
11:00-12:30Lepényműhely
Családi pop up játék képmutogató mesemondással a Merende műhely vezetésével
14:00-15:30

Tudományos ismeretterjesztő előadás
Kurucz Réka: „A nagyharsányi állomáson egy vagonba raktunk mindent”

1950. június 23.-án hajnalban géppisztolyos ávósok és rendőrök kopogtattak számos család ajtaján a Jugoszláv határ közelében. Old, Tótföld, Nagyharsány és a környék falvaiból a „rendszeridegen” családokat a nagyharsányi állomásról indították el a hortobágyi kényszermunkatáborok felé. Beszélgetőtársaink közül ketten, Irma és Eszter gyermekként élete meg a „magyar gulágot”, Mihály pedig arról mesél, hogyan menekül meg jómódú családja a kitelepítés elől és milyen volt élet az határsávban az itthon maradók számára.

Moderátor: Kurucz Réka, néprajzkutató (Janus Pannonius Múzeum Néprajzi Osztályának muzeológusa)

14:00-18:00 Nemezszőnyeg készítő workshop
Nemezkészítő foglalkozásainkon kétféle programot nyújtunk. Apró, egyszerű nemeztárgyak elkészítésével a nemezelés alapjaival lehet megismerkedni.  Aki szívesen időzne több időt sátrunkban, végigkövetheti, és aktív résztvevője lehet egy csodálatos nemezszőnyeg, vagy ahogy mi mondjuk nemeztakaró megszületésének. Ezeréves hagyományt elevenítünk fel, közösséget alkotva, minden munkafolyamatot csoportban, együtt végezve el, a minta elkészítésén keresztül a gyapjú lerakásán át a végső gyúrásig. A jókedv és az örök élmény garantált. A foglalkozássorozat utolsó napjára mindenki tudni fogja, mi fán terem az előnemez, a vidaráma, gyúrófa, és milyen felemelő érzés közösségben alkotni. A workshopon a nyolc leggyorsabb vállalkozó kedvű fesztiválozó vehet részt.
16:00-17:00Interaktív többszólamú énektanítás különböző népek zenéjén keresztül (magyar, bolgár, ukrán), kreatív zenei gyakorlatok.
17:00-18:30"Álljon meg a nászmenet! - zenés-táncos lakodalmas lepény műhely"
Kettős lakodalom idén sajnos nem lesz, de játékunk főhősei, egy botcsinálta menyasszony és vőlegénye velünk lesznek, akiknek csak egy kívánsága van: a lakodalmi vacsora legyen lepény! A játékra jelentkezés a helyszínen.
18:00-19:00Néprajz Plusz programok:
Zöld kvíz
Zöld kocsmakvíz a Katlanban: műveltség, tudás, móka és bor. Ha szeretitek a kvízjátékokat, csapatban küzdeni a győzelemért, érdekel titeket a fenntarthatóság, akkor a zöld kvíz számotokra kötelező. Általános kérdések, zöld-ségek, nyeremények és egy hideg fröccs - itt a helyed. A kvízre 2-6 fős csapatok jelentkezését várjuk. Kvízmester: Dr. Glied Viktor, egyetemi docens, Politikatudományi és Nemzetközi Tanulmányok Tanszék
19:00Sárarany vs. Zengő Várad Rezesbanda
A szigetközi aranyász ősök "a tisztítatlan sárarany kedvéért messze földeket bejártak". Ezt a mentalitást követve a Sárarany zenekar tagjai is elszántan foglalkoznak olyan zenei anyagokkal, melyek kutatást, utánajárást igényelnek. Örömöt lelnek a töredékekben, emlékekben ránk maradt zenei hagyomány rekonstruálásában, felélesztésében, s tisztogatják addig, amíg ez nagyobb körben is megcsillanhat. 
Zengő-Várad Rezesbanda néven Zengővárkony, valamint Pécsvárad környéki zenészekből Mohácsi István 2006-ban alakított egy elsősorban népzenei dallamokat játszó csapatot. A tapasztalt zenészeket összefogó rezesbanda a sramlizenére szakosodott. Az együttes összetétele az elmúlt 15 év alatt folyamatosan fiatalodott, de ez nem akadályozza az alapító által előirányzott célt, vagyis a ritka hangszerelésben megszólaló népdalok előadását. Hangszerként megszólal a trombita, a harsona, a tenorkürt, a szaxofon, a dob és a helikon is.
A vonós és a fúvós zenekar közös koncertjén kiderül, hogy a népdalok C-ben szólnak a legbulisabban, és hogy ebben a közös hangnemben nagyon jól lehet örömzenélni.
20:00Táncház
Táncokat tanít Leidinger Dömötör és Nagy Kamilla, muzsikál a Sárarany zenekar.

Az udvar programja a Polyphony Project és a Hagyományok Háza közös szervezésében valósul meg.

A fesztivál napijeggyel/bérlettel látogatható.
 

Interested in other programmes?

Subscribe to our newsletter and be the first to hear about our events and training.