Barangolás középkori városfalak és
emberforma boroskancsók között
Tárlatvezetés
A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb kamarakiállítása a múzeum Miska kancsóiból és emberalakos kerámiáiból mutat be válogatást, különleges helyszínen. A Budai Vigadó pinceszintjén található Lajos-terem egykor borlerakatként működött, és megcsodálható benne az eredeti középkori városfal is, nem mindennapi élményt nyújtva a látogatóknak.
A kiállítás előre meghirdetett időpontokban tárlatvezetéssel látogatható, a Hagyományok Háza Magyar Népi Iparművészeti Múzeum programkínálatának különleges színfoltjaként.
A tárlatvezetés hossza 45-50 perc. Egy tárlatvezetés alkalmával maximum 15 főt tudunk fogadni.
A miskakancsó emberfejű, süveges borosedény, egyike a legnépszerűbb magyar fazekasmunkáknak. Miskakancsót hagyományosan csak az Alföldön készítettek, az első darab 1824-ből, Hódmezővásárhelyről származik. Ezt követően terjedt el más alföldi központokban, így elsősorban Mezőcsáton, Tiszafüreden, valamint Mezőtúron. A miskakancsók gyakori szereplője a kígyó, amely sok borosedény díszítésében megtalálható.
A miskakancsót a néprajzkutatók csak a 20. század elején fedezték fel. Elterjedésében és népszerűségében Hadik András huszárjainak poroszok elleni dicsőséges hadjárata is közrejátszott, amikor 1757-ben még Berlint is megsarcolták. A huszárság fogalmát nem véletlenül azonosították a magyarsággal, a vitézséggel, a magyar virtussal, ezért a Miska-ábrázolások is bajuszos, csákós, huszárruhás férfialakot idéznek.
A miskakancsó elnevezése Mezőcsáton pintes, így szerepel 1838-tól szinte minden feliraton. Tiszafüreden a leggyakoribb elnevezés a miska. A „Miska” – a Mihály keresztnév becézése – több tárgyon fordul elő, „Boros Miska”, „Korhely Miska”, „Szomjas Miska”, „Bortigyon Miska”, de legtöbbször „miska” formában.
Tárlatvezetések időpontja:
Csoportos jelentkezés esetén egyéni időpont is egyeztethető.
A kiállítás nem akadálymentes.
A tárlatvezetések pontosan kezdődnek, ezért kérjük, legalább 10 perccel a kezdés előtt érkezzenek!
Jegyárak:
normál belépő (26-62 év)+tárlatvezetés jegy: 2 000 Ft
diák belépő (6-26 év)+tárlatvezetés jegy: 1 500 Ft
nyugdíjas belépő+tárlatvezetés jegy: 1 500 Ft
A kiállítást díjtalanul látogathatják, csak a tárlatvezetés díja (1000 Ft / fő) fizetendő:
- a 6 év alatti gyerekek,
- az Európai Gazdasági Térség 70. életévüket betöltött állampolgárainak,
- a fogyatékkal élők és kísérőik számára (jogosultanként egy személy),
- szakmai ICOM-kártyával rendelkezőknek,
- a közoktatásban dolgozó pedagógusoknak, az adott tanévre érvényesített pedagógus-igazolvánnyal,
- Pulszky Társaság tagjainak - az adott évre érvényes tagsági igazolvánnyal rendelkezőknek,
- újságíróknak (érvényes újságíró-igazolvány felmutatásával)
A fenti kedvezményes tárlatvezetéses belépők csak személyesen jegypénztárunkon keresztül vásárolhatók meg előzetesen, kérjük érdeklődjenek kollégáinknál!
Felhívjuk kedves látogatóink figyelmét, hogy a ruhatár használata ingyenes és biztonsági okokból kötelező!
Kérjük, szíveskedjen a ruhatárban hagyni csomagját, esernyőjét és 30 cm (hosszú) x 25 cm (magas) x 15 cm (széles) méretnél nagyobb táskáját.
Háton semmilyen méretű táska nem viselhető, a kis méretű hátitáskákat csak elől viselve vagy kézben lehet bevinni.
Kabát kizárólag felöltve vihető be a kiállításokra, karon vagy vállon átvetve nem. Ha nem tartja magán a kabátot, kérjük, hogy a ruhatárba helyezze el azt.
A fentieken kívül tilos a kiállítótérbe vinni palackot, ételt, italt, gyermekjátékot, illetve bármit, ami a műalkotásokat veszélyezteti.