Szülés, szü­letés a Kárpát-medencei néphagyományban

Hagyományok Háza Szabadegyetem

 

Az előadás a szülés-születés körüli népi gyakorlatokat, szokásokat, gyógyító eljárásokat mutatja be, történeti-néprajzi áttekintést adva a régiségbeli és a modernitás felé haladó „népi tudásról” és specialistáiról.

Deáky Zita etnográfus, nyugalmazott habil. egyetemi docens. Főbb kutatási területei: a 19-20. századi bábaság és a születés kultúrája; a kisgyermekkor és a gyermekmunka történeti néprajzi kérdései;  valamint a Kárpát-medencében együtt élő népek társadalomnéprajzi vizsgálata. Témáiban számos tanulmányt, könyvfejezet és önálló könyvet publikált. 1994-ben dr. univ. fokozatot szerzett A bába a magyarországi népi társadalomban (18–19. sz.) című disszertációval.

2000-ben megjelent PhD disszertációja (A hivatalos és a hagyományos gyógyítás a magyar történeti forrásokban 18–19. sz.), majd 2011-ben habilitációs disszertációja, a „Jó kis fiúk és leánykák". A kisgyermekkor történeti néprajza Magyarországon címmel. 2005-ben Krász Lillával közösen írta meg a Minden dolgok kezdete: A születés kultúrtörténete Magyarországon (XVI–XX. század) című könyvet. 2015-ben jelent meg a Gyermekek és serdülők munkája Magyarországon a 19. századtól a második világháborúig című műve, 2022-ben pedig Marta Botikovával írt könyve: Lányok, asszonyok Szlovákiában és Magyarországon (1955-1989) címmel.

Aki többet szeretne róla és munkásságáról tudni, annak ajánljuk:

ELTE BTK Néprajzi Intézet
ELTE Néprajz Blog

Interested in other programmes?

Subscribe to our newsletter and be the first to hear about our events and training.