Martin György a hazai, mi több, a nemzetközi néptánckutatás legnagyobb hatású alakja, akinek tevékenysége Bartók és Kodály munkásságához mérhető. Szerepe emellett megkerülhetetlen a magyarországi táncházmozgalom létrejöttében, hiszen őt tekinthetjük a hazai revival szellemi-szakmai alapjai lefektetőjének. A huszadik századi későparaszti társadalom eltűnőfélben lévő tánckincsét több évtizeden keresztül gyűjtötte, elemezte, rendszerezte. Kutatói munkássága nem állt meg a Kárpát-medence határainál, különlegesen gazdag anyagot rögzített Európa több országában, valamint Etiópiában és Ghánában is. A nemzetközi néptánckutató közösség iskolateremtő aktív tagja a kezdetektől fogva. 1983-ban fiatalon, kutatói pályájának csúcsán 40 esztendővel ezelőtt hunyt el.
A Magyar Zene Háza és a Hagyományok Háza közös szakmai nappal tiszteleg Martin György emléke előtt. Ennek zárásaként különleges gálakoncert vezeti be a közönséget a néptánckutatás Bartókjának munkásságába, mely néptánc- és zenetörténeti ívre fűzve mutat be szemelvényeket Martin György táncgyűjtéseinek anyagából. Az est fellépői a Magyar Állami Népi Együttes táncosai és zenekara, Martin György leszármozottai, Éri Katalin és Éri Márton, valamint zenésztársaik. Különleges vendégként a magyar tánckinccsel sok tekintetben rokon norvég tánchagyomány egyik legkiválóbb képviselője Ulf-Arne Johannessen is színpadra lép a műsoron.
A koncerten látható filmfelvételek vetítése a HUN-REN BÖLCSÉSZETTUDOMÁNYI KUTATÓKÖZPONT ZENETUDOMÁNYI INTÉZET Népzene- és Néptánckutató Osztály és Archívum segítségével valósul meg.”
A Magyar Zene Háza és a Hagyományok Háza közös programja.