1. nap - Ördögkat­lan, FolkUd­var-Folk­li­get

A Hagyományok Háza Folkudvar-Folkliget programjai idén Beremend településre költöznek az Ördögkatlan fesztiválon. A központban található Zarándokház udvarán a gyerekek és szüleik egésznapos elfoglaltságot találnak: kézműves-foglalkozáson vehetnek részt, kipróbálhatják a korabeli mosoda elfoglaltságait, és felgombolyíthatják a nap meséjének fonalát. Lesz gyerektáncház, és megsüthetjük Petőfi kedvenc perecét is.

A zarándokház termeiben páratlan népművészeti kiállítások, mesterségbemutatók és kézműves műhelyek várják a fesztiválozókat. Paár Julcsi és zenésztársai a beremendi nagyszínpadon a Kerekerdő előadással mutatkoznak be, aztán koraeste a Dúdolj, ringass, táncolj! előadással várják a közönséget két alkalommal is. Vendégünk lesz a Ziránó Bábszínház is, akik népmeséket adnak elő bábjaik segítségével. A Fabatkaporta a strand melletti Lóversenypályán pakolja ki fajátékait.

Vendégünk lesz az Orfűi Kézműves Egyesület a nagyszínpad melletti filagóriában. A felnőtteket esténként mesekocsmába és néprajzi társasjátékokra hívjuk, ahol egyik este megfőzzük a Kőlevest, másnap a közismert quoridor társasjátékot is játsszuk majd. Esténként az elmaradhatatlan táncház zárja a Hagyományok Háza eseményeit.

 

Program

Időpont

Program

Helyszín

10:00-17:00

SZÖVÖDE-FONODA-TANODA kicsiknek-nagyoknak
vezeti: Borbényi Éva és Szénási Veronika
Korong fonás: 7 szál/32 szál
Kártyaszövés párosan: A legbarátságosabb karkötő! 
Körmönfont zsinórok
Szőjünk szádfán: karkötő, mobiltok
Szőjünk kereten: zsepitartó
Szövőszék maketten: takács minta
Kötélverés géppel: karkötő, cipőfűző, ugrálókötél, 
Zsinórsodrás kézzel
Legyező szövés

FolkUdvar, Beremend, Zarándokház
11:00-17:00 Merende Mosoda - a Merende Műhely játéka
Egy mosoda, mely csupa olyan egyszerű és hétköznapi tevékenységet kínál, melyeket ma helyettünk gépek végeznek el: vászon mosása kézzel, mosószappannal és gyökérkefével fateknőkben, mosás kézzel hajtható, forgó lapátos mosódézsában, vászonruha sulykolása sulykoló fával, teregetés, a tiszta ruha vasalása, parazsas vasalók használatával. A szorgos munkálatok közben egy szépséges felvidéki népmesét mondunk el a résztvevőknek, élőszavas, képmutogató meséléssel.
FolkUdvar, Beremend, Zarándokház
11:00-15:00 Gombolyítsd fel a mese fonalát! - népmese könyvtár  
Folkudvarunkban a Meseszó Egyesület jóvoltából mesemondó kölcsönözhető, aki minden nap más-más népmesét mond, bármely korosztálynak! Keressétek a fonalat a Folkudvar bejáratánál!
FolkUdvar, Beremend, Zarándokház
10:00-18:00 KÉZMŰVES MŰHELYEK
A Hagyományok Háza kézműves műhelyeiben népművészeti alkotásoknak és az alkotási folyamatnak kívánunk teret adni és bemutatni. Együtt szeretnénk megjeleníteni az alkotókat, az alkotás folyamatát és a hozzá kapcsolódó történetet is, ezáltal teljes képet adva az alkotás menetéről. Mivel sokszor érezhetjük a természetes igényt az új és más feladatok kipróbálására, ezekben a kézműves műhelyekben minden résztvevő számára lehetőség nyílik erre.
Ékszerkészítő műhely: Péter Szidónia népi iparművész
Itt bárki elkészítheti hagyományos népi ékszerét, karkötőjét, gyöngygallérját üveggyöngyökből. Sokszor gondolunk arra, majd, ha lesz időnk, elkészítünk valamit magunk vagy szeretteink számára. Most egy kis időre itt megállíthatjuk közösen az időt, lelassulhatunk. A program 10 éves kortól ajánlott bárkinek, aki nyitott a kézművesség iránt. A foglalkozás alatt a tevékenységen minden jelenlévőnek lehetősége lesz megtapasztalni az elmélyült alkotást és a teljes kikapcsolódást.
Nemezkészítő műhely: Németh Bea népi iparművész
Idén a látogatók kipróbálhatják az ecoprint technikát vászonra. Ez nem más, mint levelekkel, virágokkal való nyomat készítés, ahol csak a növényekben található természetes színezőanyagot használjuk és a levelek, virágok különleges körvonalai adják a mintázatot. Amíg pácolódnak a műveink, addig sem unatkozunk! A nemezelés különleges világába kalauzoljuk el az érdeklődőket. Hajpántot, karkötőt, virágokat, kulcstartót nemezelünk hagyományos vizes technikával. 
FolkUdvar, Beremend, Zarándokház
11:00-19:00

A FABATKA PORTA NÉPI JÁTSZÓTÉR

egy kis családi vállalkozás, ahol a játékok formavilágát megálmodó pár célja a kezdetekben az volt, hogy saját gyermekeik érdeklődését felkeltse a természetes anyagok, magyar népi motívumok és hagyományok iránt. Az újabb és újabb ötletek, elkészült eszközök és lelkesítő visszajelzések hatására az évek alatt egy egész kis játszóudvar kerekedett a kezük alatt, ahol a porta fő ékessége a tulipántos, faragott fa körhinta. A játékokra tekintve egyértelművé válik, hogy kedvenc viráguk a tulipán és sok régi használati tárgy kezd új életet általuk új funkcióval felruházva, például a hokedliből lett malomasztal vagy az eredeti piaci karos mérleg egyensúly-játékká alakítva. Szeretettel várnak minden kicsit és nagyot, aki szívesen próbára tenné ügyességét portájukon. Egy fabatkát megér!

Folkliget – Beremend, lóversenypálya (Nagyszínpad mellett)
11:00-18:00

Az ORFŰI KÉZMŰVES EGYESÜLET kézműves foglalkozásai, mesterségbemutatói a hatszögletű filagóriában
Baranyában, Orfűn, a vízimalom területén 39 éve aktív kézműves központ működik. Az eleinte a megye fafaragóit tömörítő csoportosulás 1998-től több mesterséget lefedő egyesületként tevékenykedik, folyamatosan bővítve szakmai tevékenységét, taglétszámát és hatókörét. Céljuk a Kárpát-medencében élő magyar és nemzetiségi népcsoportok népi kézműves hagyományainak felkutatása megismerése és megismertetése. A helyi közösség összetartásában is nagy szerepük van, programjaik a hagyományos értékek átadásán kívül az egyéni és a közösségi fejlesztést is szolgálják. 
Tóth Árpád lélekmadár faragás, mesterségbemutató, foglalkozás, népi játékok játszóháza és Négyes Tímea fonalmunkák (különböző fonások és szövések)

Folkliget –  Beremend, lóversenypálya (Nagyszínpad mellett)
 

Kiállítás a Folkligetben
EMMAUSZ BÓLYBAN - HÚSVÉTHÉTFŐI NÉPSZOKÁS szabadtéri kiállítás

A húsvéthétfői Emmausz-járás több mint 100 évre visszanyúló, bibliai gyökerű, német nemzetiséghez kapcsolódó szokás, amely a mai napig aktívan él a Baranya megyei városkában, Bólyban. Húsvéthétfőn a délelőtti kálvária-dombi szentmise után megtelnek a bólyi pincefalu présházai.
A településre az 1700-as években betelepült svábság (akkor az összlakosság 90-át alkották) által kialakított szokást mára az egész város magáénak érzi, és egyaránt éltetik a II. világháború után betelepített felvidéki magyarság és a rendszerváltás után pincetulajdonossá váló, bólyi gyökerekkel nem rendelkező Németországból érkező családok is.
Erről az élő hagyományról rengeteg fotó készült az elmúlt több mint száz évben, ezekből készült a szabadtéri kiállítás.
Forrás

Folkliget – Beremend, lóversenypálya (Nagyszínpad mellett)
11:00

PAÁR JULCSI - HANGOLÓ: KEREKERDŐ - Mesekoncert, családoknak

Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy kisujjamnyi legény, akit úgy hívnak: Jancsi. 
Jancsi bármennyire is apró, álmait követve nyakába veszi a világot, és bejárja a Kerekerdőt. Bármerre téved különös lényekkel, furcsa emberekkel találkozik, de a dal bátorítja, a tánc továbbviszi útján. 
Paár Julcsi - Hangoló: Kerekerdő című lemezének bemutató koncertjén megelevenik a mesebeli táj, a varázslatos történet, melynek  a hallgatóság is szerves részévé, szereplőjévé válik. 
Közreműködnek:
Paár Julcsi - ének, mese
Csernók Klára - hegedű
Papp Endre - brácsa
Könczei Bálint - harmónika
Szabó Dániel - cimbalom
Bede Péter - fúvós hangszerek
Bognár András - bőgő
Pálffyné Tóth Beatrix - tánc
Csiki Gergely – tánc

Folkliget – Beremend, lóversenypálya NAGYSZÍNPAD
16:00 Négy cigánylegény mesterségének haszna  - közös játék meseszóval és színházi játékokkal
Ezen a különleges alkalmon egy mesemondó és egy színházpedagógus játszópajtásaivá válik a közönség, közös játék során gombolyítják fel a mese fonalát. A négy testvér történetét így nem csak hallgathatjuk, de átélhetjük kalandjaikat, életük egy-egy fontos pillanatát, közösen játszva. A foglalkozást Egervári György színházpedagógus, és Pintér Zsolt élőszavas mesemondó vezetik.
 
FolkUdvar  - Beremend  
17:00

NÉPI IPARMŰVÉSZETI KIÁLLÍTÁSOK - KIÁLLÍTÁSMEGNYITÓ

„Kékfestő divat”
A Kékfestő fesztivált minden évben megrendezik a Beremendtől egy kőhajításnyira lévő Nagynyárádon. Az idősebb Sárdi János, a népművészet mestere emlékére meghirdetett pályázat egyik fénypontja az elkészült viseletek és ruhák divatbemutatója. Az idei divatbemutató válogatott anyagából nyílik kamara kiállítás a beremendi Zarándokházban. A ruhák alapanyagai a nagynyárádi kékfestő műhelyben készültek. Minden jelentkező saját magának választhatta ki a mintát, amelyből a mai divathoz, öltözködési kultúrához illeszkedő öltözetet kellett elkészítenie. A kiállításon képviselteti magát mind az öt ma még működő kékfestő műhely és határon túli manufaktúrák is. A kékfestés 2018 novemberétől az UNESCO Szellemi kulturális örökség része.

Népi iparművészeti alkotások kiállítása
A kiállításban látható műveken keresztül az Ördögkatlan fesztiválnak is helyet adó Baranya megye és a szomszédos Tolna megye tárgyalkotó néphagyományait szeretnénk bemutatni. Ezek az alkotások mind-mind részt vettek és minősítést szereztek a Hagyományok Háza által szervezett Népi Iparművészeti Zsűrin, amelynek sok évtizedes hagyománya van a népi tárgyalkotók körében. A zsűri által minősített alkotások védjegyet kapnak, amellyel a Hagyományok Háza garanciát vállal arra, hogy az alkotó keze közül minőségi, egyedi, értékmegőrző alkotás kerül ki. A zsűriket minden évben a regionális egyesületek kérésére vegyes szakágakban, illetve budapesti helyszínnel, speciális szakágakkal szervezik a Hagyományok Háza munkatársai. A minősíttetés minden népi iparművészeti ágban alkotó számára elérhető korhatárra való tekintet nélkül. 

Emberközelben - Bálint Zsigmond fotókiállítás
Bálint Zsigmond 1937. október 21-én született Marosvásárhelyt. Mérnöki oklevelet szerzett Kolozsváron 1965-ben, majd visszatérve Marosvásárhelyre a MOBEX bútorgyárban dolgozott nyugdíjazásáig. A fényképezéssel a középiskolában ismerkedett meg. Az egyetem elvégzése után fényképei rendszeresen szerepeltek az országban, majd 1969-től külföldön is. 
Több mint 250 hazai és közel 300 nemzetközi kiállításon mutatták be munkáit. A 80-as évek elejétől rendszeresen fényképezte az erdélyi falvak világát, szokásait, tárgyi és szellemi néprajzát.
Fényképei megtalálhatók a párizsi, a varsói, a kecskeméti, valamint a Santa-Fe-i (USA) múzeumokban. 1994-től rendszeres résztvevője a képzőművészeti, fotóművészeti alkotótáboroknak. Fényképezett többek között a Hortobágyon, Homoród mentén, Hargita megye falvaiban, a Gyimesekben, Mezőség magyar falvaiban, továbbá az évek során számos néprajzi kiadvány képanyagát készítette el. Fényképei helyet kaptak számos folyóiratban, internetes fórumokon.

FolkUdvar, Beremend, Zarándokház
18:00

DÚDOLJ! RINGASS! TÁNCOLJ! - családi foglalkozás
A közös családi élmények mindannyiunknak fontosak. Felszabadultan együtt játszani pedig, meghatározó élmény szülőként, gyermekként, egyaránt. Foglalkozásainkon találkozik a zene, a játék, a tánc és a mese, - minden olyan tevékenység, amiben kreatív alkotóként, szabadon lehetünk jelen.
A Dúdolj! Ringass! Táncolj egy inkluzív közeg, ahová mindenki hangulatának, igényeinek, lehetőségeinek megfelelően tud kapcsolódni. Zenével, mondókákkal, ölbéli játékokkal a kissebbek, tánccal, mozgásos játékokkal a nagyobbak, hangszerekkel, hangkeltő eszközökkel mindenki a folyamat részesévé válhat.

A foglalkozásokat vezeti:
Paár Julcsi - énekes, okl. zeneterapeuta
Csiki Gergely - néptáncpedagógus, a Göncöl Néptáncegyüttes vezetője
Muzsikálnak: 
Szabó Dániel - cimbalom
Könczei Bálint-brácsa, 
Bognár András-nagybőgő

Folkudvar  - Beremend 
19:30 

ALINDA BESZÉLGET
Paár Julcsi és Veiszer Alinda - beszélgetés a Folkudvarban

Paár Julcsi énekest számos neves nép- és világzenei formáció tagjaként vagy vendégeként ismeri a koncertközönség (Tárkány Művek, Bazseva, Dalinda), több nemzetközileg is sikeres, toplistás album kapcsolódik a nevéhez, különleges hangszíne, zenei és előadói felkészültsége kiemeli produkcióit a többi közül. Saját gyermekei születése után kezdte el tartani interaktív népzenés foglalkozásait zeneterápiás szemlélettel átitatva.

Folkudvar  -Beremend, Zarándokház
19:30

MESEKOCSMA

Mese felnőtteknek? Természetesen! A Meseszó Egyesület élőszavas mesemondói úgy használják a mesét, ahogyan azt eleink is gyakran tették: felnőttektől felnőtteknek szól a mese asszonyokról, emberekről, tréfás helyzetekről vagy épp furfangos észjárású mesebeli lényekről, oly módon, hogy a nevetés, a művészi élmény és az igényes szórakozás egyszerre garantált. Három jószavú mesélő repíti el a hallgatóságot felnőtteknek szóló mesék segítségével a fantázia világába! A Mesekocsma receptje: végy egy csapat mesemondót, adj hozzájuk egy kis muzsikát, keverd őket borozó, söröző, vidám lelkű és nyitott fülű hallgatóság közé és engedd, hogy a mesék hassanak!

Folkudvar  - Beremend Főtér
21:00 HAGYOMÁNYOK HÁZA TÁNCHÁZ

Házigazda zenekar: Sárarany Zenekar
Házigazda táncosok: Kirch Zoltán, Podpácz Beáta és a komlói Pöndöly Táncegyüttes táncosai 
Táncok, nóták és játékok a Kárpát-medence minden szegletéből, és a szűkebb régióból: Baranya sokszínű folklórjából. A táncház táncos előképzettséget nem, de jókedvet, felszabadultságot igényel.

 
Folkudvar  - Beremend Főtér

 

Interested in other programmes?

Subscribe to our newsletter and be the first to hear about our events and training.