Könyvbemutató
„Az utolsó tündérmese-mondó”, Csipkés Vilmos, Népművészet Mestere-díjas arlói cigány mesemondó monográfiáját mutatják be december 10-én szülőhelyén, Arlón a faluközösség számára a Hagyományok Háza és a jezsuita Jelenlét Program közös szervezésében.
Az összesen 47 mesét tartalmazó videómellékletes kiadvány bemutatóján Vilmos bácsi meséi fia, ifj. Csipkés Vilmos és a kötet egyik szerzője, Klitsie-Szabad Boglárka mesemondó előadásában lesznek hallhatók, de felvételről Vilmos bácsi is mesél a közönségnek. A bemutató a Szimfónia Program növendékeinek táncházával folytatódik.
Klitsie-Szabad Boglárka és Varga Norbert folkloristák „fedezték fel” az arlói születésű mesemondót, a Kárpát-medence egyik utolsó kiemelkedő mesemondó egyéniségét, a legkülönfélébb kalandokat kiálló hősök csodás világát megjelenítő tündérmesék előadóját, Csipkés Vilmost. A róla szóló kötetben a szerzők követik az egyéniségkutató néprajzi iskola hagyományait, vagyis egyszerre mutatják be a helyi mesemondást mint közösségi eseményt, a mesemondót és meserepertoárját. A nemrégiben elhunyt Csipkés Vilmos, magyar anyanyelvű cigány mesemondó a népmesekincs archaikus rétegét képező tündérmesék egyedi megformálásáért 2019-ben elnyerte a Népművészet Mestere díjat.
A videómellékletes kötetben Csipkés Vilmos 36 meséje olvasható és nézhető meg. A Csipkés család és az arlói cigányság narratív folklórjának, elbeszélői hagyományának behatóbb megismerésére a Bodgál Ferenc és Kiss Gabriella néprajzkutatók által gyűjtött további 11 mese ad lehetőséget.
A kiadvány a tudományos igényű érdeklődők, a mai mesemondók és a Berzelem király, Hittonóber, Beborított Borbála és más mesehősök kalandos történeteire kíváncsi nagyközönség számára egyaránt érdekes olvasmány lehet. Mivel a kiadvány a mesefelvételek néprajzilag hiteles, változatlan lejegyzését tartalmazza, néhány mese bizonyos tartalmi, illetve nyelvezetbeli sajátossága miatt kizárólag felnőtteknek ajánlott!
A kiadvány a Hagyományok Háza Népmesetár című sorozatában jelent meg, melynek különlegessége, hogy a Kárpát-medence különböző nyelvjárásaiból származó mesemondók tudását nemcsak szövegesen, de hang- vagy filmmelléklettel is bemutatják. Így a hiteles néprajzi gyűjtésből származó narratívumokat ismeretterjesztő tanulmánnyal, a megértést segítő magyarázatokkal és szójegyzékkel, valamint a mesemondóról, Csipkés Vilmosról készült filmekkel együtt ismerhetik meg az érdeklődők.
Az arlói jezsuita Jelenlét Programról néhány gondolat:
„Társául szegődni a szegényeknek, a kitaszítottaknak, a méltóságukban sérülteknek a kiengesztelődés és az igazságosság küldetésének jegyében.” Ez szerepel a második helyen a jezsuiták küldetésének jelenlegi négypontos megfogalmazásában. Ezt próbáljuk megvalósítani Arlón: jelen lenni a családok életében, meghallgatni nehézségeiket, keresni a támogatás lehetőségeit, együtt tanulni, játszani, dolgozni, pihenni, zenélni, nevetni, sírni. Ugyanakkor szeretnénk barátaink és támogatóink számára arlói jelenlétünk által lehetőséget nyitni a bepillantásra, bekapcsolódásra és a találkozásra a láthatatlan Magyarországon élő ezen honfitársaikkal. Ezért vállaltuk, hogy a Máltai Szeretetszolgálat által kidolgozott Jelenlét Program megvalósítói leszünk a Borsod megyei gyönyörű nagyközségben, Arlón.
Az Arlón megvalósított Szimfónia Program összefoglalása:
A zenei programunk célja, hogy a csoportos zenei foglalkozások során a tanulási folyamat élményalapú megközelítésén keresztül egyszerre fejlesszük a résztvevő gyermekek értelmi, érzelmi és társas készségeit. A szociális zenei program célkitűzései közé tartozik továbbá a gyerekek sikeres iskolai pályafutásának elősegítése, az iskolai lemorzsolódás és a korai iskolaelhagyás mérséklése a zenetanulás eszközeivel. Az Arlóban működő zenei programunk egy új, általunk kidolgozott zenepedagógiai módszer alapján kerül megvalósításra. Módszertanilag a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Szimfónia programjából indulva, majd azt bővítve a cserkészpedagógia, a dráma-pedagógia elemeit, a Kodály-módszert és az UNESCO „Legjobb megőrzési gyakorlatok” regiszterébe felvett táncház módszert ötvözzük. Tanításunk alapvető eleme, hogy magyar népzenére (moldvai csángó) és cigányzenére fókuszál a zenei tananyag. A program egyik pillére a személyes kapcsolat, a jelenlét, az in situ történő közös zenetanulás, gyakorlás és alkotás folyamata. A megvalósítás másik meghatározó pillére „a hídépítés” a mélyszegénységben élő, kisebbségi társadalom és a többségi társadalom tagjai között. Ennek érdekében havonta szervezünk kulturális programot, táncházat, zenés előadást a zenélni tanuló gyerekek, családjaik és a faluközösség számára, lehetőséget biztosítva meghívott előadók és zenekarok arlói fellépéséhez.
A bemutató programja:
- Köszöntés
- A Hagyományok Háza munkatársa, Klitsie-Szabad Boglárka néprajzkutató, mesemondó beszél a mesemondóról, Csipkés Vilmosról és a kiadványról
- Ifj. Csipkés Vilmos mesél
- Filmrészletek vetítése a kiadványmellékletből
- Klitsie-Szabad Boglárka mesél
- Táncház, a Szimfónia Program növendékeivel