Ifjú Mesterek Re­mekei 2022

A Népművészet Ifjú Mestere pályázat 2022. évi kiállítása

 

A Népművészet Ifjú Mestere díj azoknak a fiatal, 15 és 35 év közti alkotó- és előadóművészeknek adományozható állami kitüntetés, akik az egyes népművészeti ágakban, népzene, néptánc, népmese és népi alkotóművészet területén kiemelkedő egyéni teljesítményt értek el.

Az 1970-ben alapított díjat évente, augusztus 20-án adja át a kultúráért felelős miniszter/államtitkár. A díj odaítélése pályázat útján, bírálóbizottság értékelése alapján történik.

Olyan emblematikus szereplők kapták meg ezt a címet az évek során, mint Sebő Ferenc, Halmos Béla, Sebestyén Márta vagy a Muzsikás együttes a zene területén, Vidák István, Vetró Mihály, Nagy Mari, Beszprémy Katalin és Lovas Kata a kézművesség területén. És még folytathatnánk a sort azokkal a fiatalokkal, akik aztán évtizedekre meghatározták a népművészet, a hagyományok művelésének, átadásának, átörökítésének azt a napjainkra szellemi kulturális örökséggé nyilvánított módszertanát, mely Táncház módszerként 2011-ben került az UNESCO által elismert szellemi kulturális örökség megőrzését célzó legjobb gyakorlatok listájára. Az a hatalmas munka például, mely a Műcsarnokban megrendezett KÉZ-MŰ-REMEK Népművészeti Nemzeti Szalon kiállításán volt csodálható, nem jöhetett volna létre a Táncházmozgalom és a Nomád nemzedék Ifjú Mesterei nélkül.

Mivel a népi kézművességnek nincs felsőfokú intézményesített háttere, a hagyományos mesterségek fiatal művelőinek az egyik legnagyobb elismerés és komoly pozitív megerősítés a Népművészet Ifjú Mestere díj. Így tehát ez a kitüntetés a magyar kulturális örökség kihalófélben lévő mesterségeinek megmentésében is kimagasló szerepet játszik.

2022-ben húsz előadóművész és tizenegy tárgyalkotó nyújtott be pályázatot, akik közül összesen öten nyerhetik el a kitüntető címet.

A kiállításban fiatal hímzők, szövők, viseletkészítők, kékfestők, szalmafonó, nemezkészítő, bőrműves és fazekas mesterek mutatkoznak be.

A kiállításmegnyitó időpontja: 2022. augusztus 17., 17:00

Hagyományok Háza, Maácz Lásztó galéria (1011 Budapest, Corvin tér 8.)

A kiállítást megnyitja: Tajti Erzsébet viseletkéstítő népi iparművész

Közreműködnek a jászberényi Viganó AMI táncosai.

Interested in other programmes?

Subscribe to our newsletter and be the first to hear about our events and training.