Klit­sie-Sza­bad Boglárka mesél: A roz­s­dás gyűrű

E heti mesénk a tündérmesék vagy varázsmesék nagy csoportjába, azon belül is a mágikus tárgyakról szóló mesék körébe tartozik. A magyar és az egész európai mesekincsre érvényes, hogy tündérmesék egész sorának (AaTh 560649) cselekményét a mágikus tárgyak (bűvös gyűrű, terülj-asztalkám stb.) megszerzése, használata, elvesztése-ellopása és újbóli, végleges birtokbavétele képezi, ill. egy sajátságos párharc, melyet a mese két hőse folytat a különböző mágikus tárgyak birtoklásáért.

Ilyen a cselekménye Boglárka meséjének is, melynek tipológiai besorolása ATU 560 (A bűvös gyűrű/The Magic Ring). A rozsdás gyűrű meséje a kígyókirály kincse mesekezdő motívummal indul, mely később a mesei ellenfél (itt: a gonosz kereskedő) ármánykodását, majd a főhős (itt: Jankó) diadalmaskodását, a kalandokban a korábban megmentett, felnevelt hálás állatok, állatsegítők részvételét bemutató epizódokkal folytatódik.

Mesénk forrása a szájhagyomány: az arlói Csipkés Vilmos, a Népművészet Mestere állami díjjal kitüntetett mesemondó repertoárja. Klitsie-Szabad Boglárka és Varga Norbert gyűjtött tőle sok mesét a közelmúltbeli években  - sajnos már nincs köztünk, 2021. március 18-án lett volna 85 éves. Boglárka szívesen meséli az ő meséit. 2018-ban, amikor a Népművészet Ifjú Mestere címet elnyerte, a pályázathoz tartozó színpadi bemutatón is Vilmos bácsitól tanult mesét mondott. A Rozsdás gyűrű-t itt, a Vasárnapi mese stúdiójában mondja el először.

Népszerű mesetípus ez, a Magyar Népmesekatalógus segítségével több néprajzi gyűjteményben, a Kárpát-medence különböző tájairól találhatunk hozzá szövegváltozatokat, a A kicsi kígyó, a macska és a féreg című hétfalusi csángó közléstől A kígyó ajándéka című kakasdi bukovinai székely variánsig. Benedek Eleknél Az acélgyűrű címmel szerepel (Magyar Mese- és Mondavilág. I. A csodaszarvas. Mesélte Benedek Elek. Móra, Budapest 1988. 120-123.) Benedek Katalin mesekutató több katalógusanyag fölhasználásával összeállította a cigány mesemondók repertoárjának bibliográfiáját. (Magyar Népmesekatalógus 10./I. Cigány mesemondók repertoárjának bibliográfiája. MTA Néprajzi Kutató Intézet, Budapest, 2001.) Lévén Csipkés Vilmos is magyar nyelvű cigány mesemondó, ezt a katalógust is fellapozhatjuk, itt is tizenkét publikált variánst találhatunk a bűvös gyűrű” mesemotívumot, illetve az ATU 560-as típust keresve. Egy korábbi FolkStúdió-beli felvételen egy A rozsdás gyűrű típusához kapcsolható, de eltérő menetű mesét mondott Simándi László, Inges-gatyás Ferke címmel.

A rozsdás gyűrű motívumai, az egyes motívumok kiszínezése, nyelvi megvalósítása ugyanakkor nagyon is különleges, a magyar népmese hagyományát, a (magyar) cigány mesei stíluselemeket és Csipkés Vilmos mesemondói egyéniségét ötvöző. Ehhez az összetett hatáshoz járul még hozzá Klitsie-Szabad Boglárka eladói egyénisége, a forrásán tudatosan alakító mesemondói attitűdje, szatmári tájnyelve az eredmény magáért beszél!

 

Többet szeretnék tudni

Interested in other programmes?

Subscribe to our newsletter and be the first to hear about our events and training.