2019-ben útjára indítottuk a Hagyományok Háza Martin György Médiatárában azt a néprajzi dokumentumfilm-sorozatot, melynek keretében dr. Martin György néptánc- és népzenekutató életműve mellett kiemelkedő és mértékadó népzenész és néptáncos adatközlőkről, valamint folklórgyűjtőkről és néprajzi eseményekről készült filmeket mutatunk be. A sorozatot különösen ajánljuk a népzenével és néptánccal foglalkozó fiatalok, középiskolai és egyetemi hallgatók figyelmébe, de bármilyen korosztály érdeklődőit szívesen látjuk! A filmklub házigazdája: Sztanó Hédi etnográfus, filmrendező.
A csütörtökönként 18:00 órakor kezdődő, egyórás vetítésekre meghívjuk a filmhez kötődő alkotókat, szakértőket, egyúttal bemutatjuk a Martin György Médiatárban található, a témához kapcsolódó szakirodalmat, kiadványokat.
A XX. századi sámán (Molnár István portré)
Meghívott vendég: Hargitai Zsuzsa „Luci” táncművész és Galambos Tibor, a film producere
Molnár István (Kolozsvár, 1908. szept. 17. – Bp., 1987. jún. 3.): koreográfus, néptánckutató, érdemes művész, kiváló művész, posztumusz Kossuth-díjas (1990).
Az 1940-es évek első felében néptáncot tanított a KALOT népfőiskoláin, valamint Budapesten a Szent Imre Kollégiumban és a Parasztszövetségben is. 1946-tól már kizárólag néptáncosként lépett fel. 1946 és 1949 között a Csokonai együttes és a Ruggyantaárugyár táncegyüttesének volt a vezetője. Molnár-technika néven dolgozta ki saját táncosképző rendszerét. 1947-ben jelent meg könyve Magyar tánchagyományok címmel. 1949-ben azonban visszavonulni kényszerült, mivel nemkívánatosnak minősítették.[1] 1951-ben rehabilitálták, a SZOT Művészegyüttesének művészeti vezetője lett. 1955-től 1956-ig a Honvéd Művészegyüttes koreográfusa volt. 1956-tól 1971-ig volt a Budapest Táncegyüttes művészeti vezetője és koreográfusa. 1971-ben vonult nyugdíjba. XX. századi sámán - Molnár István táncművész, koreográfus címmel dokumentumfilm készült munkásságáról 2000-ben.