Eddig a népmesével, a mesemondással összefüggő tudományos munkát végző szakembereket hívtuk meg, akik egy-egy témán keresztül mutatták be a népmeséhez kapcsolódó munkájukat, gyakorlatukat, kutatási eredményeiket.
Mostantól magukat a mesemondókat helyezzük a fókuszba: a még élő és a már csak publikációkból, archív felvételekről vagy kéziratokból ismert nagy népmesemondó mesterek közül mutatunk be néhányat.
Tündérország mesemondója
Hideg Anna népdalénekes-mesemondóval beszélget Magyar Zoltán néprajzkutató
A Szamosújvárhoz közeli Ördöngösfüzes a táncházmozgalomban jól ismert falu, folklórkincsét, hangszeres népzenéjét sok archívum, kiadvány őrzi. A táncházasok és a néprajzkutatók érdeklődését mutatja, hogy a Népművészet Mestere címet több ördöngösfüzesi hagyományőrző is megkapta, a táncos Réti János, a furulyás-mesemondó Kisláposi András és Hideg Anna is, aki sokáig énekesi-előadói egyéniségével nyűgözte le a gyűjtőket, tanítványokat, egy DVD-mellékletes énekes monográfiája is elkészült, de már majdnem két évtizede meséit, mesemondását is számon tartja a szakma.
Magyar Zoltán a Magyar Tudományos Akadémia Bölcsészettudományi Kutatóközpont Néprajztudományi Intézetének tudományos főmunkatársa, számtalan szövegfolklór-kötet szerzője, aki a Kárpát-medence különböző tájain jár rendszeresen gyűjteni a jelenkori mese-és mondahagyományt. Nemrégiben jelent meg hatalmas összegzése, a Magyar történeti mondák katalógusa c. 12. kötetes tudományos munkája. Hideg Anna epikus folklórrepertoárjának is ő az egyik legfőbb gyűjtője.
A rendezvény ingyenes.
További információ:
(+36 1) 225 6086