A Mesterségek Ünnepén a Hagyományok Háza udvara a népi kézművesség otthonává válik: egész napos játszóház, kézműves foglalkozások, szövött karkötők, nemezelt ékszerek, gyékénykoszorúk és festett medálok készítése várja az érdeklődőket 10–19 óra között. A program részeként naponta két alkalommal viseletbemutatók tárják elénk a népviseletek gazdagságát, a hangulatról pedig népi bábszínház, élőzenés táncmulatság, mesemondás és népzenei koncertek gondoskodnak.
Részletes programok
10:00 - 19:00
Népi játszóház
Németh Bea vezetésével
Németh Bea nemezkészítő népi iparművész, a Hagyományok Háza szakoktatójának vezetésével, valamint a Hagyományok Háza jelenlegi hallgatóinak közreműködésével népi játszóház várja az érdeklődőket, melynek során a kézműves asztaloknál nemez karkötő, nyaklánc és fülbevaló készül.
10:00 - 19:00
Fabatka porta
Népi játszótér
A Fabatka Porta népi játszótér egy kis családi vállalkozás, ahol a játékok formavilágát megálmodó pár célja a kezdetekben az volt, hogy saját gyermekeik érdeklődését felkeltse a természetes anyagok, magyar népi motívumok és hagyományok iránt. Az újabb és újabb ötletek, elkészült eszközök és lelkesítő visszajelzések hatására az évek alatt egy egész kis játszóudvar kerekedett a kezük alatt, ahol a porta fő ékessége a tulipántos, faragott fa körhinta. A játékokra tekintve egyértelművé válik, hogy kedvenc viráguk a tulipán és sok régi használati tárgy kezd új életet általuk új funkcióval felruházva, például a hokedliből lett malomasztal vagy az eredeti piaci karos mérleg egyensúly-játékká alakítva. Szeretettel várnak minden kicsit és nagyot, aki szívesen próbára tenné ügyességét portájukon. Egy fabatkát megér!
11:00 - 12:00
Bognár Szilvia: Lepedőcske Párnocska
Interaktív családi koncert
Az elmúlt tizenhárom esztendőben több ezer gyermek és családjaik élvezhették már az énekesnő interaktív világzenei koncertjeit, amelyben helyet kaptak népdalfeldolgozások, megzenésített versek, gyermekjátékok, közös dalolás, tánc és az év adott időszakához kötődő hagyományok, szokások, hiedelmek.
A „Lepedőcske, párnocska” című, 2025. tavaszán debütáló produkció új felállással és hangszereléssel méltó folytatása az eddigi előadásoknak. Ugyancsak megőrzi az évkör adott időszakához, aktuális ünnepeihez való kapcsolódást, de fő vonása, hogy a gyermeklakodalom, illetve a valódi lakodalom egykori játékos szokásainak egyes mozzanatait idézi meg. Előkerülhet a legényválasztás, a tréfás csúfolódók, a mókás esketés jelenete, különféle táncok, vagy akár a szekéren ülés, ágyvivés szokása. Sőt, a legkisebb „zenészek” sem maradnak kórémuzsika és pocakon húzható fakanál (nagybőgő) nélkül…
A koncerten a gyerekjáték dalok mellett egyszerűbb párosítók és lakodalmi énekek írott zenei betétekkel gazdagítva kerültek feldolgozásra. Szépen kapcsolódik hozzájuk néhány népzenei dallamra ültetett költemény, Weöres Sándor cseremisz műfordításai és természetesen hujjogtatók, játékok, tapsoltatók is.
Közreműkednek:
Bognár Szilvia – ének
Csernók Klára – hegedű
Kovács Zoltán – ír buzuki
Thorpe Gáspár – gitár
Pengő Csaba – nagybőgő
13:00 - 14:00
Pipiske vagy bukor?
Galga menti népviseletek színe java viseletbemutató Tóth Gergővel
Nem vész el, csak átalakul. Olyan szerencsés helyzetben vagyunk, hogy manapság is köztünk élnek a bőszoknyás asszonyok, akik soha nem öltöztek át, nem vetkőztek ki. Budapest közvetlen közelében is él a viselet. Ennek ékes példája a Galga mente híres vidéke, ahol nagy gyűjtők is többször megfordultak. Ahány falu, annyi szokás, a Galga mentén sincs ez másképp és szemet gyönyörködtető viseleteket találunk egymás mellett, melyek között néha igen kevés, máskor szembeötlően nagy a különbség. Sokszor hajlamosak vagyunk összekeverni őket, egyként kezelni. Utóbbiakat hivatott bemutatni és segíteni Tóth Gergő viseletbemutatója, aki a kistérség számos településéről hoz el nekünk szebbnél szebb viseleteket.
14:00 - 14:15
Élőszavas mesemondás
Kovácsné Mucza Judit, a Meseszó Egyesület mesemondójával
Kovácsné Mucza Judit népmesemondó és könyvtáros. A Hortobágy és a Tisza-tó találkozásánál, Egyeken nőtt fel. Kisgyermekként Nagymamája életmeséi elvarázsolták, azóta is elkísérik. 4 éve mesél a környező településeken és könyvtári órákon.

15:00 - 15:30
Ziranó Színház: Pulcinella kertészkedik
Bábszínházi előadás
Pulcinella nem más, mint Vitéz László itáliai testvére. Legjobban enni, inni és aludni szeret, s emiatt gyakran pórul jár. Nem csak azért, mert felesége, a bűbájos Rosetta folyton veszekszik vele, hanem azért is, mert legédesebb álma közben egy ravasz és mindenre elszánt nyúl dézsmálja meg kertjük gyümölcseit. Fergeteges humorú bábjáték, élő zenével kísérve.
Rendezte: Kovács Géza Blattner-díjas
Tervezte és készítette: Boráros Szilárd
Játszók: Pfeifer Zsófia, Varga Péter Róbert
15:40 - 16:45
Aprók tánca
Ölbéli játékok, tánctanítás kicsiknek és nagyobbaknak, Kovács Zsuzsannával, muzsikál: Aranyalma páros
Ezen családi programunk célja, hogy a legfiatalabbak is igényes és hiteles tolmácsolásban ismerkedjenek meg a hagyományok mind szélesebb körével, aktívan (nem passzív befogadóként), tevékenyen vegyenek részt az élőzenés gyerektáncházban, oly módon, hogy a szórakozással egyenrangú legyen az ismeretterjesztés. Célunk elsősorban a tánc örömének fölfedezése, a táncos mozgáskincs alapjainak megtanítása, gazdag játékrepertoár kialakítása, az együttjátszás kulturált formájának megteremtése. Ebben a formában a szórakozás, a szabadidő tartalmas eltöltése és az ismeretterjesztés az adott életkornak megfelelő formában, tevékenységbe ágyazva, élvezetes formában jelenik meg. Egész tanévben, péntek délutánonként zajló Aprók tánca programunkból kapnak ízelítőt az ebben az órában hozzánk csatlakozók, kiváló foglalkozásvezetőink és zenészeink közreműködésében.
16:45 - 17:00
Élőszavas mesemondás
Kovácsné Mucza Judit, a Meseszó Egyesület mesemondójával

17:00 - 17:30
Pipiske vagy bukor?
Galga menti népviseletek színe java viseletbemutató Tóth Gergővel
18:00 - 19:30
Biszak Bence és zenekara
Népzenei koncert, énektanítással és hangszerbemutatóval