Fo­nás, kö­tés, sod­rás, pöd­rés – a gyé­kény, szal­ma, csu­hé meg­mun­ká­lá­sá­nak ha­gyo­má­nyai

Nagy Mari, Vidák István, Tüskés Tünde, Bárány Mara Mesterség – Hagyomány CD-ROM
$5 500,00
    Kiadás éve
    2004
    Nyelv
    magyar
    Szerkesztő
    Format
    CD-ROM
    Terjedelem
    2 db
    Oktatási segédanyag

    Néhány éve önálló szakmaként jegyzik a Gyékény, szalma, csuhé tárgykészítő mesterséget. Oktatása számos helyen elindult, de hiányzott a hagyományokat, technikákat, táji specifikumokat összefoglalóan, hitelesen bemutató tankönyv. Néprajzi kiadványainkban is mostohán szerepel a téma, talán azért, mert a hétköznapok tárgyai készültek ezekből az anyagokból: jó kezű emberek saját szükségleteikre, parasztspecialisták pedig kisebb-nagyobb piacra készítették tárgyaikat. Elterjedésüket, városi használatukat a XIX. század végén, a XX. század elején kibontakozó háziipar alapozta meg. A háziiparos, ha önállóan készít tárgyakat, megvalósíthatja elképzeléseit, és az alkotás öröme érződik munkáján. Ha azonban értékesíteni szeretné termékeit, alkalmazkodnia kell a megadott mintákhoz, méretekhez, és a sorozatszerű gyártás a munkát is bizonyos fokig egyhangúvá, öröm nélkülivé teszi. E kettősség jellemzi a hazai kortárs alkotók munkáit is, s talán épp emiatt látunk napjainkban sok vadhajtást e területen, vásárokon, zsűriken, pályázatokon. Pedig köztünk élnek még azok a mesterek, akiktől megtanulhatjuk a mesterségeket: miképpen lehet olyan tárgyakat készíteni ezekből az anyagokból, melyek időt állóak, mívesek, napjainkban is használhatók. A CD-ROM készítői nagy hangsúlyt helyeztek arra, hogy e mesterek munkáit fényképeken, videofilmen talán az utolsó órában rögzítsék, és átadják az utókornak.

    A kiadvány gerincét múzeumi fotó- és tárgygyűjtemények, eddig meg nem jelent néprajzi gyűjtések és ma is dolgozó mesterek munkáinak feldolgozása alapján a szakajtókötő, szatyorkötő, gyékényszövő, székbekötő, szalmakalapkötő mesterségek hagyományainak bemutatása adja. Fotóval, rajzzal, filmmel illusztrálva minden fejezetben megtalálható mind az alapanyagok ismertetése, mind a megmunkálás és a tárgykészítés folyamata. Megismerhetjük azokat a kiváló alkotókat, akik olyan tárgyakat hoznak létre, melyek a hagyományos technikák felhasználásával napjainkban is használhatók.

    Az egyes fejezetekhez irodalomjegyzék kapcsolódik, amely a terület általános és alapanyagok szerint válogatott szakirodalmi áttekintését adja.

    Közreműködők: Richter Éva, Nagy Mari, Vidák István, Horváth Gabriella, Tüskés Tünde, Bárány Mara, Csuka Zsuzsa

    Tartalom:

    Fonástechnikáink előzményei (CD I.)
    Szakajtókötők, gyékényszövők, szatyorkötők, székbekötők (CD I.)
    Szalma a mesterek kezében (CD I.)
    Csuhés mesterségek (CD II.)

    A csár­dás nyol­ca­dik örök­sé­günk!

    2024. december 4-én, Paraguay fővárosában, Asunciónban az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának 19. ülésszakaszán egy újabb magyar kulturális kincs nyerte el a világ figyelmét és elismerését, ami ezennel már a nyolcadik örökségünk. 

    Érdekli a többi műsor?

    Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!